CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka jest KUL

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „Beksiński Nieznany” w Łodzi!

12 października 20174 listopada 2017

Zbiór ponad 100 fotografii, grafik i fotomontaży komputerowych Zdzisława Beksińskiego będzie można oglądać w Łodzi na Wydziale Ekonomiczno-socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Na 12 października zaplanowano otwarcie ekspozycji „Beksiński Nieznany”, poświęconej mniej znanym dziełom twórcy.

Zdzisław Beksiński, fot.: materiały organizatora

Zdzisław Beksiński

– Większość prac pokazanych na wystawie pochodzi z początku działalności artystycznej Zdzisława Beksińskiego – mówi prezes Fundacji „Beksiński” Janusz Barycki. Zaczynał od fotografii artystycznej, malarskiej, potem jego dzieła ewoluowały w kierunku fotografii kreacyjnej, opartej na pomyśle twórcy, aż do zdjęć drastycznych. Dodaje, że ekspozycja zawiera prawie 77 tego typu prac. Według niego, to bardzo duży wycinek twórczości Beksińskiego.

Zdaniem Janusza Baryckiego, zakup komputera w 1997 roku dał Beksińskiemu nowe możliwości pracy twórczej. Ten obszar jego działalności artystycznej zaprezentowany jest na wystawie. Prezes Fundacji „Beksiński” wyjaśnia, że najpierw komputer służył mu jako maszyna do pisania, a później artysta zaczął tworzyć na nim fotomontaż. Właściwą wartość osiągnął dopiero w grafice komputerowej. Od 2000 roku zaczął rysować na tablecie, skanować i przetwarzać prace, które później wykorzystywał jako postać wyjściową do obrazów.

Zdzisław Beksiński jest artystą ponadczasowym. Pomimo tego, że pierwsze dzieła tworzył w latach pięćdziesiątych, teraz jego twórczość przeżywa renesans. Dodaje, że młodzi ludzie są zafascynowani jego pracami. Jej zdaniem, po obejrzeniu obrazów apokaliptycznych Beksińskiego, możemy stwierdzić, że był on wizjonerem.

Wystawa wykorzystuje technologie Virtual Reality, która umożliwia zwiedzającym wirtualny spacer po pracach artysty i mappingu, czyli metody podświetlenia w specjalny sposób fragmentów obrazów. Postać Zdzisława Beksińskiego przybliżą pokazy filmów dokumentalnych i nagrań z prywatnej wideoteki twórcy. W ramach wystawy będą odbywały się wykłady multimedialne poświęcone życiu i twórczości artysty.

Zbiór ponad 100 dzieł udostępniło Muzeum Historyczne w Sanoku. Galeria prac gościła w Krakowie, Tarnowie, Kielcach i Toruniu. Wystawę „Beksiński Nieznany” będzie można oglądać do 4 listopada.

/źródło: wiadomosci.com


„Beksiński Nieznany”
12 października – 4 listopada 2017
wernisaż: 12.10.2017, g. 18:00

Wydział Ekonomiczno-socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego,
ul. Rewolucji 1905 r. 41/43, sala C140

Organizatorem wystawy jest Fundacja Beksiński oraz Wydział Ekonomiczno-socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego.

Szczegóły

Start:
12 października 2017
Koniec:
4 listopada 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Wydział Ekonomiczno-socjologiczny UŁ
ul. Rewolucji 1905 r. 41/43
40-214 Łódź, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.eksoc.uni.lodz.pl