CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Sztuka jest KUL

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo

Zima w malarstwie Aleksandra Żywieckiego

Tomek Sikora. Tribute to colours

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach

Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną Muzeum Narodowe w Krakowie

Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie

W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia

Galeria jednego obrazu: Domenico Tintoretto – obrazy z Tarnogrodu

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich

17 grudnia 20169 czerwca 2017

Fotografie pokazane na wystawie „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich” pochodzą z dwóch kolekcji: Muzeum Tradycji Szlacheckiej (MTS) w Waplewie Wielkim i Archiwum Państwowego w Krakowie.

01-2-zaproszenie-internetowe-z-albumu-sierakowskich

Zdjęcia składające się na zbiór MTS w przeważającej mierze pochodzą z darów Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej oraz z albumu pamiątkowego z Waplewa zakupionego przez Muzeum w antykwariacie.

Sala Biała w Pałac waplewskim | 1896, fot. Archiwum Państwowe w Krakowie

Sala Biała w Pałac waplewskim | 1896, fot. Archiwum Państwowe w Krakowie

Podarowane przez Izabellę Sierakowską-Tomaszewską są zapisem życia codziennego rodziny hr. Sierakowskich w Waplewie i Przeworsku – majątku Lubomirskich. Dokumentują spotkania rodzinne z krewnymi ze strony hr. Hussarzewskich, ks. Lubomirskich i ks. Sapiehów, widoki parku i pałacu waplewskiego, wnętrza i fragmenty kolekcji artystycznej. Pokazują zarówno dzień powszedni – z zajęciami szkolnymi, działalnością społeczną, codziennymi zabawami dzieci i obecnością ukochanych zwierząt, jak i odświętny – upamiętniający jubileusze, śluby i uroczystości charakterystyczne dla życia ziemiańskiego. Przed naszymi oczami przesuwają się fotograficzne portrety członków rodziny, nierzadko wykonane w znanych atelier, m.in. Walerego Rzewuskiego, Józefa Sebalda czy braci Bernarda i Jakuba Hennerów.

Mimo tragicznych losów rodziny Sierakowskich podczas II wojny światowej i powojennej emigracji zdjęcia przywołujące ich historię przetrwały, a marokańska część zbioru, pochodząca od Róży Sierakowskiej, powróciła do Polski.

Cenny i ważny dla kolekcji jest album fotograficzny powstały na zlecenie Stanisława i Heleny Sierakowskich w latach 20. XX wieku. Wykonany najpewniej jako pamiątka dla odwiedzających Waplewo, przedstawia najciekawsze ujęcia tutejszego pałacu, fragmenty parku i wnętrz z wybranymi zdjęciami dzieł sztuki – chlubą kolekcji Sierakowskich.

Szczególnie ważne są zdjęcia z Archiwum Państwowego w Krakowie, gdzie znajduje się kolekcja fotograficzna hr. Potockich z Krzeszowic. Przez małżeństwo Marii Potockiej z Adamem Sierakowskim znaczna część fotografii wiąże się z Waplewem i jego mieszkańcami oraz krewnymi ze strony hr. Potockich, hr. Branickich i Jaroszyńskich.

Ten nadzwyczaj interesujący zbiór fotografii pozwala wejrzeć w dzieje ludzi wymazanych z historii, w życie warstwy społecznej, która zniknęła.


Kurator: Dobromiła Rzyska-Laube
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Partner medialny: TVP3 Gdańsk
Patronat medialny: Pomorskie.eu | Trojmiasto.pl | Rynek i Sztuka.pl | Kulturaonline.pl | O.pl Polski Portal Kultury | In Your Pocket |


Wernisaż: 16 grudnia 2016 r., o godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim, 82-410 Stary Targ
tel.  55 277 15 68, 58 307 59 12 wew. 107, 109
e-mail: waplewo@mng.gda.pl

Facebook
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły

Start:
17 grudnia 2016
Koniec:
9 czerwca 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Muzeum Tradycji Szlacheckiej
Waplewo Wielkie
82-410 Waplewo Wielkie, pomorskie Polska
Telefon:
55 277 15 68
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl