Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Przewrót …do źródeł

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

Otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

Maria Jarema. Andrzej Wróblewski. Realizm istotny

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Salvador Dali, wystawa, Sosnowiec, Pałac Shoena

Salvador Dali – Boska komedia. Z prywatnej kolekcji Kesauri

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo

26 kwietnia 20192 czerwca 2019

Wernisaż: 26 kwietnia 2019 r.
godz. 18.00
Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy
Wystawa czynna do: 02 czerwca 2019 r.

Na wystawie retrospektywnej malarstwa Aleksandry Simińskiej, pokazanych zostanie ponad 100 prac artystki – począwszy od najwcześniejszych – z lat 80-tych, aż do najnowszych obrazów z cyklu „Aleppo”. Inspiracją dla Aleksandry Simińskiej bywa zarówno natura jak i dzieła mistrzów malarstwa europejskiego. Artystka swobodnie porusza się po obszarach ocenzurowanych już jako „zamknięte” i „nieatrakcyjne” dla współczesnego twórcy i odnajduje w nich ciągle żywą tkankę dla budowania własnego malarstwa. W jej obrazach często występuje tematyka mitologiczna, symbolika wanitatywna, komentarze do dramatycznych wydarzeń współczesności, a także wątki nawiązujące do doświadczeń osobistych. Tworzy cykle prac – między innymi: Pejzaż podwójny, Rozmowy z innymi malarzami, Wyspy, Wnętrza z pudłem, Bachantki, Aleppo.

źródło: materiały organizatora

źródło: materiały organizatora

Przekaz malarski Aleksandry Simińskiej jest obiektywny, pozbawiony emocji. Artystka nie analizuje, ale stara się dać syntezę rzeczywistości, koncentruje się na tym, co ogólne, niezmienne. Niezależnie od źródła inspiracji – obserwacja natury, refleksja nad przemijaniem, czy oglądanie dzieł wielkich mistrzów malarstwa europejskiego – buduje przestrzeń operując dużymi płaszczyznami koloru, sprowadzonymi do prostych brył geometrycznych. Konsekwentnie stosuje zasady perspektywy linearnej i dąży do uzyskania w obrazie architektonicznej harmonii. Ulubione przez nią motywy tworzą powtarzające się archetypy: detal architektury, skrzynia, puste wnętrze domu, tajemnicze pudła, piaskownica, katafalk, okno, drzewo, pole, droga.
Danuta Pałys

Aleksandra Simińska urodziła się w 1962 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1933-1988 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego. W latach 1989-1993 była asystentką na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka. W 1996 roku rozpoczęła pracę wykładowcy na Wydziale Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, a od 1999 do 2006 roku pracowała na stanowisku prof. nadzw. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie prowadziła dyplomową pracownię malarstwa. Była kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku UWM. Od 2006 roku pracuje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Otrzymała dwukrotnie stypendia Ministra Kultury i Sztuki, stypendium Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej w Paryżu, a 2009 roku została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 roku uzyskała tytuł profesora sztuk plastycznych. Od roku 1990 należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany, obszerny katalog z tekstami krytycznymi.

Szczegóły

Start:
26 kwietnia 2019
Koniec:
2 czerwca 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/aleksandra-siminska-arche-malarstwo/

Miejsce

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz, Polska
+ Google Map
Telefon:
52 339 30 50
Strona internetowa:
http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/