CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Metamorfozy Olbinski

Olbiński – Olbińska. Metamorfozy

ZNAKI – KODY – KOMUNIKATY

Ulica Themersonów konkurs płock

Ulica Themersonów 5 – Wystawa jubileuszowa 2014-2018

Jacek Malczewski

Malarze Młodej Polski

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ars Sacra El Greca. W 100-lecie Niepodległości i Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

„Juliusz Kossak 1824-1899 – Wojciech Kossak 1856-1942”

Beksiński / Lewczyński. Dopełnienie konieczne

Antoni Starowieyski malarstwo

Antoni Starowieyski – Prace na papierze

II Forum Rzeźby Mazurkas

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Soter Jaxa-Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty

6 października 20177 stycznia 2018

Wernisaż: 6 października 2017 o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory, Sala Miedziana

Soter August Jaxa-Małachowski (1867–1952) był malarzem przez lata związanym z Krakowem, choć tematyka jego prac nie kojarzy się z Grodem Kraka. Jaxa-Małachowski specjalizował się w pejzażach morskich. Dziś uważany jest przez krytyków za jednego z najważniejszych i najlepszych marynistów polskich. Pozostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę, a jego obrazy do dziś zdobią wiele krakowskich domów.

sote-jaxaW dwudziestoleciu międzywojennym był niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę artystyczną, po II wojnie światowej popadł niemal w zupełne zapomnienie. W ostatnich latach prace Sotera Jaxy-Małachowskiego zaprezentowane zostały polskiej publiczności na kliku muzealnych wystawach, pojawiły się także na rynku antykwarycznym, co przyczyniło się do ponownego zainteresowania jego twórczością. Niebagatelny wpływ na wydobycie z niepamięci tak ciekawego twórcy miał kolekcjoner Grzegorz Kudelski, będący obecnie właścicielem największej kolekcji dzieł Jaxy-Małachowskiego. Nieocenioną rolę odegrała także Katarzyna Łomnicka – historyczka sztuki, współkuratorka prezentowanej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawy, autorka bogato ilustrowanej monografii artysty. Obecnie Soter Jaxa-Małachowski ponownie wzbudza duże zainteresowanie, jednak powszechnie znana jest przede wszystkim jego twórczość marynistyczna, której inspiracją były głównie nadbałtyckie wyprawy w lat 20. i 30. XX wieku.

Solter Jaxa-Małachowski to jednak nie tylko marynista, nim zafascynował się morzem szukał swojej własnej, oryginalnej drogi artystycznej. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do wspólnego odkrywania malarskich poszukiwań Jaxy-Małachowskiego. Na ekspozycji można zobaczyć nie tylko jego popularne bałtyckie pejzaże, ale również dzieła, odkrywane na nowo, pochodzące z wczesnego okresu jego twórczości. W salach Pałacu Krzysztofory zaprezentujemy prace z okresu monachijskiego, a także obrazy powstałe w czasie licznych podróży artysty, nie tylko nad Bałtyk. Co przedstawiają? Zostawmy to na razie za zasłoną, która odsłoni się przed zwiedzającymi wystawę.

Obrazy pochodzą głównie z kolekcji Grzegorza Kudelskiego, a także ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawie towarzyszy folder, który, oprócz zaprezentowania sylwetki Sotera Jaxy-Małachowskiego, stał się pretekstem do nieco szerszego spojrzenia na jego twórczość poprzez podejmowane przez niego gatunki malarskie.


Soter Jaxa-Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty
Pałac Krzysztofory (skrzydło zachodnie)

7.10.2017 – 7.01.2018


Wydarzenia towarzyszące wystawie
WYKŁADY:
27 października, godz. 17:00 – Ze stepowca stałem się krakowianinem. O życiu i twórczości Sotera Jaxy- Małachowskiego (1867-1952) – Katarzyna Łomnicka przybliży postać artysty.
WSTĘP WOLNY

8 grudnia, godz. 17:00 – Malarze krakowscy nad Bałtykiem. Malarstwo marynistyczne w okresie międzywojennym – Katarzyna Łomnicka scharakteryzuje malarstwo marynistyczne w okresie międzywojennym na tle krakowskich artystów.
WSTĘP WOLNY

WARSZTATY DLA DZIECI – sale edukacyjne w Pałacu Krzysztofory
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
18 listopada, godz. 11:00 Gdy zapada noc, czyli krótka historia pejzaży i nokturnów – zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzenie: Elżbieta Lang.

9 grudnia, godz. 11:00 – Od morza do Tatr – czyli jak to dawniej artyści po świecie podróżowali – zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzenie: Elżbieta Lang.

7 stycznia, godz. 11:00 – finisaż wystawy: Na przekór zimie – czyli morskie wyprawy – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat, prowadzenie: Elżbieta Lang.

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE:
18 listopada, godz. 14:00 – Marynista z Krakowa – Soter Jaxa-Małachowski” – z audiodeskrypcją. Prowadzenie: Elżbieta Lang (MHK)
UDZIAŁ W CENIE BILETU

9 grudzień, 14:00 – Pejzaże i nokturny w malarstwie polskim – prowadzenie: Elżbieta Lang (MHK)
UDZIAŁ W CENIE BILETU

7 stycznia – finisaż wystawy – Soter Jaxa- Małachwski – krakowianin z wyboru
godz. 11:00 – oprowadzanie po wystawie, Katarzyna Łomnicka
godz. 15:00 – oprowadzanie po wystawie, Elżbieta Lang (MHK) z tłumaczem migowym

Szczegóły

Start:
6 października 2017
Koniec:
7 stycznia 2018
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rynek Główny 35
31-011 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
12 619 23 00
Strona internetowa:
http://www.mhk.pl