- To wydarzenie minęło.
19. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
6 sierpnia 2020 – 23 sierpnia 2020
19. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
Wernisaż: 06 sierpnia 2020 r.
Fabryka Sztuki w Łodzi |
Art_Inkubator
Wystawa czynna do: 23 sierpnia 2020 r.
Co takiego kryje się za potrzebą gromadzenia, posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie?
Bez względu na to, co zbieramy – znalezione na pchlim targu amatorskie zdjęcia czy dzieła sztuki stworzone przez artystów o światowej renomie – za naszym działaniem kryje się pragnienie zatrzymania czegoś dla siebie. Kolekcjonowanie wynika także z chęci tworzenia, a same zbiory mogą powiedzieć wiele o ich właścicielu. Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu przedstawimy sylwetki niezwykłych kolekcjonerów. Wszyscy z nich przez lata budowali unikatowe zbiory – autorskie, oparte o niekonwencjonalne kryteria i często pochodzące z zaskakujących źródeł. Dzięki ich determinacji, pasji i obsesji powstały oryginalne opowieści o współczesnym społeczeństwie i przełomowych momentach w historii XX i XXI wieku.
Spektrum tych zbiorów jest bardzo szerokie: obok fotografii amatorskiej pojawią się też prace, które były prezentowane w prestiżowych światowych muzeach i podczas wielu międzynarodowych festiwali. Wspólnym mianownikiem wszystkich wystaw jest m.in. to, że, poza jednym przypadkiem, sami kolekcjonerzy wcielą się w rolę głównych narratorów i kuratorów.
W centrum festiwalowym Art_Inkubator zaprezentujemy cztery międzynarodowe wystawy. „oo’s & iii’s” to wybór prac z dwóch kolekcji nowojorskiego kuratora W.M. Hunta: „Dancing Bear” („Tańczący niedźwiedź”), na którą składają się magiczne, intrygujące fotografie ludzi z zamkniętymi, przysłoniętymi bądź z innego powodu niewidocznymi oczami oraz z kolekcji „Blind Pirate” („Ślepy pirat”), która jest zbiorem pochodzących sprzed 1950 r. fotografii rozmaitych grup, m.in. amerykańskich żołnierzy, robotników czy studentów. Efekt? Parada kształtów, w której oczy, głowy i twarze układają się na kształt tytułowych „oo”, zaś niemal bliźniaczych sobie ludzkich sylwetek jest tak dużo, że przypominają litery „ii” z drugiej części tytułu. W kolekcjach Hunta zdjęcia znalezione w pobliskim sklepie ze starociami pojawiają się tuż obok prac takich artystów jak Diane Arbus czy Robert Frank.