Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń

25 września 202431 grudnia 2024

Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń, wystawa, sztuka amerykańska, sztuka współczesna, fotografia, grafika, malarstwo, niezła sztuka
Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń, wystawa, sztuka amerykańska, sztuka współczesna, fotografia, grafika, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń

Muzeum Literatury ma przyjemność zaprezentować pierwszą w Europie monograficzną wystawę amerykańskiej artystki Alexandry Grant, znanej z interdyscyplinarnego zamiłowania do języka, która w swoich pracach plastycznych stara się zwizualizować i ucieleśnić dzieła literackie.

Wystawa Alexandry Grant wpisuje się także w wystawienniczy cykl, w którym Muzeum prezentuje sylwetki i twórczość niezależ­nych i nieprzeciętnych kobiet – pisarek, poetek i artystek, które walczyły nie tylko o własne prawo do artystycznej wypowiedzi, ale też o prawa innych kobiet. Bohaterkami naszych wystaw były m.in. Maria Pawlikowska-Ja­snorzewska (2006), Gabriela Zapolska i Leonor Fini (2011), Maria Dąbrowska i Zuzanna Ginczanka (2015) oraz Wisława Szymborska (2017). Wystawa Grant jest jednak pierwszą w pełni monograficzną wystawą współczesnej artystki zagranicznej.

Koncepcja ekspozycji Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń podkreśla wszechstronność artystki oraz jej fascynacje literackie. W ramach projektu zostaną zaprezentowane jej prace malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, instalacja wideo i projekty wydawnicze. Najważniejszą częścią wystawy będą prace inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej – z cyklu Szepty z 2009 roku – oraz dzieła nowe, przygotowane specjalnie na potrzeby wystawy, jak wielkoformatowa instalacja rzeźbiarska z drutu oraz prace wykonane w technice neonu. Artystka zaprezentuje również cykl prac powstałych we współpracy ze znanym pisarzem hiperfikcji Michaelem Joyce’em, na podstawie jego wiersza Nimbus (2003). Jedną z kluczowych idei ekspozycji jest ukazanie artystycznej relacji Grant z Szymborską oraz Joyce’em. Neony, druciane rzeźby-instalacje oraz malarskie tonda to dzieła site­-specific, zaprojektowane specjalnie na wystawę i dostosowane do zabytkowych przestrzeni Muzeum Literatury. Osobnym zagadnieniem, ale związanym z wątkiem literackim, będzie prezentacja działalności wydawnictwa X Artists’ Books, współprowadzonego przez Alexandrę Grant z Keanu Reevesem, oraz części prywatnego archiwum artystki z Los Angeles.

Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń, wystawa, sztuka amerykańska, sztuka współczesna, fotografia, grafika, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń

Wystawa Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń powstała w ścisłej współpracy z Artystką oraz Ireną Kain, promotorką sztuki polskiej w Szwajcarii i w Niemczech, inicjatorką i współkuratorką ekspozycji. Dr Anna Lipa, kustosz Muzeum Literatury jest kuratorką i autorką strategii wystawienniczej projektu, uwzględniającej także dokumentację samego procesu powstawania i montażu dzieł przez Artystkę. Fotoreportaż z przebiegu instalacji zostanie zamieszczony na naszej stronie internetowej w dniu wernisażu.

Do grona instytucji, które wsparły nasz wielowymiarowy projekt, dołączyły Fundacja Korporacja Ha!art oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej, która wyraziła zgodę na włączenie wystawy Alexandry Grant w kalendarz ob­chodów Roku Wisławy Szymborskiej (2023), ustanowionego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, jako projekt ich zamknię­cia w 2024 roku.

Wystawie towarzyszy obszerny polsko-angielski katalog oraz bogaty program, na który składają się m.in. działania edukacyjne prze­znaczone dla dzieci i młodzieży, spotkania, wykłady i warsztaty poświęcone poezji Wisławy Szymborskiej oraz panel dyskusyjny na temat literatury elektronicznej i pionierskiej roli, jaką odegrał w jej rozwoju Michael Joyce.


Alexandra Grant urodzona w Fairview Park (Ohio) ukończyła historię sztuki w Swarthmore College (Pensylwania, 1995) oraz studia malarstwa i rysunku w California College of Arts and Crafts (San Francisco, 2000). Mieszka i pracuje w Los Angeles i Berlinie. Jest artystką posługującą się technikami mieszanymi, której twórczość obejmuje malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, instalacje i wideo, a także artystyczne publikacje. Jej sztuka odznacza się interdyscyplinarną fascynacją językiem jako obrazem oraz ucieleśnia słowo pisane, co idealnie pasuje do charakteru wystaw w Muzeum Literatury.

Alexandra Grant wystawiała w muzeach i galeriach na całym świecie, a jej prace znajdują się w kolek­cjach muzealnych, między innymi w Los Angeles County Museum of Art (LACMA), Museum of Contemporary Art (MOCA) w Los Angeles, Blanton Museum of Art w Austin (Teksas) oraz w kolekcjach prywatnych. Artystka wchodzi w dialog z twórczością pisarzy, poetów, filozofów i lingwistów, w tym Sofoklesa, Konstandinosa Kawafisa, Pabla Nerudy, Vanii Vargas, Wisławy Szymborskiej, Michaela Joyce’a, Hélène Cixous oraz Keanu Reevesa, zyskując miano „radykalnej współpracowniczki”.

Grant traktuje literaturę i czytanie jako katalizator swojej twórczości i intelektualną podstawę całej praktyki artystycznej. Poprzez połączenie koncepcyjnych i intuicyjnych operacji, przekształca wybrane teksty w kompozycje koloru, kształtu i formy, nadając im dzięki temu nowe życie. Sama artystka nazywa siebie „pisarką, która pisze materiałami”. Grant jest także współzałożycielką wydawnictwa X Artists’ Books i prowadzi projekt grantLOVE, który wspiera artystów i edukację artystyczną.


Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń

Wernisaż: 25 września 2024 r.
Muzeum Literatury w Warszawie
Kuratorki: dr Anna Lipa, Irena Kain
Koordynatorka: Edyta Kędrek-Motyka

Szczegóły

Początek:
25 września 2024
Koniec:
31 grudnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeumliteratury.pl/wystawa-alexandra-grant-slowo-obraz-przestrzen/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa, Mazowieckie 00-272 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 831 40 61
Witryna internetowa:
http://muzeumliteratury.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.