Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Galeria Opera | Teatr Wielki Opera Narodowa

+ Google Map
Pl. Teatralny 1
Warszawa, 00-950 Polska
+48 226 920 200 https://teatrwielki.pl/

Galeria „Opera” to wspólny projekt Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej inicjatorami są Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Adam Myjak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Teatr i malarstwo to dziedziny, które przenikają się nader często, pozostając w subtelnych, fascynujących i bliskich relacjach. Obie dziedziny pełnią w życiu społeczeństwa różnorakie funkcje, od komunikacyjnej, poznawczej, po estetyczną czy metafizyczną. Efektem tego połączenia była z pewnością twórczość Tadeusza Kantora, Witkacego i wielu innych, którym te dwie strefy były bliskie.

Galeria Opera usytuowana jest we wschodnim skrzydle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, na poziomie pierwszego balkonu.
Galeria prezentuje współczesne malarstwo sztalugowe, fotografię, grafikę i rzeźbę. Prezentowane są tu prace klasyków polskiej awangardy, pokolenia artystów, które stworzyło fundamenty nowoczesności w polskiej sztuce. Należą do nich m.in.: Tarasin, Gierowski, Dominik, Tchórzewski, Przybylski, Mierzejewski, Pągowska, Korolkiewicz, Dwurnik, Dobkowski, Zbysław Maciejewski, Modzelewski, Tarasewicz, Starowieyski.

Galeria Opera jest czynna:
• wtorek–sobota, 12.00–18.00, bilety są dostępne w Butiku w lewym skrzydle teatru (otwarta od 4 maja)

październik 2024

Stanisław Baj

1 października 202430 listopada 2024
Galeria Opera | Teatr Wielki Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1
Warszawa, 00-950 Polska
+ Google Map
Stanisław Baj, Rzeka Bug, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, pejzaż, niezła sztuka

Stanisław Baj, Rzeka Bug Sezon artystyczny 2024/2025 w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej otworzy wystawa prac Stanisława Baja (ur. 1953). Ten absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie również wykłada, jest jednym z najoryginalniejszych malarzy współczesnych. Jego pejzaże są przykładem syntezy malarskiej, w której elementy realistyczne są podporządkowane malarskiemu uniwersum. Jak pisał Wiesław Myśliwski, Baj tworzy „metafizyczne pejzaże jego rodzinnego Bugu”, w których woda jest ruchem i światłem „promieniującym ze wszystkich poziomów jej głębokości”. Prace artysty będzie można…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.