CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Stanisław Baj – malarstwo

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mira Skoczek-Wojnicka „Kawa z Rembrandtem”

13 lipca 20173 sierpnia 2017

Mira Skoczek-Wojnicka Kawa z Rembrandtem
Galeria Szalom, Kraków
Wernisaż wystawy: 13 lipca, godz. 19:00
Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2017 r.

galeria-szalom-krakow-mira-skoczek-wojnicka


Twórczość Miry Skoczek-Wojnickiej zaprzecza schematom. Swoją drogę artystyczną, którą zaczęła od abstrakcji, nigdy właściwie z niej nie rezygnując, prowadzi w kierunku łączenia dwóch odległych światów – oderwanego i nieoderwanego od rzeczywistości, gdzie plany realne oraz nierealne uzupełnia wzajemnie i wiąże we współistnieniu faktur, kolorów i kształtów.

Wydawałoby się, że idzie traktem o odwrotnym wektorze niż, na przykład Turner, ale to tylko pozór, albowiem malarz zawsze odbywa taką samą podróż, jak jego poprzednicy. Poprzez differentia specifika – odmienność własnej osobowości – rozwiązuje te same zagadki w odmiennym świecie i tworzy nowe, przybliżające nas do przeczucia tajemnicy tkwiącej w sztuce, czyniąc ją szczęśliwie tym bardziej nieodgadnioną.
Zadajemy pytania, by tworzyć nowe (A.A. Milne).

Zwariowana-kryza-Mira-Skoczek-Wojnicka

Mira Skoczek-Wojnicka Zwariowana kryza

Bez wątpienia artystę zafascynowanego tym, co przed nim było, fascynuje zarazem to, co przed nim jest. Ludwig van Beethoven ujął to tymi słowy: Prawdziwy artysta nie posiada dumy. Widzi on, że sztuka nie ma granic, czuje, jak bardzo daleki jest od swego celu, i podczas gdy inni podziwiają go, on sam boleje nad tym, że nie dotarł jeszcze do tego punktu, który ukazuje mu się w oddali jak światło słońca.

W swojej pracy, wiedziona twórczym niepokojem, Mira eksperymentuje, wkleja w obrazy miedziane blachy, metalowe siatki, materiały, nakłada szpachlą mistrzowskie faktury i kolor, składa płótna w poliptyki czy ujmuje je w trójkąty. Wymyśla nowe oprawy lub konfrontuje nagie lniane płótno z warstwą malarską. Więcej – od jakiegoś czasu zdaje się uwalniać kompozycję z zakreślonej przez kontur płaszczyzny i sięga poza ramy, kreując nasze twórcze wyobrażenie. We wszystkich tych działaniach formalnych szuka wyrazistych, adekwatnych środków do uwypuklenia treści, nastroju i emocji, jakie mają nieść jej obrazy.

Druga-kawa-z-Rembrandtem-Mira-Skoczek-Wojnicka

Mira Skoczek-Wojnicka Druga kawa z Rembrandtem

Cykle płócien Miry: „Graffiti dla Leonarda, Michała Anioła, Anderlego”, „Rozważania o geometrii”, Tatuaże, czarne dziury i planety”, „Infantki”, „Nie całkiem czarne”, „Odlotowe fryzury” – nie są próbą flirtu czy też zabawy z wielkimi mistrzami. To dyskusja z nimi na temat praw i siły artystycznej kreacji. I jest ciągłym, na nowo podejmowanym wysiłkiem, by odzwierciedlić świat w lustrze czasu, który przypadł nam i jej w udziale.
Albowiem: Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie (André Malraux).

Ulubione-przedmioty-Mira-Skoczek-Wojnicka2-

Mira Skoczek-Wojnicka Ulubione przedmioty

„Kawa z Rembrandtem” stanowi zbiór obrazów intymnych, inspirujących, pełnych ciszy i głębi. Są one również po prostu piękne. Ale cykl ten jest przede wszystkim dialogiem. I chociaż na skutek zrządzenia czasu amsterdamski malarz tworzył znacznie wcześniej, właśnie teraz – i on, i Mira – toczą współczesną, głęboko osobistą rozmowę o sztuce, z którą obcowanie rodzi nie tylko nowe pytania, lecz i przynosi spokój oraz mądrość. Wszystko, co jest w tych obrazach – przemawia. Po to właśnie się narodziły.
/Iwo Birkenmajer

Szczegóły

Start:
13 lipca 2017
Koniec:
3 sierpnia 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Galeria Szalom
Józefa 16
31-056 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
12 292 32 70