Muzeum Miasta Łodzi – łódzkie muzeum mające swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Ta rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Wystrój sal pałacu ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej.
Pałacowe wnętrza są elementami ekspozycji muzealnych, które przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Wystawy ukazują historię i kulturę Łodzi oraz jej wybitnych mieszkańców, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.
Galeria Mistrzów Polskich to nowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Miasta Łodzi, funkcjonująca od 22 października 2010 roku na parterze bocznego skrzydła Pałacu od strony ulicy Zachodniej. Wystawa stała, obejmująca 129 dzieł malarstwa, rysunku i rzeźby autorstwa 61 najwybitniejszych polskich artystów, reprezentujących sztukę nowoczesną, przedstawiającą.
Dzieła, realizowane w latach 1846-1942, zostały przekazane Muzeum w wieloletni depozyt przez Krzysztofa Musiała – mecenasa kultury i kolekcjonera sztuki. Pogrupowane w 15 tematycznych sekwencji – „gabinetów” przybliżają najważniejsze style, kierunki i tendencje, występujące w sztuce europejskiej drugiej połowy XIX i pierwszej XX stulecia: od romantyzmu i realizmu przez impresjonizm, symbolizm, ekspresjonizm, fowizm, kubizm, nadrealizm po nowy klasycyzm, koloryzm i art déco. Prace wpisują się w takie zjawiska jak: akademizm, modernizm, kapizm czy École de Paris, nie brakuje też interesujących regionalizmów inspirowanych rodzimym folklorem czy historią.
Galeria Mistrzów Polskich to propozycja dla wszystkich miłośników sztuki, ale także pretekst do edukacji artystycznej dzieci, młodzieży i dorosłych. To także punkt wyjścia do wystaw czasowych, dopowiadających tematycznie i stylistycznie depozyt, prezentowanych w kameralnej przestrzeni za Galerią – Aneksie Jednego Mistrza.