- To wydarzenie minęło.
Wykorzystana szansa. Jerzy Tchórzewski, Henryk Albin Tomaszewski i Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach
30 września 2022 – 2 kwietnia 2023
Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach w życiu kilku artystów zostawiła trwały ślad. Funkcjonowała od 1944 do 1947 roku, na przestrzeni lat zmieniała swoją lokalizację. Nauczyła praktycznych umiejętności, dała solidne podstawy do dalszego kształcenia. Wreszcie pozwoliła spotkać się kilku indywidualnościom, których życie rozpoczęło się w Siedlcach.
Nauczyciele: siostry Irena i Joanna Karpińskie, Henryk Albin Tomaszewski jak również najbardziej rozpoznawalni uczniowie Ryszard Brzeski, Jerzy Tchórzewski i Zbigniew Tymoszewski byli jak jedna rodzina.
Ci młodzi ludzie w tych niespokojnych czasach mierzyli się jeszcze z potworami wojny. Pozwalali sobie jednak na spełnienie, nawet za cenę utraty życia. Kiedy z sukcesem ukończyli wyższe uczelnie artystyczne i rozpoczęli samodzielną drogę, to dzięki nim Siedlce zyskiwały rozgłos. Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego spełniła swoją rolę. „Dla tych kilkudziesięciu osób, warto było się trudzić” – powiedziałyby dziś siostry Karpińskie. Przedziwne zrządzenie losu, splecione drogi dwóch kobiet i jedna szkoła, która pozwala dziś mówić, że Siedlce mają swoje tradycje artystyczne. To one oswajały siedlczan ze sztalugami w przestrzeni miejskiej. Organizowały wystawy i pokazywały wytwory ludzkiej wyobraźni. Z żadnej innej szkoły nie wyszło już nigdy równocześnie tylu rozpoznawalnych artystów.