CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Stanisław Baj – malarstwo

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stasys Eidrigevičius ,,Archiwum wyobraźni”

20 kwietnia 201721 maja 2017

Płocka Galeria Sztuki zaprasza 20 kwietnia (czwartek) o godz. 18 na wernisaż retrospektywnej wystawy Stasysa Eidrigevičiusa „Archiwum wyobraźni”, na którą składa się blisko 70 prac, powstałych w latach 1980-2014: obrazów olejnych, grafik, kolaży, masek oraz rzeźb. W Płocku twórczość Stasysa będzie prezentowana po raz pierwszy. Malarz, plakacista, twórca ekslibrisów, rysunków, instalacji, posiadacz „Paszportu” za całokształt twórczości tygodnika Polityka i laureat prestiżowych nagród zaprasza do odkrywania symboli i tajemnic ukrytych w jego pracach. Wystawa będzie prezentowana do 21 maja.

Stasys Eidrigevičius Płocka Galeria Sztuki wystawa

„Archiwum wyobraźni” w Płockiej Galerii Sztuki to niebywała okazja, by samodzielnie odkryć, jak zmieniała się twórczość Stasysa od czasów pierwszych nagród, m.in. na Międzynarodowej Wystawie Ilustracji dla Dzieci w Bratysławie (1979, 1981), nagrody za najpiękniejszą książkę roku od Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za ilustracje do „Króla Kruków” Paula Delarue (1981) czy Nagrody Prezesa Rady Ministrów za ilustracje dla dzieci (1984). Jego ilustracje drukowały elitarne wydawnictwa poświęcone grafice książkowej w Japonii, gdzie znalazł się na liście 110 najwybitniejszych ilustratorów świata. Jak podkreśla w jednym z wywiadów: „To była odskocznia od socjalizmu, ucieczka w świat baśni. Poczułem się w tym tak dobrze, że zilustrowałem trzydzieści pięć książek”.

Stasys Eidrigevičius Płocka Galeria Sztuki wystawa

Stasys Eidrigevičius Otwarta książka | 1992, fot.: materiały organizatora

Wystawa w Płockiej Galerii Sztuki to także okazja do odkrywania jego „wizerunków” twarzy, pełnych metafor i symboli „map człowieczeństwa”. Maski rysowane, malowane czy wyklejane z papieru są rozpoznawalnym elementem twórczości Stasysa. Zamiast oczu zobaczyć w nich można cokolwiek: kamień, guzik, studnię. Niektóre ze zdziwieniem przyglądają się obserwującemu, inne – zamyślone – obojętnie patrzą w przestrzeń, jeszcze inne wzbudzają litość błagalnym spojrzeniem.

Stasys Eidrigevičius Płocka Galeria Sztuki wystawa

Stasys Eidrigevičius Listonosz | 1998, fot.: materiały organizatora

Stasys wykonuje także plakaty, przede wszystkim techniką pastelu. W 1988 r. Amerykańska Krytyka Filmowa nagrodziła artystę za plakat „Maskarady” Janusza Kijowskiego. Wystawa plakatów Stasysa w Tokio w 1989 roku zainteresowała Yusaku Kamekury i zaowocowała prezentacją w edycji luksusowego pisma „Creation” poświęconego osiągnięciom współczesnej grafiki. Nie była to jedyna przygoda z filmem. W 1994 r. Andrzej Papuziński nakręcił „Siedem misteriów według Stasysa” (Kamień, Wahadło, Pragnienie, Głód, Labirynt, Nadzieja, Wyzwolenie).

W 2009 roku zagrał malarza w filmie „Buzkaszi” Jacquesa Debsa i wystąpił w dokumencie Arkadiusza Biedrzyckiego „Gościem u siebie” . Eidrigevičius, artysta o polsko-litewskich korzeniach, w 2000 roku został uhonorowany litewskim Orderem Giedymina, a rok później – litewską narodową nagrodą w dziedzinie sztuki. W 2010 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W japońskim mieście Otaru powstało pierwsze Muzeum Stasysa.

Przeczytaj więcej >>

Maski pojawiają się na obrazach, rysunkach, plakatach czy w rzeźbach. Pojawiły się również w 2007 r. w Teatrze Studio w autorskim spektaklu Eidrigevičiusa „Drewniany człowiek”. Ta forma artystycznej wypowiedzi to nie tylko rodzaj identyfikacji twórcy, który „nie powinien nikogo kopiować czy naśladować”. To forma odpowiedzi na pytanie o tożsamość. „Ważne jest też to, żeby być sobą w życiu. Należę do generacji, która pamięta socjalizm i wie, co to znaczy zniewolony człowiek, jaka to tragedia” – podkreśla Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius Płocka Galeria Sztuki wystawa

Stasys Eidrigevičius, fot. Ignacy Eidrigevičius / materiały organizatora

Stasys Eidrigevičius urodził się w 1949 r. na Litwie. W latach 1968-1973 studiował na ASP w Wilnie. Przeniósł się do Polski w 1980 roku. Początkowo tworzył miniatury, exlibrisy i ilustracje, w późniejszym okresie plakaty, maski, pastele, oleje, tempery, rysunki tuszem. Wśród jego inspiracji znajdują się zjawiska tak odległe jak sztuka amerykańskich Indian czy kaligrafia i baśń japońska. Zajmuje się scenografią, tworzy instalacje, obiekty, performanse. Dużo czasu poświęca fotografii oraz reżyserii teatralnej. Jest laureatem międzynarodowych nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach swej twórczości oraz narodowych odznaczeń i nagród litewskich. Wystawiał w USA, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i wielu innych krajach. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz zbiorach prywatnych na całym świecie.


Program wydarzeń towarzyszących wystawie Stasysa Eidrigevičiusa.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki.

Zajęcia edukacyjne – wstęp bezpłatny

Sobota, 22 kwietnia, godz. 12 – „Dzień wolnej sztuki”
22 kwietnia to dzień, kiedy odbędzie się szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Zapraszamy do Płockiej Galerii Sztuki wszystkich, którzy mają dość zawrotnej prędkości świata i pobieżnego zwiedzania wystaw. W tym dniu zachęcimy do spokojnego, świadomego oglądania prezentowanych w Galerii prac a następnie zaprosimy do wspólnej dyskusji, przy kawie i ciastku. Do podzielenia się swoimi refleksjami na temat sztuki zapraszamy każdą osobę, bez względu na wiek czy wykształcenie. Więcej informacji pod numerami telefonów 24 366 43 23 oraz 24 364 60 40. Osoba do kontaktu – Mirosław Cegłowski.

Niedziela, 23 kwietnia, godz. 10-15 – „Otwarcie Sezonu Turystycznego 2017”
Płocka Galeria Sztuki zaprasza do obejrzenia wystawy Stasysa Eidrigeviciusa „Archiwum wyobraźni”, jednego z najważniejszych współczesnych artystów, tworzących w Polsce. Jego niezwykle plastyczne prace (obrazy, rysunki, maski) potrafią wywoływać emocje, działać na wyobraźnię. Zatem tylko tego dnia i tylko między godziną 10 a 15 w Galerii będzie można odkryć swoje wnętrze i stworzyć artystyczne alter ego.

Sobota, 13 maja, godz. 12 – Warsztaty plastyczne „Jak trzymać ołówek?”
„Jak trzymać ołówek” to prowokacyjny tytuł spotkania, bo przecież każdy wie jak to robić. Jednak, jak go użyć, aby wyszły nam fantastyczne ilustracje? O tym podczas zajęć artystycznych w Płockiej Galerii Sztuki. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tajniki rysunku i podjąć ilustracyjne wyzwanie. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów 24 366 43 23 oraz 24 364 60 40. Osoba do kontaktu – Mirosław Cegłowski.

Sobota, 20 maja, godz. 18-23.30 – Noc Muzeów

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie – w cenie biletu
9 maja 2017 r., godz. 16.30 – „Życie i twórczość Stasysa Eidrigevičiusa” – oprowadzający Mirosław Cegłowski
18 maja 2017 r., godz. 16.30 – „Życie i twórczość Stasysa Eidrigevičiusa” – oprowadzająca Dorota Ożdżyńska

Szczegóły

Start:
20 kwietnia 2017
Koniec:
21 maja 2017
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
09-400 Płock, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 24 364 60 40
Strona internetowa:
http://www.plockagaleria.com/pl/