CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Stanisław Baj – malarstwo

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Atlas sztuki Janusza Towpika

22 stycznia 201717 kwietnia 2017

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę poświęconą twórczości Janusza Towpika (1934-1981), artysty plastyka, ilustratora książek, atlasów przyrodniczych, animalisty i wykładowcy.

Janusz Towpik

Janusz Towpik | 1980, fot. materiały organizatora

Janusz Towpik urodził się 18 lipca 1934 roku w Cieszynie, całe życie był jednak związany z Warszawą. W roku 1959 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie od roku 1962 był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Studiował również malarstwo jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny. W 1962 roku przyjęty został również do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Od początku lat 60-tych ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”. Projektował także małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane.

Janusz Towpik projekt ilustracji do książki

Janusz Towpik, projekt ilustracji do książki „Śpiew kolibrów’’, kolekcja prywatna

Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Jednocześnie był znawcą i miłośnikiem koni. W latach 70-tych współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci, jedno z pierwszych tego typu w Europie. Jego ostatnimi pracami był cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.

Wystawa zatytułowana „Atlas sztuki Janusza Towpika” zaprezentuje bogaty i różnorodny pod względem tematyki, rozwiązań kompozycyjnych i technik artystycznych dorobek artysty. Duży nacisk położony zostanie na zaprezentowanie twórczości ilustratorskiej Towpika – pokazane zostaną liczne, w tym nigdy wcześniej nie prezentowane ilustracje książkowe oraz ilustracje przyrodnicze do atlasów i encyklopedii. Na wystawie zobaczymy również tzw. towpiki, czyli niewielkich rozmiarów rysunki przedstawiające uroki polskiego pejzażu, ujętego w różnych porach roku, wykonywane przez artystę w specjalnie opracowanej technice. Wzbogacą ją także prace z zakresu grafiki użytkowej, jak szkice, rysunki i projekty do wydawanych w Europie i USA znaczków pocztowych.

Ważnym aspektem wystawy będzie również ukazanie procesu twórczego, który poznamy dzięki zestawieniu wstępnych szkiców, rysunków i projektów z gotowymi już ilustracjami książkowymi, znaczkami pocztowymi, gobelinami, czy intarsjami. Dzięki takiemu zestawieniu widzowie będą mogli prześledzić ewolucję poszczególnych motywów oraz bliżej poznać tajniki warsztatu jednego z najlepszych polskich ilustratorów lat 60-tych i 70-tych XX w.


Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Konsultacja merytoryczna: Barbara Towpik-Roszkiewicz
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19
Czas trwania wystawy: 22 stycznia – 17 kwietnia 2017
Godziny otwarcia: do 31 marca w godz. 09:00-16:00, od 1 kwietnia w godz. 10:00-17:00 (nieczynne 16 kwietnia 2017 r.)

Niezła Sztuka objęła to wydarzenie patronatem medialnym.

Szczegóły

Start:
22 stycznia 2017
Koniec:
17 kwietnia 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
ul. Rynek 19
24-120 Kazimierz Dolny, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 81 881 02 88
Strona internetowa:
http://www.mnkd.pl