Łukasz Solecki – wystawa rysunku

wlastimil-hofman-autoportret-1952

Rok 2017 w Szklarskiej Porębie Rokiem Wlastimila Hofmana

Piotr Michałowski Krakus na koniu

Piotr Michałowski (1800-1855). Malarstwo i rysunek

Stanisław Baj „Czarna Rzeka”

adam_myjak

Salony Marcowe. Adam Myjak – rzeźba, rysunek

poulain-henri

Nasza scena: Henri Poulain w Muzeum Miasta Łodzi

jan-stanislawski

Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Rodzime zwyczaje i obrzędy w sztuce polskiej XIX i XX wieku

12 grudnia 201631 stycznia 2018

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało drugą już prezentację sztuki w Pałacu Prezydenckim, a jej tematem są rodzime tradycje i obyczaje, które znalazły wyraz w malarstwie polskim XIX i XX wieku. Ekspozycja obejmuje 39 obrazów ukazujących polskie tradycje religijne i świeckie, związane zarówno z obyczajowością ludu, jak i z etosem szlacheckim.

„Kluczem do doboru blisko czterdziestu prac był kalendarz liturgiczno-obrzędowy Kościoła katolickiego, ale pokazano też dzieła dotyczące szeroko rozumianej kultury szlacheckiej. To pierwsza tego typu ekspozycja w dziejach polskiego muzealnictwa” – pisze w katalogu Dyrektor MNK Andrzej Betlej.

W Sali Kolumnowej centralne miejsca zajęły obrazy Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego poświęcone kultowi Matki Boskiej. Towarzyszą im dzieła Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Witolda Pruszkowskiego i Mariana Zarembskiego ukazujące nabożeństwa i modlitwy osobiste.

Włodzimierz Tetmajer Święcone na wsi | 1897, własność: MNK

Włodzimierz Tetmajer Święcone na wsi | 1897, własność: MNK

W Sali Obrazowej zgromadzono obrazy związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Są tam dzieła Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Chełmońskiego, Tadeusza Makowskiego, Ludwika de Laveaux, Teresy Roszkowskiej. Obok nich umieszczono przedstawienia Teodora Axentowicza, Józefa Czajkowskiego i Antoniego Piotrowskiego odnoszące się do święta Ofiarowania Pańskiego, zwyczajowo nazywanego świętem Matki Boskiej Gromnicznej, procesji  odbywanych wśród pól i ludowych obyczajów weselnych.

Antoni-Piotrowski-Wesele

Antoni Piotrowski Wesele idzie! | 1891, własność: MNK

Antyszambrę zdobią obrazy Michała Stachowicza – pierwszego polskiego malarza, który przedstawiał polskie zwyczaje i obrzędy – oraz Artura Grottgera i Franciszka Kostrzewskiego.

artur-grottger-modlitwa-rolnika

Artur Grottger Modlitwa wieczorna rolnika | 1865, własność: MNK

W Małej Sieni prezentowane są obrazy Walerego Eljasza Radzikowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Witolda Pruszkowskiego i Zofii Stryjeńskiej ukazujące obyczaje związane z nocą świętojańską – palenie sobótek, puszczanie wianków i szukanie kwiatu paproci.

julian fałat

Julian Fałat Psy na polowaniu | ok. 1886, własność: MNK

W Sali przy Okrągłym Stole można zobaczyć pięć obrazów z lat osiemdziesiątych XX wieku, zwanych „dekadą oporu”. Nastroje społeczeństwa z tamtych lat oddają obrazy artystów krakowskich: Stanisława Rodzińskiego, Elżbiety Arend-Sobockiej, Pawła Taranczewskiego i Jacka Sroki.

henryk-siemiradzki-portret

Henryk Siemiradzki Portret Ludwika Wodzickiego | 1880, własność: MNK

Dekoracja Klatki Schodowej jest poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, generałowi armii koronnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Najwyższemu Naczelnikowi Sił Zbrojnych Narodowych w insurekcji 1794 roku, uczestnikowi walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W 2016 roku mija 270. lat od jego urodzin, w 2017 przypadnie 200. rocznica jego śmierci, a w 2018 – 200. rocznica sprowadzenia prochów do kraju i uroczystego pochowania ich w grobach królewskich na Wawelu. Prezentowane dzieła związane są z tym ostatnim wydarzeniem. Cztery obrazy Michała Stachowicza zdobiły boki katafalku z trumną Kościuszki w katedrze krakowskiej w 1818 roku. Wygląd całej dekoracji żałobnej (castrum doloris) pokazuje obraz Teodora Baltazara Stachowicza, a tło dla tych dzieł stanowi Widok Wawelu, XIX-wieczna kopia obrazu z 1847 roku Jana Nepomucena Głowackiego.

Kurator: Wacława Milewska
Koordynator: Katarzyna Pawłowska
Aranżacja: Luiza Berdak
Opieka konserwatorska: Anna Rydzewska


Autor: Katarzyna Bik
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Więcej >>

Szczegóły

Start:
12 grudnia 2016
Koniec:
31 stycznia 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Pałac Prezydencki w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 48/50
Warszawa, 00-071 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 695 29 00
Strona internetowa:
http://www.prezydent.pl/