Legendarna Młoda Polska w Gdańsku

Miastonauci Tytus Brzozowski

Miastonauci – Tytus Brzozowski

„Czarno-biały świat” w Muzeum Górnośląskim

Kaja Solecka malarstwo

„Kobalt” – Halina Nowicka, Kaja Solecka i Katarzyna Zawierucha

Noc Muzeów w Muzeum Pana Tadeusza

Noc Muzeów 2017 w Krakowie

Patrik Illo – NEXT LOVE (design – nadzieje i możliwości)

„Jak oni pracują” – opowiada Agata Napiórska

szymon-brodziak

Uchwycić piękno. Fotografia Szymona Brodziaka

Czesław Roszkowski

„Glasstosteron” w łódzkiej Galerii Willa

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Potęga awangardy

10 marca 201728 maja 2017

Wystawa „Potęga awangardy” gromadzi prace nie pokazywane wcześniej polskiej publiczności, dzieła wielkich i klasycznych już dla historii sztuki artystów, takich jak Fernand Léger, Edvard Munch, Kazimir Malevich, Piet Mondrian czy Alexander Archipenko. Pracom tworzonym w pierwszych dekadach XX wieku towarzyszą dzieła współczesne dialogujące z historycznymi obiektami.

materiały organizatora

materiały organizatora

Tym samym pojawia się pytanie o aktualność awangardy, o inspiracje i znaczenia w niej odnajdywane, a także jej siłę oddziaływania. Wystawa uzupełniona jest o prace polskich artystów: Katarzyny Kobro, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego i artystów dnia dzisiejszego, którzy korzystają z inspiracji pracami klasyków polskiej awangardy.

Awangardowe ruchy pierwszej ćwierci XX wieku niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, intelektualny, a w niektórych wypadkach także społeczno-polityczny. Najczęściej towarzyszył im optymizm i wiara w możliwość naprawy świata (i przemianę człowieka). Dwie wojny światowe i doświadczenia totalitaryzmów europejskich zmieniły to nastawienie. Dlatego dialog międzypokoleniowy nie jest zjawiskiem epigońskim, choć obarczona traumami sztuka drugiej połowy XX wieku rzadko zdobywa się na autentyzm awangardy, uwikłana w zbyt często wykorzystywane pokusy postmodernizmu lub uciekając w estetykę kampu.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się eseje historyków sztuki oraz znawców ruchów awangardy omawiające tę niezwykle istotną i wciąż żywą tradycję sztuki.


Autor: Magdalena Czubińska

Szczegóły

Start:
10 marca 2017
Koniec:
28 maja 2017
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
pl. Szczepański 9
Kraków, 31-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 54 50
Strona internetowa:
http://mnk.pl/oddzial/kamienica-szolayskich