Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Arkadia

13 października 202318 lutego 2024

Roelant Savery, Arka Noego, sztuka XVII w., malarstwo, niezła sztuka
Roelant Savery, Arka Noego, sztuka XVII w., malarstwo, niezła sztuka
Roelant Savery, Arka Noego | lata dwudzieste XVII w.

Arkadia – to projekt wystawy, prezentującej rozmaite redakcje tego kulturowego mitu, utopii ładu, błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Topos Arkadii, zakorzeniony m.in. w Eklogach Wergiliusza, to idealny pejzaż kultury śródziemnomorskiej, który w czasach nowożytnych przeobraził się w dworski ogród, miejsce ucieczki przed cywilizacją, przestrzeń harmonii przyrody i człowieka. Arkadia w węższym znaczeniu to mityczna kraina pasterek i pasterzy, nimf, satyrów i faunów, kochanek i kochanków, lokowana w realnej krainie na Peloponezie w Grecji. Arkadią stawały się ogrody arystokratów (jak m.in. Arkadia koło Nieborowa, romantyczna kreacja księżnej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej) i artystów, ziemiańskie siedziby, egzotyczne krainy i małe regiony.

Ekspozycja obejmować będzie obrazy, rysunki i ryciny, rzeźby, znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (majoliki, tapiserie, kostiumy) od wczesnego renesansu do współczesności. Trzonem wystawy będą dzieła ze zbiorów MNW, wzbogacone obrazami z muzeów francuskich i niemieckich (m.in. Musée du Louvre; Musée d’Orsay; Schloss Charlottenburg, Berlin; Staatliche Museen zu Berlin, Gemäldegalerie) a także kolekcji polskich (m.in. Muzeum Łazienki Królewskie; Zamek Królewski na Wawelu).

Chcemy pokazać dzieła takich mistrzów, jak Nicolas Poussin, François Boucher, Claude Lorrain, Rembrandt, Antoine Watteau, Henryk Siemiradzki, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Pablo Picasso.

W wystawie uczestniczą także wybitni artyści współcześni: Jarosław Kozakiewicz, rzeźbiarz i projektant architektury, oraz Mirosław Bałka – światowej sławy twórca rzeźb i video-art. Wprowadzamy w nią zarazem prace najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych, podejmujących działania na rzecz natury i Ziemi w celu odtworzenia utraconej równowagi ekologicznej. Przedstawiamy bowiem interpretację klasycznego mitu w ramie sztuki najnowszej, która eksponuje świadomość zagrożeń cywilizacyjnych, refleksję o stanie Ziemi, degradacji przyrody wskutek postępu technologicznego i zaburzonej równowagi między ekonomią i ekologią, człowiekiem i naturą. Kryzys klimatyczny i eksploatacja zasobów naturalnych planety każą skonfrontować starożytne marzenie o idealnym miejscu ze współczesnym stanem środowiska człowieka.

Kuratorzy: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (Muzeum Narodowe w Warszawie) i prof. Antoni Ziemba (Uniwersytet Warszawski).

Szczegóły

Początek:
13 października 2023
Koniec:
18 lutego 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mnw.art.pl/wystawy/arkadia,258.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2023. ALL RIGHTS RESERVED.