Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Alina Scholtz. Pionierka architektury krajobrazu

24 czerwca 202230 października 2022

Alina Scholtz. Pionierka architektury krajobrazu

Alina Scholtz.
Pionierka architektury krajobrazu

24 czerwca 2022 r. – 30 października 2022 r.
Instytut Dizajnu w Kielcach
Kuratorka: Ewa Perlińska-Kobierzyńska

Alina Scholtz. Pionierka architektury krajobrazu
Wystawa Alina Scholtz. Pionierka architektury krajobrazu

Często bagatelizujemy architekturę krajobrazu sprowadzając ją tylko do funkcji ozdobnej. Ta dziedzina jest jednak znacznie szersza i odgrywa kluczową rolę w walce z przegrzewaniem czy smogiem w naszych miastach. Udowadniają to projekty Aliny Scholtz – pionierki tej dyscypliny w Polsce oraz bohaterki najnowszej wystawy w ID Kielce.

Alina Scholtz kierowała Pracownią „Zieleń” w Biurze Odbudowy Stolicy, stworzyła założenia parkowe i zieleni otaczające nowe osiedla mieszkaniowe stolicy, jak Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie. Jest autorką i współautorką takich warszawskich realizacji, jak wolski Park Moczydło, tereny Toru Wyścigów Konnych na Służewcu czy Centralny Park Kultury (obecnie Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego). Na wystawie, obok tych kluczowych projektów, zobaczymy także przedwojenne modernistyczne ogrody, otoczenie ambasad: polskiej w Korei i chińskiej w Warszawie oraz odbudowaną zieleń Ogrodu Saskiego.

Scholtz to jedyna kobieta, którą wymienia się w licznych panteonach „ojców- założycieli” polskiej architektury krajobrazu, chociaż od samego początku istnienia kierunku była to dziedzina silnie sfeminizowana. Takie hierarchiczne spojrzenie sprawia, że także kobiety projektujące w dziale „Zieleni” w Biurze Odbudowy Stolicy i Biurze Urbanistycznym Warszawy były pomijane w kolejnych opracowaniach o powojniu i wiele z nich pozostaje anonimowych. Wierzymy, że projekty zaprezentowane na wystawie staną się inspiracją do podjęcia działania wobec wyzwań klimatycznych, jakie przed nami stoją.

Szczegóły

Początek:
24 czerwca 2022
Koniec:
30 października 2022
Witryna internetowa:
https://idkielce.pl/project/wystawa-alina-scholtz-pionierka-architektury-krajobrazu/

Miejsce wydarzenia

Prywatne: *Instytut Dizajnu w Kielcach
ul. Zamkowa 3
Kielce, Świętokrzyskie 25-009 Polska
+ Google Map
Telefon:
41 367 68 01
Witryna internetowa:
http://www.idkielce.pl/pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.