CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Sztuka jest KUL

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo

Zima w malarstwie Aleksandra Żywieckiego

Tomek Sikora. Tribute to colours

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach

Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną Muzeum Narodowe w Krakowie

Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie

W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia

Galeria jednego obrazu: Domenico Tintoretto – obrazy z Tarnogrodu

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch

5 lipca 201730 listopada 2017

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch
– nadworny malarz króla Stanisława Augusta
5 lipca – 30 listopada 2017
Łazienki Królewskie

Dekoracje malarskie Jana Bogumiła Plerscha zdobią najważniejsze obiekty Łazienek Królewskich. Są pełne finezji, wdzięku oraz fantazji. Na pytanie, jaką kryją w sobie historię, odpowie wystawa, organizowana od 5 lipca do 30 listopada z okazji 200. rocznicy śmierci artysty. Wystawa będzie miała formę spaceru po obiektach, które dekorował Jan Bogumił Plersch. Obejmie Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki.

Więcej informacji >>

jan-bogumil-plersch-lazienki-krolewskie-warszawaNa ekspozycji zobaczyć będzie można malowidła ścienne i plafonowe, które ułożą się w historyczną opowieść o twórczości malarza i jego mecenasa – Stanisława Augusta – w Łazienkach Królewskich. Zwiedzający dowiedzą się, jakie przesłanie zawierają dekoracje Jana Bogumiła Plerscha, i jaki program społeczno-polityczny był w nich ukryty. W każdym z obiektów umieszczona zostanie tablica informacyjna wraz z mapą wskazującą, gdzie mieszczą się poszczególne realizacje artysty.

Wystawa obejmie m.in. plafon „Zefir i Flora” w Pałacu Myślewickim, jedyne zachowane malowidło plafonowe we wnętrzach rezydencjonalnych w Warszawie, a także jego oryginalny projekt, wypożyczony z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W Teatrze Królewskim oglądać będzie można plafon, na którym Stanisław August ukazany został pod postacią Apolla, co miało symbolizować króla jako władcę państwa idealnego, i być alegorią jego mecenatu. Zaprezentowany będzie również projekt niezachowanej do naszych czasów kurtyny „Muzy na Helikonie”. Rysunek, który przedstawia dziewięć muz na Parnasie, został wykonany tuszem. W powiększonej skali zawiśnie w miejscu dawnej kurtyny w Teatrze Królewskim.

Wystawa obejmie również dekoracje malarskie z Pałacu na Wyspie, w tym z Sali Balowej, a także z Białego Domku, w tym z tamtejszej Jadalni. Ponadto w Pałacu na Wyspie zobaczyć będzie można wizualizacje zniszczonych w czasie wojny malowideł plafonowych z Pokoju Bachusa i Pokoju Kąpielowego.


Jan Bogumił Plersch (1732-1817) był najwybitniejszym dekoratorem działającym dla Stanisława Augusta. W swoich malowi­dłach potrafił wydobyć finezję, wdzięk i fantazję, a nawet przekazać niuanse światłocieniowe. Swobodnie podejmował różne tematy: od brawurowych malowideł iluzjonistycznych w Teatrze Królewskim, poprzez weduty, po antykizującą groteskę – gatunek, w którym stworzył własny styl. Motywy „niepodobne do rzeczywistości”, wedle słów Witruwiusza, które stanowiły sedno malarstwa groteskowego, to mitologiczne stwory, ornamenty, postacie ludzkie, przedmioty, pejzaże – całe uniwersum. Różnorodność form implikowała bogactwo treści ukrytych w tych pozornie błahych przedstawieniach.

Szczegóły

Start:
5 lipca 2017
Koniec:
30 listopada 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykoli 1
00-460 Warszawa, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 50 60 024
Strona internetowa:
http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl