- To wydarzenie minęło.
Anna Kutera. Titanic
8 lipca 2022 – 18 września 2022
ANNA KUTERA | TITANIC
FOTOGRAFIA
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Ośrodek Propagandy Sztuki, park Sienkiewicza
WERNISAŻ: 08.07.2022, godz. 18.00
Wystawa towarzysząca
Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi
Fotofestiwal 2022
Anna Kutera ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Działała i wystawiała prace w Międzynarodowej Galerii Sztuki Najnowszej, która przekształciła się w Salon Sztuki Najnowszej, którym artystka kierowała do 1983 roku. Artystka współorganizowała międzynarodowy ruch sztuki kontekstualnej, jest też jedną z jego pionierek w Polsce. Tworzy w różnych mediach, w polu jej zainteresowań znajduje się malarstwo, instalacja, film, kolaż czy – najbardziej znana – fotografia, w których podejmuje problem relatywizmu obrazu w stosunku do rzeczywistości, współistnienie wielu prawd czy raczej wyobrażeń o niej. Anna Kutera zrealizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w prawie dwustu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Najnowszy interdyscyplinarny i multimedialny projekt Anny Kutery „Titanic” to rozwinięta w przestrzeni Ośrodka Propagandy Sztuki architektoniczna struktura, model zatrzymanego w połowie drogi statku, który operując nadmiarem, wprzęga odbiorcę w tryby działania percepcyjnej pułapki.
Przekaz to między innymi metafora ludzkiego życia – postrzegana oczami jednostki zatopionej w post-postrealności, rzeczywistości symulakrów, świecie kopii, estetyce śmieci i odpadów. „Titanic” to także przejaw sztuki po końcu sztuki. Artystka tworzy instalację bogatą w różnorodne artystyczne składniki i działania; wykorzystuje elementy fotograficzne, rzeźbiarskie, instalacje przestrzenne, filmy.
Dużą rolę w kreowaniu artystycznej wizji odgrywają przekazy medialne, ilustracje zaczerpnięte z mass mediów.
To opowieść o ludziach, o ich cierpieniu, ale i dążeniach, przerwanych życiorysach, także biografiach pisanych na nowo, wyznaczonych celach i szczytach, które nigdy nie zostaną zdobyte. Historia rozbitych przełożona na bardziej współczesne języki, oglądane w krzywym zwierciadle telewizyjnych odbiorników, kinowych ekranów czy tabloidowych fotosów. Wykrzywione, zmięte, przetrawione, przepuszczone przez maszynę współczesnej kultury.