CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Stanisław Baj – malarstwo

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sztuka awangardy w Muzeum Lubelskim w Lublinie

3 czerwca 201730 lipca 2017

Wystawa Nowa forma Wielkiego Jutra. Sztuka awangardy w Muzeum Lubelskim jest próbą ukazania bogatego okresu w sztuce polskiej pomiędzy latami 1914–1939, kiedy kolejne grupy artystów z formistami na czele rozpoczęły prawdziwy eksperyment z awangardą.

Po 1910 roku, wraz ze śmiercią Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Witolda Wojtkiewicza, dobiegła końca epoka Młodej Polski, nacechowana symbolistycznym ujmowaniem wizji artystycznych, skupionych także wokół tradycji narodowej. Europą wstrząsały gwałtowne wydarzenia, w dobie rewolucji i wojny rodziły się nowe, radykalne koncepcje sztuki. Echa wielkich zmian w sztuce zachodniej docierały do Polski. Wpływ nowatorskich tendencji postimpresjonistycznych, kubistycznych i ekspresjonistycznych zaznaczył się w pracach Tytusa Czyżewskiego, braci Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków.

awangarda_plakat

Z inicjatywy tych artystów 4 listopada 1917 roku w krakowskim Pałacu Sztuki odbyła się pierwsza wystawa ekspresjonistów polskich, w 1919 roku przemianowanych na formistów. Wystawa okazała się przełomowym wydarzeniem, które umownie można uznać za początek polskiej awangardy. Oprócz Czyżewskiego i braci Pronaszków swoje prace pokazali wówczas m.in. Leon Chwistek, Jan Hrynkowski, Tymon Niesiołowski, Jan Rubczak, Władysław Skoczylas, Konrad Winkler, Stanisław Ignacy Witkiewicz (ps. Witkacy), Eugeniusz Zak. Przykłady twórczości wymienionych artystów można zobaczyć na wystawie przygotowanej w Muzeum Lubelskim.

Połączeni wspólnym celem znalezienia nowoczesnej formy wypowiedzi, wyswobodzonej spod dyktatu tradycyjnych funkcji sztuki, a zarazem adekwatnej do zmieniającej się na ich oczach rzeczywistości, i wypracowania zasad nowego stylu narodowego, formiści w swoich eksperymentach z formą wcale nie odcinali się od rodzimej, wręcz swojskiej tradycji. Dla sporej grupy ważną inspiracją była sztuka religijna, wytwory średniowiecznych warsztatów cechowych, twórczość ludowa, zwłaszcza podhalańskie malowidła na szkle. Owe fascynacje są wyraźnie widoczne w pracach graficznych, licznie prezentowanych na wystawie. Dla artystów awangardowych grafika stała się równorzędnym z malarstwem sposobem wypowiedzi artystycznej.

Przykładem wybitnych realizacji graficznych są drzeworyty Tadeusza Skoczylasa, Jerzego Hulewicza, Jana Hrynkowskiego, Edmunda Bartłomiejczyka, litografie Władysława Roguskiego i wielu innych. Pierwsza faza poszukiwań awangardowych w Polsce, najpewniej ze względu na brak ogólniejszej konstrukcji programowej ruchu formistycznego, cechuje się różnorodnością stylistyczną, indywidualnością postaw artystycznych poszczególnych twórców. Dowodzą tego pokazywane na wystawie prace Tytusa Czyżewskiego, Jacka Mierzejewskiego, Mariana Szczyrbuły, Stanisława Zalewskiego.

 

Kurator wystawy: Bożena Kasperowicz

Więcej informacji >>

Szczegóły

Start:
3 czerwca 2017
Koniec:
30 lipca 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Lubelskie w Lublinie
ul. Zamkowa 9
20-117 Lublin, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 81 532 50 01
Strona internetowa:
http://www.muzeumlubelskie.pl/