CZEŚĆ!

LUBISZ SZTUKĘ? OJ TO POLUBISZ NASZ NEWSLETTER. RAZ W TYGODNIU PODRZUCIMY CI PACZKĘ PEŁNĄ SZTUKI DO POCZYTANIA, POSŁUCHANIA, POZWIEDZANIA.

Zapisz się!

Obiecujemy nie spamować, tylko fajne treści podsyłać.

Stanisław Baj – malarstwo

Bogowie i święci. Rysunki mistrzów włoskiego renesansu w rycinach Gian Giacoma Caraglia

„W labiryncie wrażeń. Polska i obca grafika artystyczna (1874-1983)” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika

Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica

Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zbigniew Purczyński. Obrazy graficzne

23 czerwca 201729 lipca 2017

Zbigniew Purczyński, laureat Medalu Honorowego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2002, uczynił z grafiki najważniejszy obszar swych zainteresowań artystycznych, ukazując iż jest ona dyscypliną autonomiczną o wielu nieodkrytych możliwościach.

Cechą twórczości Purczyńskiego jest ciągłość. W początkowym okresie twórczości dużo uwagi poświęcał litografii, która jest najbardziej malarską z technik graficznych. Później odkrywa własną technikę graficzną opisaną w tekście Technika własna druku wypukłego łączącą linoryt i rysunek. Kluczowym tworzywem staje się dla niego emulsja nakładana na płytę spilśnioną za pomocą różnych narzędzi: pędzli, patyków, wałków, a także oliwiarki z wmontowaną igłą lekarską. Pierwsze wymienione narzędzia umożliwiają osiąganie efektów porównywalnych do malarstwa, natomiast oliwiarka z wmontowaną igłą, własnej konstrukcji, pozwala uzyskiwać punkty i linie. Niekiedy te linie i kształty zdają się odrywać od powierzchni, tworząc iluzję przestrzeni.

Jak zauważa prof. Grzegorz Sztabiński: istotnym elementem w grafikach Purczyńskiego jest forma. To z niej rodzą się znaczenia, a nie z chęci odtworzenia czegoś zewnętrznego. Dzięki temu grafiki artysty zachowują autonomię, choć umożliwiają też powstawanie wielu skojarzeń u odbiorców. Uwaga ma być skupiona na charakterze zaistniałych już form i sposobie ich organizacji w kompozycję plastyczną. Należy więc nieustannie, podczas odbioru, poszukiwać odniesień do całości obrazu ogarnianego jednym spojrzeniem. Artysta wprowadza też na liniach kolory. Poszczególne barwy chromatyczne mają swoje „brzmienie”.


Zbigniew Purczyński – ur. w 1955 r. w Poniatowie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w 1985 roku. Obecnie profesor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. Autor wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech). Brał udział także w wystawach zbiorowych, m.in. w Hiszpanii, Austrii, Japonii, Norwegii, Korei Południowej. Laureat nagród, np. I Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (1991), XII Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego na Grafikę w Łodzi (1991), Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015).

Portfolio artysty »


Zbigniew Purczyński. Obrazy graficzne
Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
23.06–29.07.2017
wernisaż: 23.06, godz. 17.00
kuratorka: Elżbieta Fuchs

Wystawa towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017

Szczegóły

Start:
23 czerwca 2017
Koniec:
29 lipca 2017
Wydarzenie Category:

Miejsce

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi // Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
90-001 Łódź, Polska
+ Google Map
Telefon:
42 632 24 16