CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Edukacyjno-terapeutyczna wystawa „Przestrzeń sensoryczna”

Jak to widzisz?

Metamorfozy Olbinski

Olbiński – Olbińska. Metamorfozy

Wystawa Magdaleny Abakanowicz

Aukcja Prac na Papierze i Sztuki Współczesnej

10. Triennale Grafiki Polskiej

ZNAKI – KODY – KOMUNIKATY

Jacek Malczewski

Malarze Młodej Polski

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

I Forum Rzeźby Mazurkas

3 września 20173 września 2018

Wydarzenie Nawigacja

Kolejny już projekt wspierający sztukę zainicjowany przez Mecenasów – Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza, Prezesów Grupy Mazurkas miał swoją uroczystą inaugurację podczas XXX edycji cyklu Forum Humanum Mazurkas. Unikalna wystawa znakomitych prac znanych rzeźbiarzy była artystycznym dopełnieniem wyjątkowej atmosfery podczas niedzielnego, jubileuszowego wieczoru w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel. W wernisażu rzeźby, 3 września br. wzięło udział 800 osób ze świata kultury, sztuki i biznesu.

forum human mazurkas hotel

fot. Kuba Kiljan

Idea Forum Rzeźby Mazurkas zainicjowana przez Prezesów Grupy Mazurkas spotkała się z przychylnym spojrzeniem ze strony kilku artystów rzeźbiarzy: Lili i Wisława Fijałkowskich, Dariusza Kowalskiego-Kodara oraz Majida Jammoula. Prace przygotowawcze do wystawy trwały blisko dwa miesiące. Finalnie w projekcie udział wzięło trzynastu, wielokrotnie nagradzanych twórców. Artyści zaprezentowali kilkadziesiąt swoich prac z kamienia, marmuru, brązu i gliny szamotowej. Rzeźby ogrodowe, małe formy rzeźbiarskie oraz medale wystawione zostały na terenie zielonym oraz we wnętrzach centrum konferencyjnego i Hotelu Mazurkas. W gronie artystów znaleźli się także: Magdalena Dobrucka, Leon Gruzd, Edward Łagowski, Wiesława Elżbieta Michalczewska, Teresa Pastuszka-Kowalska, Krzysztof Pawłowski, Ryszard Piotrowski, Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska oraz Jacek Zwoniarski. Założeniem pomysłodawców jest cykliczna kontynuacja wystaw, których celem jest promocja twórczości i uwrażliwianie odbiorcy na ten rodzaj sztuki. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych przez najbliższy rok.

forum human mazurkas hotel

fot. Kuba Kiljan

Podczas wernisażu artyści rzeźbiarze podzielili się z gośćmi przemyśleniami na temat kondycji polskiej rzeźby, zdradzili tajniki swojego warsztatu, a także osobiście prezentowali gościom swoje dzieła. Wśród dużych form rzeźbiarskich na szczególną uwagę zasługuje „Portret młodzieńca” Wiesławy Elżbiety Michalczewskiej, wykonany z różnokolorowego marmuru. Z kolei „Wędrowiec” Dariusza Kowalskiego-Kodara, który w swoim dorobku ma wiele pomników i rzeźb monumentalnych, zachwycił uczestników wernisażu swoim charakterem i kubistyczną formą. Marmurowe rzeźby „Cantata”, „Ich dwoje” czy „Płynę na wyspy szczęśliwe” autorstwa Teresy Pastuszki Kowalskiej potwierdzają, że nawet twardy materiał w rękach rzeźbiarza może zmienić się w tworzywo plastyczne i poddać się woli artysty. Odważne, nieograniczone materiałem prace syryjskiego artysty Majida Jammoula „ The flame of Erose” i „Genesis” są pełne ekspresji i abstrakcji, a jednocześnie dojrzałym ujęciem podejmowanych tematów. Ceramiczne prace Lili i Wiesława Fijałkowskich to jedyne prace ze szkliwionej gliny szamotowej zaprezentowane na ekspozycji. Rzeźby Lili Fijałkowskiej charakteryzują się misterną formą, wprowadzają widza do świata bajecznego i postaci teatralnych.

Natomiast w pracach Wiesława Fijałkowskiego, widać zabawę formą, dążenie do jej uproszczenia, optymalizacji kształtu i barwy. Najmniejsze formy w brązie – medale zaprezentowane zostały przez dwie artystki Magdalenę Dobrucką i Annę Beatę Wątróbską- Wdowiarską, które mają na swoim koncie wiele prestiżowych nagród.

Kuratorem wystawy rzeźby jest Janina Tuora, która odpowiada także za wernisaże malarskie w ramach Forum Humanum Mazurkas. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy rok. Wstęp na wystawę jest wolny.

Szczegóły

Start:
3 września 2017
Koniec:
3 września 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel
ul. Poznańska 177
05-850 Ożarów Mazowiecki, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 721 47 47 49
Strona internetowa:
http://www.mazurkashotel.pl