Łukasz Solecki – wystawa rysunku

wlastimil-hofman-autoportret-1952

Rok 2017 w Szklarskiej Porębie Rokiem Wlastimila Hofmana

Piotr Michałowski Krakus na koniu

Piotr Michałowski (1800-1855). Malarstwo i rysunek

Stanisław Baj „Czarna Rzeka”

adam_myjak

Salony Marcowe. Adam Myjak – rzeźba, rysunek

poulain-henri

Nasza scena: Henri Poulain w Muzeum Miasta Łodzi

jan-stanislawski

Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu

Ładowanie Wydarzenia
Szukaj Wydarzenia

Event Views Navigation

Kategoria wydarzenia

Miejsca

Odległość

Miasto

Zapromuj swoje wydarzenie »

Nadchodzące Wydarzenia

Wydarzenia Lista nawigacyjna

Slazacy pod Grunwaldem
Bytom » Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem

2 lutego 201731 maja 2017

Wystawa Ślązacy pod Grunwaldem, którą od 2 lutego prezentować będzie Muzeum Górnośląskie, otworzy cykl ekspozycji archeologicznych pod wspólnym tytułem Rekonstrukcje przeszłości. Ukaże w nowym świetle jedną z najważniejszych bitew w polskiej historii – bitwę pod Grunwaldem, poruszając kwestię udziału części rycerstwa śląskiego po stronie krzyżackiej.

źródło: Facebook/Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa » Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Jerzy Jarnuszkiewicz. Notatki z przestrzeni

27 stycznia 201717 kwietnia 2017

Wystawa "Jerzy Jarnuszkiewicz. Notatki z przestrzeni" ma charakter monograficzny. Prezentuje prace rzeźbiarskie oraz bogaty wybór działalności medalierskiej i graficznej, a także część dorobku artysty nieznaną dotąd polskiej publiczności — zespół polichromowanych rzeźb z metalu wykonanych podczas pobytu w Kanadzie.
Jej celem jest nie tylko przypomnienie dokonań wybitnego rzeźbiarza, ale również ukazanie wszechstronności i skali jego talentu oraz roli w kształtowaniu nowoczesnej tradycji artystycznej w Polsce.

Nahum Tevet, Untitled #3, 1972 | nahumtevet.com
Łódź » MS1 – Muzeum Sztuki w Łodzi

Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975

27 stycznia 201723 kwietnia 2017

Wystawa Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975 prezentuje ważny, choć niedoceniany cykl w twórczości izraelskiego artysty. Jest również krytyczną analizą tego cyklu, nawiązującą do szerszego kontekstu artystyczno-historycznego, tj. do konceptualizmu i minimalizmu, które zdominowały światową sztukę końca lat 60. i 70. XX wieku. Prace na szkle Teveta są unikalne i doskonale wtapiają się w eksperymenty prowadzone w skali międzynarodowej przez większość postępowych artystów w tamtych czasach. Są radykalnie modernistyczne pod każdym względem: bezkompromisowe, eksperymentalne, poświęcone konwencji, w jakiej zostały stworzone.

Janusz Akermann, "Moi ludzie", 1993 | materiały prasowe organizatora
Bydgoszcz » Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika

26 stycznia 201726 marca 2017

Twórczość graficzna i malarska Akermanna, prezentowana na wystawach od lat 80. XX wieku od początku wywoływała różne, często kontrowersyjne opinie. W ekspresyjnych sylwetkach „bohaterów” płócien i graficznych plansz Akermanna dopatrywano się też odniesień do "Krzyku" Edvarda Muncha, źródeł jego twórczości poszukując w ekspresjonizmie początków XX wieku.

Janusz Towpik projekt ilustracji do książki
Kazimierz Dolny » Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Atlas sztuki Janusza Towpika

22 stycznia 201717 kwietnia 2017

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę poświęconą twórczości Janusza Towpika (1934-1981), artysty plastyka, ilustratora książek, atlasów przyrodniczych, animalisty i wykładowcy. Janusz Towpik | 1980, fot. materiały organizatora Janusz Towpik urodził się 18 lipca 1934 roku w Cieszynie, całe życie był jednak związany z Warszawą. W roku 1959 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie od roku 1962 był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Studiował również malarstwo jako wolny słuchacz w…

Jacek Sempoliński, Ukrzyżowanie, 1978–1979 olej na płótnie; 116 × 81 Muzeum Narodowe w Krakowie | materiały prasowe organizatora
Kraków » Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Jacek Sempoliński. Obrazy patrzące

21 stycznia 201726 marca 2017

Wystawa "Jacek Sempoliński. Obrazy patrzące przygotowana" przez Muzeum Manggha prezentuje ponad sto dziesięć obrazów i rysunków z lat 1958–2011. To także kolejna – po prezentacjach Andrzeja Wróblewskiego, Andrzeja Wajdy i Grupy WPROST – próba przedstawienia fenomenów sztuki polskiej XX wieku. Obrazy Sempolińskiego patrzą, „każda bowiem płótna drobina Cię widzi, a Ty musisz swe życie odmienić”.

Bryły Platona
Wrocław » Galeria Sztuki Platon

Bryły Platona: konkurs dla młodych twórców

12 stycznia 201731 grudnia 2017

Bryły Platona to wspólna inicjatywa Galerii Sztuki Platon oraz wrocławskiej Klubokawiarni Mleczarnia pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mająca na celu wyróżnienie i uhonorowanie młodych debiutujących twórców.
Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów i młodych absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych z całej Polski. Jest to inicjatywa społeczna, której celem jest promocja i edukacja debiutujących twórców w zakresie funkcjonowania na rynku sztuki i późniejszej działalności artystycznej.

Archanioł Michał zwyciężający diabła, XVIII wiek | Kościół p.w. św. Wawrzyńca i św. Katarzyny, Barczewko
Frombork » Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

„Cóż jest świat… szachownica”. Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej

22 grudnia 20161 listopada 2017

„Cóż jest świat... szachownica". Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej - to tytuł nowej wystawy czasowej, której wernisaż odbył się 21 grudnia w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Realizatorem wystawy jest Muzeum Mikołaja Kopernika przy współpracy Muzeum Pomnika Historii "Frombork Zespół Katedralny". Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania do listopada 2017 r. Można ją oglądać od 22 grudnia 2016 r. od wtorku do niedzieli w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym.

muzeum-slaskie
Katowice » Muzeum Śląskie w Katowicach

„Piękno monumentalne”. Wystawa rzeźb Stanisława Popławskiego

17 grudnia 201626 marca 2017

Twórczość rzeźbiarska Stanisława Popławskiego (1886–1959), której prezentację rozpoczynamy 16 grudnia br. w Muzeum Śląskim, to konfrontacja tradycji i awangardy. Analizując dzieła artysty, świadka zamętu artystycznego początkowych dekad XX wieku, zwiedzający będą mogli postawić sobie pytania o dzisiejszy stosunek do akademizmu, realizmu i nowoczesności w sztuce.

Siostry Sierakowskie i Wańkowiczówny z psem Lordem, fot. Archiwum MNG
Waplewo Wielkie » Muzeum Tradycji Szlacheckiej

Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich

17 grudnia 20169 czerwca 2017

Fotografie pokazane na wystawie „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich” pochodzą z dwóch kolekcji: Muzeum Tradycji Szlacheckiej (MTS) w Waplewie Wielkim i Archiwum Państwowego w Krakowie. Zdjęcia składające się na zbiór MTS w przeważającej mierze pochodzą z darów Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej oraz z albumu pamiątkowego z Waplewa zakupionego przez Muzeum w antykwariacie. Sala Biała w Pałac waplewskim | 1896, fot. Archiwum Państwowe w Krakowie Podarowane przez Izabellę Sierakowską-Tomaszewską są zapisem życia codziennego rodziny hr. Sierakowskich w Waplewie i…

artur-grottger-modlitwa-rolnika
Warszawa » Pałac Prezydencki w Warszawie

Rodzime zwyczaje i obrzędy w sztuce polskiej XIX i XX wieku

12 grudnia 201631 stycznia 2018

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało drugą już prezentację sztuki w Pałacu Prezydenckim, a jej tematem są rodzime tradycje i obyczaje, które znalazły wyraz w malarstwie polskim XIX i XX wieku. Ekspozycja obejmuje 39 obrazów ukazujących polskie tradycje religijne i świeckie, związane zarówno z obyczajowością ludu, jak i z etosem szlacheckim. "Kluczem do doboru blisko czterdziestu prac był kalendarz liturgiczno-obrzędowy Kościoła katolickiego, ale pokazano też dzieła dotyczące szeroko rozumianej kultury szlacheckiej. To pierwsza tego typu ekspozycja w dziejach polskiego muzealnictwa" –…

Lightopia | Muzeum Nadwiślańskie
Kazimierz Dolny » Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie / Lightopia

10 grudnia 20168 kwietnia 2017

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Gmachu Głównego przy Rynku 19 na instalację artystyczną Marka Letkiewicza zatytułowaną "Lightopia". Pokaz prac lubelskiego artysty i wykładowcy UMCS dostępny jest codziennie do 19 kwietnia 2017 r. Lightopia to medialna przestrzeń, wykreowana komputerowo, wypełniona światłem, dźwiękami, wielkoformatowymi obrazami i animacją 3D CGI. Umieszczenie instalacji w muzeum jest z jednej strony tęsknotą za powrotem do oryginalnej, antycznej koncepcji musaeum, przybytku muz – miejsca poświęconego studiom, które służy raczej do myślenia niż do patrzenia, zakładającego bierny estetyczny odbiór. Z drugiej zaś strony akcentuje artystyczno-badawcze zamiary samej Lightopii.

cronenberg-29
Toruń » CSW – Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

David Cronenberg. Evolution

14 listopada 201626 marca 2017

Realizowana w ramach 24. edycji Camerimage Festival wystawa to pierwsza prezentacja w Polsce dotycząca twórczości tego kultowego reżysera. Koncepcję zaprojektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Składają się na nią oryginalne rekwizyty, kostiumy i fragmenty scenografii z filmów Cronenberga, jak również fragmenty jego filmów, osobiste zapiski i projekty. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 listopada 2016 w CSW, ekspozycję będzie można oglądać do 26 marca 2017 roku.

il. Patrycja Mastej
Wrocław » Muzeum Współczesne Wrocław

Pikseloza – wystawa interaktywna

28 października 201630 czerwca 2017

Pikseloza to efekt takiego powiększenia obrazu cyfrowego, w którym staje się on nieostry i nie może być do końca odczytany. Najmniejsze jego składowe to piksele, które w określonej konfiguracji tworzą pewną całość. Skrajny zoom, którego doświadczamy w pikselozie, pozwala widzowi na zatracenie się w wizualnej potencjalności obrazu i zachęca do ułożenia jego znaczenia na nowo. Instalacja w przestrzeni Samoobsługowego Muzeum to przestrzeń totalna, złożona z masy kolorowych elementów – pikseli, które można dowolnie układać. Łączenie ze sobą wybranych pikseli wpływa…

Jannicke Låker, Sunday Mornings, 2007, wideo, 9 min 4 s | materiały organizatora
Kraków » Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Jannicke Låker. Grenzsituationen

21 października 201626 marca 2017

Jeden z XX-wiecznych filozofów egzystencji, Karl Jaspers, zaproponował kategorię „Grenzsituationen” – sytuacji granicznych, do których zaliczył: śmierć, walkę, cierpienie i winę. Według niego jesteśmy prawdziwie sobą, kiedy ich doświadczamy. Sytuacje graniczne sprawiają, że zamiast na tym, co zewnętrzne, skupiamy się na samych sobie. Twórczość norweskiej artystki Jannicke Låker wydaje się bliska teorii Jaspersa i ma z nią wiele punktów wspólnych.

Nezaket Ekici & Shahar Marcus, Słony posiłek, 2012, wideo, 3 min 16 s, courtesy N. Ekici & S. Marcus & Braverman Gallery Tel Aviv
Kraków » Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

MOCAK / „Morze”

21 października 201626 marca 2017

Motyw morza jest obecny w literaturze i sztuce od wieków. Prezentacja w Galerii Alfa ukazuje różnorodne medialnie prace współczesnych artystów z Polski i zagranicy, którzy sięgnęli po ten temat. Punktem wyjścia wystawy są dzieła znajdujące się w Kolekcji MOCAK-u: wideo Beata Streuliego Tamarama Surfers – ukazujące surferów unoszących się na falach Pacyfiku, obraz Mai Gold Morski (27) – pejzaż namalowany z oryginalnej perspektywy oraz obiekty – betonowe koła ratunkowe Oskara Dawickiego Ostatnia pomoc. Zostały one uzupełnione innymi pracami wykorzystującymi symbolikę morza. Wśród nich znalazła się wideodokumentacja performansu Magdy Buczek Lido, odbywającego się cyklicznie na plaży tytułowej wyspy.

Ekspedycja I – Kreślenie, 1969–1970, fotografia, 20 × 27 cm, courtesy J. Kozłowski
Kraków » Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Jarosław Kozłowski – Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne 1965–1980

20 października 20162 kwietnia 2017

Wernisaż: 20.10.2016 Czas trwania wystawy: 21.10.2016–2.4.2017 Kurator: René Block Koordynator: Agnieszka Sachar Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji twórczości artystów, których dzieła stanowią część Kolekcji MOCAK-u. Pokazujemy wczesne prace Jarosława Kozłowskiego, powstałe w latach 1965–1980: rysunki, szkice, fotografie, obrazy oraz instalacje i asamblaże. Są one wyrazem osobistych doświadczeń artysty, umieszczonych w polityczno-historycznym kontekście. Punktem wyjścia są dzieła z lat 60., stworzone w czasie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Wykonane tuszem i krwią rysunki oraz asamblaże, w których wykorzystane…

Jady (Yadim), 2010, asamblaż, 101,5 × 106,5 × 26 cm, courtesy D. Spoerri, LEVY Galerie, Hamburg
Kraków » Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Daniel Spoerri – Sztuka wyjęta z codzienności

20 października 20162 kwietnia 2017

Miarę wybitności artysty stanowi odkrycie własnej metody „przerabiania świata”, takiej, która innym otwiera oczy na nieznane obszary symboliczności. Daniel Spoerri jest wielkim odkrywcą artystycznym. Jego główną inspiracją była „sztuka” kulinarna, czyli to, co człowiek je, na czym je, jak aranżuje scenę posiłku, co po sobie zostawia. Jego prace z cyklu Stoły-obrazy to wielkie wydarzenie w historii sztuki – dzieła, które równocześnie są dowcipne, ironiczne, nostalgiczne, a na dodatek zawierają w sobie nutę egzystencjalnego cierpienia związanego z przemijaniem. Trop „resztek po człowieku” podsunął mu koncepcje innych cykli. Tytuł jednego z nich – To zostaje! – deklaruje to zainteresowanie wprost.

ico-jagla
Frombork » Muzeum Historii Medycyny – Szpital Św. Ducha

Profesjonalne zabawy z ciałem

1 sierpnia 201631 marca 2017

Przekraczając teatralną kotarę zwiedzający przenoszą się w zaaranżowaną, jakże odmienną od współczesnej przestrzeń czemu niewątpliwie służy wnętrze szpitala św. Ducha, gdzie to co „minione” nie umarło, ale trwa w pozornym zawieszeniu… Przestrzeń ta – nieco mroczna, nieco nostalgiczna i pełna pytań – staje się sceną, na której trwa opowieść o dawnej chirurgii. „Profesjonalne zabawy z ciałem” to wystawa, która wytycza sobie kilka nieśmiałych celów, są nimi: przywrócenie pamięci o dawnej chirurgii, nie narzucająca się i nie agresywna edukacja, głównie jednak…

J. Mehoffer Portret żony artysty z Pegazem | 1913, Muzeum Pałac Herbsta
Łódź » Muzeum Pałac Herbsta

Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności

10 czerwca 201615 października 2017

Historia polskiego malarstwa w XIX wieku jest niezmiennie intrygująca. To wówczas zajęło ono poczesne miejsce w kulturze polskiej. Stało się tak między innymi dlatego, że zaczęto postrzegać je jako sztukę szybko reagującą na współczesne wydarzenia, w tym czasie zmienił się też proces kształcenia, a pozycja społeczna malarzy wzrosła. Wystawa „Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności” pozwala przyjrzeć się poszukiwaniom nowoczesnego stylu, będąc jednocześnie okazją do odmiennego spojrzenia na zgromadzoną w Muzeum Pałac Herbsta kolekcję polskiego malarstwa. Osią narracyjną ekspozycji…

+ Export Events