CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Metamorfozy Olbinski

Olbiński – Olbińska. Metamorfozy

Wystawa Magdaleny Abakanowicz

Międzynarodowe Biennale Obrazu Quadro Art

Międzynarodowe Biennale Obrazu „Quadro-Art” 2018

Aukcja Prac na Papierze i Sztuki Współczesnej

10. Triennale Grafiki Polskiej

ZNAKI – KODY – KOMUNIKATY

Ulica Themersonów konkurs płock

Ulica Themersonów 5 – Wystawa jubileuszowa 2014-2018

Jacek Malczewski

Malarze Młodej Polski

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ars Sacra El Greca. W 100-lecie Niepodległości i Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Poznanie. Zapominanie. Przebudzenie. Japońska sztuka buddyjska z kolekcji polskich

15 kwietnia 201826 sierpnia 2018

Figura siedzącego mnicha (Hachiman), XIX w.

Figura siedzącego mnicha (Hachiman), XIX w.

wernisaż: 15.04.2018, g. 12.00

 

Trudno znaleźć w kulturze japońskiej taką jej dziedzinę, na którą buddyzm nie wywarłby przemożnego wpływu. Sposób myślenia, język, literatura, sztuka materialna i użytkowa, wszędzie tam buddyzm aktywnie kształtował środki wyrazu i wrażliwość twórców, stając się ostatecznie systemem kulturowych odniesień, mniej lub bardziej świadomie przejmowanym przez wszystkich uczestników tej cywilizacji. I choć z perspektywy dziejów kultury japońskiej buddyzm nie zyskał nigdy tak wyłącznej w niej dominacji, jaką miało chrześcijaństwo w kulturze europejskiej, to dostarcza on klucza sensów umożliwiającego wejście w obszar oświecany Wschodzącym Słońcem. Buddyzm przyczynił się do powstania wszystkich tych dziedzin sztuki, jakie kojarzą się z tradycyjną Japonią. Od rzeźby i malarstwa, przez Drogę Herbaty (jap. sadō) i kaligrafię, po poezję haiku i teatr nō.

 

Na wystawie prezentujemy najcenniejsze przykłady japońskiej sztuki buddyjskiej z kolekcji polskich, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje rzeźba: posągi, przedstawiające buddów, bodhisattwów, bóstwa buddyjskiego panteonu oraz wybitnych mnichów. Te figury są materialnym wykładem buddyjskiej nauki, przemawiając do widza językiem symboli. Ważnym elementem wystawy jest malarstwo ukazujące m.in. mandale (jap. mandara) przedstawiające Czystą Ziemię Buddy Amidy oraz obrazy przyjścia-i-powitania (jap. raigōzu), na których Amida w otoczeniu orszaku bodhisattwów wychodzi na spotkanie swojego umierającego wyznawcy. Niemniej ważne są drzeworyty ukiyo-e, ukazujące japońskie społeczeństwo okresu Edo.

 

Autor nieznany, Nirwana Buddy, XVII w.

Autor nieznany, Nirwana Buddy, XVII w.

Przez kilka stuleci po narodzinach nowych form buddyzmu wpływał on mocno na główny nurt kultury. Czerpiąc dalej inspiracje z Chin, w sposób właściwy dla rodzimego geniuszu twórczo przekształcał płynące stamtąd formy kultury, przyczyniając się do powstania wszystkich tych dziedzin sztuki, jakie kojarzą się z tradycyjną Japonią. Od rzeźby i malarstwa, przez Drogę Herbaty i kaligrafię, po poezję haiku i teatr nō – we wszystkich tych i wielu innych zjawiskach kulturowych widać wpływy buddyzmu; często twórcy danych sztuk byli buddyjskimi duchownymi.

 

Autor nieznany, Ilustrowana biografia mnicha Dōgena (fragment), 1850 rok

Autor nieznany, Ilustrowana biografia mnicha Dōgena
(fragment), 1850 rok

Wystawa prezentuje dzieła ze zbiorów polskich: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

 


Scenariusz i aranżacja: Anna Król

Szczegóły

Start:
15 kwietnia 2018
Koniec:
26 sierpnia 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 267 27 03
Strona internetowa:
http://manggha.pl/