Zdzisław Beksiński, fot.: materiały organizatora

Wystawa „Beksiński Nieznany” w Łodzi!

Soter Jaxa – Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty

Mela Muter „Portrecistka” w Cosmopolitan Twarda 4

Frida Diego

Wystawa fotografii „Frida i Diego. Niech żyje życie!”

Bogdan Dziworski – f/5.6

„Być kobietą…” wystawa w Pałacu Schoena w Sosnowcu

Andrzej Wróblewski

Szczeliny wolności – sztuka w latach 1945-1948/1949

Tadeusz Chyła malarstwo

Malarstwo Tadeusza Chyły

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch

Hanna Rudzka-Cybisowa

„Między Montmartre’em a Montparnasse’em”

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w.

6 kwietnia 201711 czerwca 2017

Prezentacja unikalnych wyrobów z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi dekoracjami kwiatowymi z okresu od rokoka do art déco składa się na pierwszą wiosenną wystawę w roku 2017 w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji zaprezentowano bogaty zbiór przedmiotów użytkowych (naczynia stołowe, w tym talerze, filiżanki, spodki, misy i patery, a także całe serwisy) oraz dekoracyjnych.

M. S. Merian, Neue Blumenbuch […]Norymberga 1675-1680, reprint miedziorytu kolorowanego, WBP. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

M. S. Merian, Neue Blumenbuch […]Norymberga 1675-1680, reprint miedziorytu kolorowanego, WBP. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Oprócz wyrobów z ceramiki na ekspozycji można zobaczyć różnorodne źródła inspiracji dla jej twórców: obrazy, rysunki i grafiki, a także tkaniny, w których przewodnim motywem dekoracyjnym były różnorodne formy floralne.

Ciekawostką wystawy jest nieznany dotychczas łódzki wątek w historii ceramiki związany z działającymi w Łodzi składami porcelany i samymi wytwórniami (m.in. malarnią porcelany Karola Klingszporna). Prezentowane eksponaty pochodzą z takich wytwórni jak: Manufaktura Porcelany w Wiedniu, Manufaktura Porcelany w Berlinie, Korzec, Baranówka, Wytwórnia M.S. Kuzniecowa, Królewska Manufaktura Porcelany w Kopenhadze, Włocławek, a z działających Ćmielów, Rosenthal, zarówno ze zbiorów polskich muzeów jak i z kolekcji prywatnych. Część z pokazywanych obiektów, szczególnie zaprezentowana przez kolekcjonerów, jest udostępniona szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Ojczyzną porcelany są Chiny, w których była ona produkowana już od VII wieku, i to właśnie tę porcelanę naśladowały pierwsze europejskie wyroby. Ale już wtedy jednym z najbardziej popularnych motywów – malowanych emaliami ceramicznymi – były właśnie formy floralne, w tym kwiaty, mające w sztuce orientalnej dodatkowo znaczenie symboliczne.

To właśnie ta symboliczna ale też kompozycyjna rola kwiatów w zdobnictwie ceramiki chińskiej i japońskiej oraz wpływ tamtejszych wyrobów na rozwój form dekoracyjnych ceramiki europejskiej stały się głównymi tematami ekspozycji. Można na niej prześledzić historyczny rozwój form i rodzajów motywów kwiatowych wykorzystywanych w dekoracji wyrobów ceramicznych, poznać różnorodne źródła inspiracji motywami florystycznymi i zmieniającą się stylistykę dekoracji, która odpowiadała aktualnym prądom artystycznym od XVIII do XX wieku.

Serwis do herbaty, l.10 XX w., Wytwórnia TWA. M.S. Kuzniecowa-Rosja, zbiory prywatne, fot.: B. Szafrańska

Serwis do herbaty, l.10 XX w., Wytwórnia TWA. M.S. Kuzniecowa-Rosja, zbiory prywatne, fot.: B. Szafrańska

Wystawie towarzyszyć będzie cykl oprowadzań kuratorskich oraz wykład poświęcony motywom florystycznym w ceramice XVIII-XX wieku.

6 kwietnia – 11 czerwca 2017 r.
Galeria Wystaw Czasowych w Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kurator: dr Łukasz Grzejszczak
Wernisaż: 5 kwietnia (środa), godz. 18:00

Szczegóły

Start:
6 kwietnia 2017
Koniec:
11 czerwca 2017
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Miasta Łodzi
Ogrodowa 15
91-065 Łódź, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.muzeum-lodz.pl