Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki

3 sierpnia 201814 października 2018

Wernisaż: 03 sierpnia 2018 r.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Spichrze nad Brdą
Wystawa czynna do: 14 października 2018 r.
kuratorzy: Ewa Sekuła-Tauer, Anna Nadolska

W tym roku przypada 95. rocznica istnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Instytucja kultury powołana w mieście nad Brdą tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powrocie Bydgoszczy do Macierzy, dnia 5 sierpnia 1923 roku, jako Muzeum Miejskie z siedzibą w kamienicy na Starym Rynku, posiada bogate tradycje gromadzenia zbiorów sięgające jeszcze czasów pruskich. Założenie w Bydgoszczy po 148 latach zaboru polskiej placówki muzealnej, gromadzącej i popularyzującej pamiątki związane z historią miasta i regionu oraz zabytki o znaczeniu ogólnopolskim i narodowym, było dla ówczesnych mieszkańców wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. Rola Muzeum w kreowaniu tożsamości regionalnej i narodowej bydgoszczan oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego, nie maleje do dnia dzisiejszego.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Z okazji jubileuszu Muzeum Okręgowego przygotowana zostanie wystawa pt. „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”. Ekspozycja stanowi pokaz najcenniejszych i zarazem najciekawszych obiektów pozyskanych do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prezentację tych wyjątkowych muzealiów uzupełniają i dodatkowo wzbogacają, specjalnie dobrane artefakty pochodzące z wcześniejszych darowizn, przekazów i zakupów, tworzące grupę reprezentatywną zabytków bydgoskiego Muzeum.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Na wystawie odbiorca będzie mógł zapoznać się z wszystkimi rodzajami i typami muzealiów, jakie gromadzi instytucja kultury, a także ze sposobami ich pozyskiwania. Obok bydgostiany, czyli zabytków związanych z miastem nad Brdą, pokazano także dawne fotografie, archiwalia, broń i militaria, elementy umundurowania, rzemiosło, rzemiosło artystyczne, ceramikę, falerystykę, numizmaty, zbiory archeologiczne, apteczne i muzyczne oraz kolekcje dzieł patrona Muzeum Leona Wyczółkowskiego, sztuki współczesnej i dizajnu, grafiki i rysunku, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Poza tym, wyeksponowano obiekt, który w ostatnim czasie poddano kompleksowej konserwacji oraz publikacje będące w posiadaniu muzealnej Biblioteki.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Obchodzony jubileusz skłania do zaprezentowania także treści związanych z historią i rozwojem, powołanego w odrodzonym Państwie Polskim, Muzeum od założenia instytucji kultury do czasów współczesnych. W ramach wystawy zostanie przygotowany również specjalny informator zawierający treści związane z dziejami bydgoskiego Muzeum i jego zasobem.

„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Szczegóły

Start:
3 sierpnia 2018
Koniec:
14 października 2018
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,256,0,0,95-lat-Muzeum-w-Bydgoszczy-Nabytki

Miejsce

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego | Spichrze nad Brdą
ul. Grodzka 7-11
85-001 Bydgoszcz, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 52 5859974