CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Władysław Skoczylas (1883 – 1934). Malarstwo i grafika

Roman Maciuszkiewicz – Miejsca

Karolina Matyjaszkowicz – Zaświaty

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Sensy Byty Mary

Tadeusz Michalak realista czy wizjoner?

Sztuka jest KUL

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28 listopada 201730 lipca 2018

Zaprezentujemy postać Franciszka Wyspiańskiego – utalentowanego twórcy, krakowianina i rzeźbiarza, ojca Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa będzie szkicem portretu artysty oraz próbą umieszczenia jego biografii w kontekście historycznym.

Celem wystawy jest przypomnienie postaci Franciszka Wyspiańskiego. Będzie ona rodzajem impresji, szkicem portretu artysty, zarazem zaś próbą umieszczenia jego biografii w kontekście historycznym. Był on związany z młodą krakowską inteligencją, z grupą tzw. „przedburzowców”, którzy w życiu kulturalnym ówczesnego Krakowa, w pierwszej połowie lat 1860., odegrali niezmiernie ważną, ożywczą rolę.

Wystawa w oparciu o dawne fotografie, dokumenty i dzieła malarskie będzie opowiadać o kolejnych fazach życiowej drogi Franciszka Wyspiańskiego, które związane są z takimi miejscami, jak szczególnie ważny w jej kontekście dom Mateusza Rogowskiego, pracownia rzeźbiarska w domu Długosza na ulicy Kanoniczej, dom Wyspiańskich w Bochni, czy w końcu – Dom Ubogich im. Helclów.

Centralne miejsce w ekspozycji zajmie grupa rzeźb Wyspiańskiego z różnych okresów twórczości. Zobaczymy też, związaną z domem na Krupniczej w sposób szczególny, figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem z roku 1867 – zgodnie z legendą jest ona rzeźbiarskim portretem Marii Rogowskiej.

Więcej informacji >>

Szczegóły

Start:
28 listopada 2017
Koniec:
30 lipca 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
31-123 Kraków, Małopolskie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://mnk.pl/oddzial/dom-jozefa-mehoffera