CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Stanisław Baj – malarstwo

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Sztuka Bali z kolekcji Krzysztofa Musiała” w Toruniu

8 kwietnia 201728 maja 2017

Już 7 kwietnia odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. „Sztuka Bali z kolekcji Krzysztofa Musiała” to ekspozycja, która przedstawia sztukę pochodzącą z Bali – wyspy położonej w archipelagu indonezyjskim.

Słynie ona nie tylko ze wspaniałej przyrody, ale również z bogactwa rodzimych obrzędów. Krzysztofa Musiała zafascynowali przede wszystkim jej mieszkańcy oraz ich wszechstronny talent do sztuki. Mówi o nich w następujący sposób: – Recepcjonista w hotelu okazuje się także malarzem, pokojówka tańczy w zespole, a kierowca taksówki gra na instrumencie galeman. Co ciekawe, 90% malarzy z Bali to samoucy, kształcą się sami albo uczą od innych malarzy.

Pasja Krzysztofa Musiała
Od lat wielką pasją Krzysztofa Musiała pozostaje sztuka pochodząca z Bali, magicznej wyspy wchodzącej w skład archipelagu indonezyjskiego. Słynie ona nie tylko ze wspaniałej przyrody, ale również z bogactwa rodzimych obrzędów. Krzysztofa Musiała zafascynowali przede wszystkim jej mieszkańcy oraz ich wszechstronny talent do sztuki. Mówi o nich w następujący sposób: – Recepcjonista w hotelu okazuje się także malarzem, pokojówka tańczy w zespole, a kierowca taksówki gra na instrumencie galeman. Co ciekawe, 90% malarzy z Bali to samouki, kształcą się sami albo uczą od innych malarzy.

Ida Badus Buda Historia Dżapatuana: atak tygrysa w lesie | 1935-1939

Ida Badus Buda Historia Dżapatuana: atak tygrysa w lesie | 1935-1939

Sztuka balijska w Muzeum Podróżników
W Muzeum Podróżników można obejrzeć wybrane obiekty z imponującej już dziś kolekcji balijskiej Krzysztofa Musiała, którą tworzy malarstwo, tkanina i rzeźba. Wystawę podzielono na dwie części: sakralną i świecką. W strefie sacrum znajdują się eksponaty poświęcone rytuałom i bóstwom, zaś w profanum przedmioty z codziennego życia mieszkańców.

Tkaniny, malarstwo i rzeźba
Istotną rolę na Bali odgrywają tkaniny. Jedne posiadają charakter rytualny i wykorzystywane są podczas sprawowania obrzędów i uroczystości religijnych. Inne natomiast, pozbawione magicznej mocy, tworzą element stroju mężczyzn i kobiet. Wysokiej jakości jedwabie oraz brokaty zdobione srebrną i złotą nicią od zawsze stanowiły o statusie społecznym ich właścicieli. Malarstwo reprezentują obrazy nawiązujące z jednej strony do bóstw i eposów indyjskich, a z drugiej ilustrujące życie codzienne. Bardzo cenną częścią kolekcji są rysunki z lat 30. XX w. pochodzące z dawnego zbioru słynnej antropolog – Margaret Maed. Ciekawym przykładem rzeźby balijskiej w kolekcji Krzysztofa Musiała jest panel okienny z Śiwą z około 1880 r. Interesującą grupę obiektów stanowią ponadto przykłady figur ludzi i zwierząt inspirowane europejskim art déco.


Wernisaż: 7 kwietnia (piątek), godz. 17.00
Wystawa czynna: 8 kwietnia – 28 maja 2017
Kurator i aranżacja: Magdalena Nierzwicka
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wstęp wolny!

Szczegóły

Start:
8 kwietnia 2017
Koniec:
28 maja 2017
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu
ul. Franciszkańska 9/11
87-100 Toruń, Polska
+ Google Map
Telefon:
56 660 56 20
Strona internetowa:
http://www.muzeum.torun.pl