CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka jest KUL

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Cóż jest świat… szachownica”. Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej

22 grudnia 20161 listopada 2017

„Cóż jest świat… szachownica”. Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej – to tytuł nowej wystawy czasowej, której wernisaż odbył się 21 grudnia w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Święty Jerzy zwyciężający smoka, witraż, 1. poł. XIX wieku, według grafiki Albrechta Dürera z ok. 1504/1505 roku | Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Święty Jerzy zwyciężający smoka, witraż, 1. poł. XIX wieku,
według grafiki Albrechta Dürera z ok. 1504/1505 roku | Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Realizatorem wystawy jest Muzeum Mikołaja Kopernika przy współpracy Muzeum Pomnika Historii „Frombork Zespół Katedralny”. Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania do listopada 2017 r. Można ją oglądać od 22 grudnia 2016 r. od wtorku do niedzieli w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika Henryk Szkop. Powitał przybyłych na wernisaż zaproszonych gości, a także podziękował wszystkim realizatorom wystawy i osobom zaangażowanym w jej przygotowanie. Z kolei występujący po nim kuratorzy wystawy – dr Jowita Jagla i ks. prałat dr Jacek Wojtkowski – wprowadzili zebranych w koncepcję przygotowanej wystawy. Na ekspozycji zgromadzono ponad 120 obiektów. Prezentowane na wystawie rzeźby, malowidła i inne zabytkowe obiekty pochodzą z 45 kościołów i instytucji kościelnych Archidiecezji Warmińskiej i Diecezji Elbląskiej, a także z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych.

Archanioł Michał triumfujący nad diabłem, XIX w. | Kościół p.w. św. Piotra i Pawła, Lidzbark Warmiński

Archanioł Michał triumfujący nad diabłem, XIX w. | Kościół p.w. św. Piotra i Pawła, Lidzbark Warmiński

Autorka scenariusza i kurator wystawy dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku opowiedziała dokładnie o tym, co czeka zwiedzających.

„Wystawa inspirowana w tytule wierszem „Człowiek igrzysko Boże” Wacława Potockiego i wielowiekową ideą theatrum mundi ma w swoim zamyśle wykreować symboliczną szachownicę (świat), na której przy Boskim zezwoleniu trwa gra wypełniona dobrem i złem. Człowiek nie jest jednak istotą osamotnioną, jego życie (gra) toczy się w ciągłym towarzystwie dwóch odwiecznych antagonistów anioła i diabła… I właśnie owe dwa typy bytów: dobre i złe stanowią główny temat proponowanej ekspozycji.

Strefę podporządkowaną dobru tworzą dzieła sztuki ukazujące hierarchię anielską z dominującą obecnością dumnych i zaradnych archaniołów, oprócz tego prezentowane są pełne uroku szybujące podniebne figury aniołów chrzcielnych, anioły pasyjne, anioły jako atrybuty świętych, bohaterowie biblijnych przypowieści, figlarne lub poważne anioły ołtarzowe, anioły „przysiadłe” na liturgicznych szatach i wzbogacające sztukę złotniczą.

Archanioł Michał zwyciężający diabła, XVIII wiek | Kościół p.w. św. Wawrzyńca i św. Katarzyny, Barczewko

Archanioł Michał zwyciężający diabła, XVIII wiek | Kościół p.w. św. Wawrzyńca i św. Katarzyny, Barczewko

Obszar przynależny złu (symetrycznie do strefy anielskiej) wyznaczają dzieła prezentujące szczególną, bo zdeformowaną i kaleką anatomię diabła, przedstawiono także liczne wcielenia diabłów i demonów począwszy od drapieżnych form zwierzęcych, przez obsceniczne maski diabelskie po upiorne hybrydy. Istotną rolę pełnią również ujęcia świętych w towarzystwie istot demonicznych, m.in. św. Jerzego, św. Małgorzaty czy św. Jana Ewangelisty. Postać diabła zaprezentowano także w kontekście intrygującej ikonografii piekła oraz „zła pokonanego” czyli w ujęciach Chrystusa Zmartwychwstałego depczącego szatana.

Temat ekspozycji poświęconej wyobrażeniom aniołów i demonów może pozornie wydawać się mało oryginalny z uwagi na fakt ogromnej obecnie powszechności i mody na wyobrażenia aniołów oraz częstego wykorzystywania wizerunku demonów np. w reklamie czy sztuce współczesnej.

Mamy nadzieję, iż odbędą Państwo z nami podróż po szachownicy, pamiętając, że jesteśmy jedynie Boskimi pionkami nie pozbawionymi towarzystwa bytów prowadzących nas ku dobru, bądź złu…”

Wystawy czasowe przygotowywane przez fromborskie Muzeum Mikołaja Kopernika są świetnym uzupełnieniem oferty przeznaczonej dla zwiedzających przybywających na Wzgórze Katedralne.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy!
Jolanta Bieńkowska

Szczegóły

Start:
22 grudnia 2016
Koniec:
1 listopada 2017
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Katedralna 8
14-530 Frombork, Polska
+ Google Map
Telefon:
55 244 00 71
Strona internetowa:
frombork.art.pl