CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Metamorfozy Olbinski

Olbiński – Olbińska. Metamorfozy

Wystawa Magdaleny Abakanowicz

Międzynarodowe Biennale Obrazu Quadro Art

Międzynarodowe Biennale Obrazu „Quadro-Art” 2018

Aukcja Prac na Papierze i Sztuki Współczesnej

10. Triennale Grafiki Polskiej

ZNAKI – KODY – KOMUNIKATY

Ulica Themersonów konkurs płock

Ulica Themersonów 5 – Wystawa jubileuszowa 2014-2018

Jacek Malczewski

Malarze Młodej Polski

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ars Sacra El Greca. W 100-lecie Niepodległości i Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

Milton H. Greene – „Women”

7 września 201811 października 2018

Milton H. Greene (14.04.1922 – 8.08.1985)

*   *   *

Milton H. Greene – Women
7 września – 11 października 2018 r.
Antresola Centrum Sztuki Mościce
Wernisaż wystawy – 7 września godz. 18.30

*   *   *


Wystawa została przystosowana dla osób niepełnosprawnych:
Ikonki_niepelosprawni


„NAJWIĘKSZY FOTOGRAF KOBIET” /Richard Avedon

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów na świecie. Jego wrażliwość oraz wyczucie aparatu przyczyniły się do jego sławy, jako fotografa gwiazd i świata mody. Na szczególne uznanie zasługują przepiękne fotografie Marilyn Monroe. Tworzył przez ponad 40 lat. Przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 14 lat. Był stypendystą słynnego Pratt Institute w Nowym Jorku. Studiował u słynnego fotoreportera i czarodzieja kompozycji Elliota Elisofena. Zafascynowany modą podjął pracę asystenta Louise Dahl-Wolfe, wybitnej fotografki, znanej z wyjątkowych okładek i stron z modą w Harper’s Bazaar. W wieku 23 lat Milton Greene został okrzyknięty „cudownym dzieckiem fotografii kolorowej”.

W latach 50-tych, 60-tych większość jego prac pojawiała się w najbardziej prestiżowych amerykańskich czasopismach, takich jak Life, Look, Harper’s Bazaar, Town & Country czy Vogue. Prócz eleganckich, wysmakowanych portretów gwiazd znany był z fotografii mody – uważany jest obok Irvinga Penna czy Richarda Avedona za jednego z fotografów, którzy przyczynili się do zmiany postrzegania tej dziedziny twórczości i uznania jej za prawdziwą sztukę.

Milton Greene

Milton Greene, fot. materiały organizatora

Najsłynniejsze dzieła Greene’a to portrety artystów, muzyków, gwiazd filmu, teatru i telewizji. Potrafił uchwycić piękno człowieka płynące z jego wnętrza, pokazując ludzi w naturalny, subtelny i elegancki sposób.
Fotografował takie sławy jak Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Cary Grant, Sophia Loren, Audrey Hepburn, Andy Warhol, Judy Garland, Alfred Hitchcock, Romy Schneider, Laurence Olivier, Steve McQueen, Claudia Cardinale, Paul Newman, Catherine Deneuve i wielu innych.

Jednak to przyjaźń i relacja, jaka łączyła go z Marilyn Monroe, zapewniły mu niebywałą rozpoznawalność na całym świecie. Milton poznał Marilyn w trakcie pracy dla Look Magazine. Szybko stali się przyjaciółmi. Przez przeszło cztery lata, od 1953 do 1957 roku, był jej fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach – to on pomógł jej zakończyć niekorzystny kontrakt z 20th Century Fox i założyć własną niezależną firmę Marilyn Monroe Productions, Inc. Właśnie to dało wreszcie Marilyn wpływ na wysokość honorariów i możliwość wyboru projektów, a w efekcie role w filmach: „Przystanek autobusowy” (Bus Stop) i „Książę i aktoreczka” (The Prince and the Showgirl). Zażyłość pomiędzy słynnym fotografem i blond pięknością była bardzo bliska i niezwykle owocna. Milton zrobił Marylin parę tysięcy fotografii. Przez pewien czas aktorka mieszkała razem z rodziną Miltona, znajdując tam zawodowe i osobiste wsparcie. W tym właśnie czasie Greene wykonał najsłynniejsze fotografie Marilyn. W ciągu czterech lat przyjaźni Greene’a z Marilyn powstały 52 sesje z udziałem gwiazdy, w tym ta najbardziej rozpoznawalna „Black Sitting”. Krążą plotki, że Greene’a łączyła z Marilyn nie tylko przyjaźń, ale i romans. Informacjom tym zaprzecza rodzina fotografa, twierdząc, że była to piękna, czysta relacja bliskich przyjaciół.

Współpraca pomiędzy Greene’m, a Monroe została zerwana w 1957 roku, kiedy to trzeci mąż Marilyn, dramatopisarz Arthur Miller zaczął wtrącać się do interesów Marylin. Milton poczuł się urażony i wycofał się z Marilyn Monroe Productions, zakazując jednocześnie komukolwiek publikacji swoich fotografii. Milton Greene nie chciał sprzedać fotografii Marilyn. Do dziś nie wiadomo czy kierował się względami prawnymi, czy też miłością do gwiazdy. Fotograf, posiadając taki skarb, zmarł pogrążony w długach w sierpniu 1985 roku, w Los Angeles.

Niespełna 10 lat później, w 1994 roku, najstarszy syn Miltona – Joshua – założył firmę-archiwum: Milton H. Greene Archives, która rozpoczęła pracę nad dorobkiem ojca. Dzięki jego staraniom fotografie, odbitki, a także plakaty Miltona H.Greene’a możemy oglądać w największych galeriach i muzeach na całym świecie.

Na wystawie zobaczyć będzie można ikony popkultury, gwiazdy filmowe i modelki, takie jak: Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Audrey Hepburn, Geraldine Chaplin, Shirley MacLaine, Rosemary Clooney, Leslie Caron, May Britt, Doris Day, Farrah Fawcett, Candice Bergen.
Obszerną kolekcję fotografii w stylu vintage wzbogacą: polaroidy, czasopisma, stykówki i nowoczesne odbitki, a także filmy, publikacje i wykłady.

 • Fotografie Miltona H. Greene’a pochodzą z kolekcji Elizabeth Margot
 • Produkcja: diChroma photography
 • Kurator: Anne Morin
  Aranżacja: Bogusław Hynek
 • Wystawa dostępna dla wszystkich. Została także przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Dołącz do wydarzenia >>


Milton Greene wystawa Tarnów


7 września – piątek
(wstęp wolny na wszystkie wydarzenia)

 • godz. 18:30 – wernisaż wystawy
 • godz. 19:00 – film dokumentalny „Marilyn vs Marilyn” o relacjach Miltona Greene’a z Marilyn Monroe
 • godz. 20:00 – spotkanie z gościem Arkadiuszem Badzińskim

Arkadiusz Badziński – tłumacz, nauczyciel akademicki, biograf Marilyn Monroe. Odbył kilka podróży po USA śladami Marilyn Monroe. Opowie on o spotkaniu z synem Miltona – Joshuą, o sekretach życia i śmierci gwiazdy, a towarzyszyć temu będzie wystawa prywatnych zdjęć.

Na wystawie oprócz fotografii Miltona H. Greene’a zobaczyć będzie można dwa krótkie filmy: o trendach w modzie lat 50. oraz wypowiedź, której udzielił Marek Janczyk
z Muzeum Historii Fotografii na temat wyjątkowości zdjęć fotografa i epoki w której tworzył.

Wystawie towarzyszyć będzie pamiątkowy folder z 12 reprintami z wystawy.


Wystawa została przystosowana dla osób niepełnosprawnych:

 • Osób z dysfunkcjami ruchowymi, słuchu, wzroku.
 • Wernisaż odbędzie się z tłumaczem języka migowego (PJM).
 • Do filmów zostały dodane polskie napisy.
 • Przygotowaliśmy kilka tyflografik z podpisami w języku brajla oraz audiodeskrypcją.
 • Ciągi komunikacyjne nie posiadają progów, a wjazd na ekspozycję odbywa się przystosowaną windą.
Tyflografika, fot. materiały organizatora

Tyflografika, fot. materiały organizatora

Więcej informacji udzieli Anna Sadowska, tel.: 14 633 46 11, mail: a.sadowska@csm.tarnow.pl


Godziny zwiedzania:

 • PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK: 10:00 – 20:00
 • SOBOTA, NIEDZIELA: 15:00 – 20:00
 • Wstęp płatny 10 zł
 • Grupy zorganizowane 7 zł
 • Możliwy także pokaz filmu dla grupy: Marilyn vs Marilyn (60 min) płatne 5 zł / os
 • Zapisy szkół prowadzi: Anna Sadowska, tel.: 14 633 46 11, a.sadowska@csm.tarnow.pl

Szczegóły

Start:
7 września 2018
Koniec:
11 października 2018
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Centrum Sztuki Mościce
ul. Traugutta 1
33-101 Tarnów, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 14 633 46 04
Strona internetowa:
http://www.mck.tarnow.pl