CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka jest KUL

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

5 lipca 20171 października 2017

Jan Matejko (1838-1893) już w okresie młodzieńczym odbywał modne „podróże archeologiczne i malownicze”, zawiązane z romantycznym pojmowaniem krajobrazu oraz przeszłości. Zapoczątkowały one u artysty zwyczaj odwiedzania wielu miejsc, najczęściej tematycznie związanych z zamierzeniami malarskimi. Wkrótce po zakończeniu nauki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w grudniu 1858 odbył pierwszą podróż w Tatry, gdzie odwiedził Zakopane, Dolinę Kościeliską a nawet dotarł do Morskiego Oka.

Będąc dojrzałym artystą nie jeden raz towarzyszył swoim obrazom w ich tryumfalnych podróżach po Europie. Pierwsza z nich, do Paryża związana była z otrzymaniem przez malarza złotego medalu za obraz „Kazanie Skargi”.

Wrażenia z licznych podróży pozostawił w listach i szkicach oraz świadczących o wielkim poczuciu humoru karykaturach ilustrujących epizody wyjazdów do Pesztu, Pragi, Lwowa, Koryznówki czy Wiśnicza. Często w wykonanych przez niego rysunkach odnajdujemy galicyjskie miasteczka i leżące opodal opuszczone zamki. W 1876 r. nabył majątek wraz z dworem w Krzesławicach, gdzie udawał się z rodziną na odpoczynek.

Marta Kłak-Ambrożkiewicz, fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Marta Kłak-Ambrożkiewicz, fot. Mirosław Żak – Pracownia Fotograficzna MNK

Na zaproszenie kuzyna odbył niezwykłą podróż na Bliski Wschód. Artysta 20 września 1877 r. w towarzystwie żony i córki Heleny pojechał przez Częstochowę do Warszawy, a następnie udał się na pola Grunwaldu. Zwiedzali Toruń, Gdańsk i Malbork. Podróż do Włoch, którą odbył z żoną i kontynuował do początków roku 1879 była spełnieniem jego marzeń. Państwo Matejkowie odwiedzili Triest, Wenecję, Padwę, Bolonię, Florencję, Rzym, Neapol i Mediolan. Artysta zwiedzał nie tylko zabytki architektury, ale też skarbce uniwersyteckie, biblioteki i antykwariaty.

 Podróż Jana Matejki z Florianem Cynkiem z Pesztu do Pragi, 1872, fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Podróż Jana Matejki z Florianem Cynkiem z Pesztu do Pragi, 1872, fot. Mirosław Żak – Pracownia Fotograficzna MNK

Matejko ze względu na stan zdrowia, zgodnie z zaleceniami lekarzy bywał również w modnych uzdrowiskach: Karlsbadzie, Szczawnicy, Marienbadzie czy Żegiestowie. Posiadając odpowiednie środki finansowe wiele podróżował, odwiedzał muzea i zabytki, przeprowadzał wnikliwe studia historyczne i etnograficzne a nawet ze względu na tematy, jego obrazów – topograficzne. Dzięki wyjazdom nieustannie wzbogacał także prywatną kolekcję.

Kaszkul czyli jałmużniczka, XVII-XVIII wiek, Persja, fot. materiały organizatora

Kaszkul czyli jałmużniczka, XVII-XVIII wiek, Persja, fot. materiały organizatora

Podróże bliskie były nieustanną, pracochłonną perygrynacją Jana Matejki po krakowskich miejscach przeszłości, historycznych obiektach Małopolski stając się jednym z elementów niezwykle czynnego życia i tytanicznej pracy.

Dzięki rysunkom Jana Matejki dowiemy się jak podróżować „na wesoło”. Gdzie szukać inspiracji? Na to pytanie udzieli nam odpowiedzi zbiór kolekcjonerskich zabytków. Kogo zaprosić do wspólnej podróży? Odpowiedzi szukajmy w korespondencji artysty. Jak spędzać czas w trakcie wycieczki? Natomiast podróże bliskie to pouczająca odpowiedź jak odnaleźć przyjemność w „podróży malowniczej i archeologicznej” odwiedzając w najbliższej okolicy zabytki architektury, kultu czy przyrody.

Wyjazd Matejków i pobyt w Zakopanem, 1885 r., fot. materiały organizatora

Wyjazd Matejków i pobyt w Zakopanem, 1885 r., fot. materiały organizatora

Autor: Marta Kłak-Ambrożkiewicz

Szczegóły

Start:
5 lipca 2017
Koniec:
1 października 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Jana Matejki
Floriańska 41
31-019 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 59 63
Strona internetowa:
http://mnk.pl/oddzial/dom-jana-matejki