CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Sztuka jest KUL

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo

Zima w malarstwie Aleksandra Żywieckiego

Tomek Sikora. Tribute to colours

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach

Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną Muzeum Narodowe w Krakowie

Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie

W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia

Galeria jednego obrazu: Domenico Tintoretto – obrazy z Tarnogrodu

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Józef Panfil. Malarstwo i rysunek z lat 1979-2017

8 września 201728 września 2017

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na przekrojową wystawę malarstwa oraz rysunku Józefa Panfila. Ekspozycja obejmować będzie ok. 120 prac: obrazy malowane farbami olejnymi i akrylowymi na płótnach, płytach i tekturach oraz rysunki ołówkiem, kredką i węglem na papierze – różnych formatów, dokumentujące indywidualne poszukiwania warsztatowe w obrębie portretu, pejzażu, widoków wnętrz sakralnych z ostatnich czterech dekad intensywnej twórczości tego artysty.

Józef Panfil

Józef Panfil miał dotychczas ponad 30 wystaw indywidualnych, ekspozycja w Galerii Willa będzie siódmą prezentacją jego dorobku w Łodzi, w tym drugą przygotowaną przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Wystawie towarzyszy album z reprodukcjami najbardziej reprezentacyjnych dzieł artysty, ze szczególnym naciskiem na prace dotychczas rzadko lub nigdy niepokazywane, jak naturalistyczne portrety wiejskiego filozofa Stanisława z przełomu lat 70. i 80. XX wieku czy cykl miniaturowych stogów siana ze Smardzewic z 2017 roku oraz z tekstami problemowymi prof. Lechosława Lameńskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz światowej sławy tenora, wielbiciela i kolekcjonera polskiej sztuki, Wiesława Ochmana, który tak ocenia walory tej twórczość:

(…) Niezależnie, czy zainteresowanie artysty wzbudziła ściana domu, cienie cyprysów, czy fronton katedry, istotnym elementem jego twórczego działania staje się przekaz określający udział światła w budowie formy. Panfil nie maluje źródła światła. Sugestywnie przetwarza oddziaływanie światła za pomocą harmonii, opartej nie tylko na łagodnych sąsiedztwach kolorystycznych, ale także na zdecydowanych kontrastach, nadających dodatkowy „dźwięk” obrazom. Oglądając prace Józefa Panfila nietrudno dojść do wniosku, że są one wynikiem wielkiego talentu i znakomitego zmysłu obserwacji. Artysta z barokowego bogactwa natury wybiera to, co istotne dla skomponowania dzieła, a poprzez klarowność kolorów podkreśla jego urodę i atrakcyjność. Buduje elementy obrazu za pomocą zdecydowanych, arbitralnie kładzionych plam barwnych. Istotą tej twórczości, obok zalet czysto malarskich, jest rozpiętość i różnorodność skali barwnej. Od gorących kolorów czerwieni i ugrów, do chłodnych perłowych szarości i błękitów. Zastosowana przez Artystę zrównoważona dyscyplina kolorystyczna, walorowa i napięciowa powoduje, że uzyskuje on w obrazie efekt lśnienia. (…)
/fragment tekstu z katalogu wystawy, Wiesław Ochman

*   *   *

Urodzony w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim Józef Panfil w 1984 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), od wielu lat mieszka i tworzy w Smardzewicach – malowniczej miejscowości nad Zalewem Sulejowskim w Województwie Łódzkim. To jeden z najzdolniejszych i najpopularniejszych współczesnych polskich malarzy specjalizujący się w uwiecznianiu tak zwanego czystego krajobrazu, choć w imponującym dorobku ma również psychologizujące portrety, oryginalnie kadrowane fragmenty architektury i nastrojowe widoki wnętrz sakralnych, również pozbawionych ludzkiego sztafażu. Wychodząc od rzetelnego, realistycznego warsztatu, popartego wielką wrażliwością na niuanse koloru, światła i kompozycji, artysta wypracował własny styl malarski, choć równie ważny w procesie twórczym jest dla niego rysunek, dlatego po dziś dzień powstają impresyjne szkice ołówkowe, dokumentujące „badanie” motywu. Uznawany za kontynuatora naszych tradycji polskiej szkoły pejzażu, z równym zaangażowaniem uwiecznia widoki polskiej wsi, zabytkową architekturę Krakowa, Lublina, Kazimierza nad Wisłą i wielu innych polskich miejscowości, jak również krajobrazy z południa Europy: Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Francji – będące pokłosiem zagranicznych podróży artysty, odbywanych od 1994 roku. Uczestnik wielu plenerów malarskich, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1987 roku, nagradzany i wyróżniany w tak prestiżowych konkursach jak Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Bielska Jesień w Bielsko-Białej, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu, Międzynarodowe Triennale Portretu Współczesnego w Radomiu. Wykładał w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim, prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Niezwiązany z żadnym środowiskiem ani ugrupowaniem artystycznym, od ponad 40 lat konsekwentnie podąża własną drogą twórczą, wypracowując rozpoznawalny i ceniony przez odbiorców styl.


Józef Panfil.
Malarstwo i rysunek z lat 1979-2017
Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 w Łodzi
Wystawa czynna w dniach: 8-28 września 2017 r.
Wernisaż: 7 września 2017 r. godz. 18.00
kurator: Monika Nowakowska willa@mgslodz.pl 42-632-79-95

Honorowy Patronat nad wystawą przyjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Wiceprezes Rady Ministrów – profesor dr hab. Piotr Gliński.


Wydarzenia towarzyszące wystawie:

8 września 2017
– warsztaty edukacyjne dla dzieci, wstęp biletowany (8 zł od osoby), zapisy: wystawy@mgslodz.pl lub tel. 42-6741059 Adriana Michalska
13 września 2017
– warsztaty edukacyjne dla dzieci, wstęp biletowany (8 zł od osoby), zapisy: wystawy@mgslodz.pl lub tel. 42-6741059 Adriana Michalska
14 września 2017
– oprowadzanie kuratorskie po wystawie, wstęp wolny
21 września 2017
– oprowadzanie kuratorskie po wystawie, wstęp wolny
28 września 2017
– finisaż wystawy z udziałem Józefa Panfila, wstęp wolny
Szczegółowe informacje i zapowiedzi poszczególnych wydarzeń będą pojawiać się na stronie: mgslodz.pl

Szczegóły

Start:
8 września 2017
Koniec:
28 września 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi // Galeria Willa
ul. Wólczańska 31
90-607 Łódź, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://mgslodz.pl/