CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka jest KUL

Salvador Dali w Wiśle

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa ilustracji „It’s Always Tea-Time” w Płockiej Galerii Sztuki

1 września 20171 października 2017

Chyba każdy zna historię dziewczynki, która przez króliczą norę dostała się do magicznej krainy, w której spotyka jej niezwykłych mieszkańców i przeżywa nieprawdopodobne przygody. Blisko 100 ilustracji do „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla będzie można oglądać przez cały wrzesień w Płockiej Galerii Sztuki. Są wśród nich portrety Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika, Uśmiechu bez Kota czy plastyczne wersje zwariowanego podwieczorku. Ich autorami jest 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 19 krajów, m.in. Polski, Włoch, Portugalii, Białorusi, Estonii czy Iranu. Na wernisaż Międzynarodowej wystawy ilustracji „It’s Always Tea-Time” (Zawsze jest czas na herbatę), którą honorowym patronatem objął Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, zapraszamy 1 września o godzinie 18.

alicja-w-krainie-czarow-plock

fot. materiały organizatora

Pomysłodawczynią projektu i wystawy jest estońska ilustratorka Viive Noor, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie, która zaprosiła innych artystów do wykonania ilustracji inspirowanych „Alicją w Krainie Czarów”, opublikowaną po raz pierwszy 4 lipca 1865 r., a napisaną przez angielskiego wykładowcę matematyki Charlesa Lutwidge’a Dogsona (pseudonim Lewis Carroll). Powstałe prace, akrylowe, malowane farbami olejnymi lub rysowane ołówkiem, po raz pierwszy pokazano w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Różnią się między sobą stylem i estetyką, co związane jest z narodowością i wyobraźnią konkretnego ilustratora. U polskiego popartysty surrealistycznego Roberta Romanowicza, Alicja jest postacią z twarzą chochlika, skaczącą na pniak i wylewającą czerwony napój z dzbanka do herbaty na ziemię. Anne Linnamagi stworzyła wersję Królowej, która wygląda bardziej jak Różowa Księżniczka dzierżąca kosę wśród czerwonych róż.

alicja-w-krainie-czarow-plock3

fot. materiały organizatora

„Umieszczenie na jednej wystawie wszystkich tych ilustracji, które powstały na potrzeby jednego tekstu, pozwala nam uzyskać fascynującą różnorodność punktów widzenia, która w doskonały sposób podkreśla osobowości różnych artystów” – opowiada o wystawie we wstępie do katalogu historyk sztuki Vappu Thurlow.

alicja-w-krainie-czarow-plock5

fot. materiały organizatora

Do 1 października każdy gość Płockiej Galerii Sztuki będzie mógł sprawdzić, czyja artystyczna wizja książki Lewisa Carolla jest mu najbliższa i na ile sposobów można interpretować podwieczorek Alicji ze Zwariowanym Kapelusznikiem, Szarakiem bez Piątej Klepki i zaspanym Susłem oraz jak daleko inne są interpretacje scen i postaci współczesnych artystów od 92 ilustracji Johna Tenniela, stworzonych do pierwszego wydania „Alicji w krainie czarów”.

alicja-w-krainie-czarow-plock2

fot. materiały organizatora

Międzynarodowa wystawa ilustracji
„It’s Always Tea-Time”
(Zawsze jest czas na herbatę)

Płocka Galeria Sztuki
Wernisaż wystawy: 1 września, g. 18:00
Wystawa czynna: 1.09 – 1.10.2017
Wystawa zorganizowana we współpracy
z Ambasadą Estonii w Warszawie.


Program wydarzeń towarzyszących Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki.

* * *

5 września, godz. 16.30 – Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time” (w cenie biletu wstępu).

alicja-w-krainie-czarow-plock6

fot. materiały organizatora

9 września, godz. 15 – Wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Awangarda w Płocku, płocczanie w awangardzie”. Wstęp wolny. W 2017 roku mija 100 lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy – krakowskiej wystawy ekspresjonistów, w listopadzie 1917 roku. Awangarda miała wówczas znaczący wpływ na literaturę i sztukę XX wieku. Czy była obecna na płockich salonach i w atelier artystycznych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu multimedialnego w Płockiej Galerii Sztuki.

12 września, godz. 10 – Warsztaty plastyczne „Zwariowana herbatka z Alicją”. Wstęp wolny. Ponadczasowa książka, jaką jest „Alicja w Krainie Czarów”, inspiruje artystów na całym świecie, czego przykładem jest wystawa prezentowana w Płockiej Galerii Sztuki. Uczestnicy warsztatów, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonają „zaczarowany” serwis do herbaty na podwieczorek z bohaterami książki C. S. Lewisa.

16 września, godz. 12 – Wykład i warsztaty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Pomniki (w) pamięci”. Wstęp wolny. Płock, jedno z najstarszych miast Północnego Mazowsza, posiada wiele ciekawych i oryginalnych rzeźb i pomników autorstwa wybitnych artystów, jak chociażby Gustawa Zemły. Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład przedstawiający wybrane przykłady sztuki rzeźbiarskiej, które przywołują przeszłość, sprzyjają retrospekcji, upamiętniają osoby i wydarzenia. Po wykładzie zapraszamy na rodzinne warsztaty rzeźbiarskie. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

19 września, godz. 16.30 – Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time” (w cenie biletu wstępu).

28 września, godz. 10.30 – Wykład „Warszawska Syrenka – prawda czy mit”. Wstęp wolny. W ramach Roku Rzeki Wisły, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład poświęcony mitom i legendom, które przez wieki narosły wokół królowej polskich rzek, ale nie tylko. Punktem wyjścia opowieści o fantastycznych i fantasmagorycznych bohaterach znad rzek będzie legenda o warszawskiej Syrence.

Szczegóły

Start:
1 września 2017
Koniec:
1 października 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
09-400 Płock, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 24 364 60 40
Strona internetowa:
http://www.plockagaleria.com/pl/