CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Stanisław Baj – malarstwo

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975

27 stycznia 201723 kwietnia 2017

Nahum Tevet, Untitled #15, 1974 | nahumtevet.com

Nahum Tevet, Untitled #15, 1974 | nahumtevet.com

Wystawa Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975 prezentuje ważny, choć niedoceniany cykl w twórczości izraelskiego artysty. Jest również krytyczną analizą tego cyklu, nawiązującą do szerszego kontekstu artystyczno-historycznego, tj. do konceptualizmu i minimalizmu, które zdominowały światową sztukę końca lat 60. i 70. XX wieku. Prace na szkle Teveta są unikalne i doskonale wtapiają się w eksperymenty prowadzone w skali międzynarodowej przez większość postępowych artystów w tamtych czasach. Są radykalnie modernistyczne pod każdym względem: bezkompromisowe, eksperymentalne, poświęcone konwencji, w jakiej zostały stworzone.

Nahum Tevet, Untitled #3, 1972 | nahumtevet.com

Nahum Tevet, Untitled #3, 1972 | nahumtevet.com

Prace z tego cyklu składają się z nieoprawionego szkła, kawałków papieru, tektury i taśmy przyczepionej na wierzchu szklanej tafli lub pod nią. Wiszą na drucie lub szpagacie przymocowanym do metalowych klipsów umiejscowionych na brzegach szkła, często eksponując ten rudymentarny system zawieszania. Prace na szkle powstały z rysunków, które Tevet wykonał, jako szkice do stworzenia równie radykalnych obiektów – nazywanych przez artystę rzeźbami, a które przypominały meble – i można je uważać za  „przedmioty konkretne” Donalda Judda w wersji Arte Povera (sztuka uboga). Po pewnym czasie rysunki i ich szklane oprawy same w sobie stały się dziełami, które zyskały status odrębny w stosunku do innych prac tego artysty.

Nahum Tevet, Untitled #8, 1973 | nahumtevet.com

Nahum Tevet, Untitled #8, 1973 | nahumtevet.com

Spośród prac na szkle Teveta do dziś przetrwało około trzydziestu. W 1975 roku trzynaście z nich wystawiono w Galerie Schmela w Düsseldorfie, nigdy jednak nie pokazywano ich jako większego cyklu.

Po raz pierwszy w Europie Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975 pokazuje razem wszystkie dzieła na szkle, przyczyniając się do poszerzenia i zrozumienia twórczości Teveta i jej historycznego kontekstu, a jednocześnie prezentując jego prace nowej publiczności. Kurator wystawy, Thierry de Duve, historyk i teoretyk sztuki, po raz pierwszy pokazał ją w galerii Bertha and Karl Leubsdorf Gallery w Hunter College, City University of New York jesienią 2016 r. Wystawie towarzyszy ilustrowana publikacja, która jest kompletnym katalogiem prac na szkle.

Nahum Tevet, Untitled #33, 1975 | nahumtevet.com

Nahum Tevet, Untitled #33, 1975 | nahumtevet.com

Nahum Tevet (ur. w 1946 r. w kibucu Messilot w Izraelu) od 1973 r. mieszka i pracuje w Tel Awiwie. Jego prace były tematem kilku wystaw indywidualnych, ponadto znajdują się w kolekcjach wielu liczących się muzeów, w tym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Philadelphia Museum of Art  w Filadelfii, Portland Art Museum w Portland, MUMOK w Wiedniu, Kaiser Wilhelm Museum w Krefeld (Niemcy), The Israel Museum w Jerozolimie i Tel Aviv Museum of Art. Tevet jest laureatem wielu nagród, między innymi nagrody EMET Prize for Art, Science and Culture (nagrody za zasługi w dziedzinie sztuki, nauki i kultury) przyznanej przez Kancelarię Premiera Izraela i fundację A.M.N Foundation w 2013 roku oraz Nagrody Ministra Sztuki i Nauki za całokształt osiągnięć artystycznych przyznanej w 2013 roku. Poza działalnością artystyczną, Tevet przez wiele lat zajmował sie nauczaniem. W latach 1980-2013 był profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych w Bezalel Academy of Art and Design w Tel Awiwie, gdzie w latach 2001-2010 był Dziekanem Programu Studiów Magisterskich w zakresie Sztuk Pięknych.


Wystawa kuratorowana przez Thierry’ego de Duve’a, Evelyn Kranes Kossak Profesor Historii Sztuki w Hunter College.
Organizowana przez Hunter College Art Galleries

Szczegóły

Start:
27 stycznia 2017
Koniec:
23 kwietnia 2017
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce

MS1 – Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 42 633 97 90
Strona internetowa:
http://msl.org.pl/