mirziamov

ABC Awangardy: Ikony – cykl wykładów online

Kata/Kami. Wystawa online

Marian Eile. Artysta i redaktor

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

Wirtualna wystawa Polish Modern Glass Art

17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska w Łodzi

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Art Outlet: Sztuka współczesna w domu aukcyjnym DESA Unicum

25 stycznia 20172 lutego 2017

Socrealistyczny obraz Teresy Pągowskiej czy pejzaż Jerzego Nowosielskiego – tak nietypowe prace będzie można wylicytować na aukcji  organizowanej przez DESA Unicum. Cykl ART OUTLET to okazja do nabycia prac najważniejszych polskich artystów w wyjątkowo przystępnych cenach. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa przedaukcyjna, na którą wstęp jest wolny.

Piotr Młodożeniec, "Madonna", technika własna, kolaż/metal, 65 x 53 x 11 cm | DESA Unicum

Piotr Młodożeniec, „Madonna”, technika własna, kolaż/metal, 65 x 53 x 11 cm | DESA Unicum

Ponad sto prezentowanych obiektów to przekrój największych nazwisk polskiego malarstwa awangardowego. Na pierwszej w tym sezonie edycji cyklu ART OUTLET pojawią się zarówno prace powojennych klasyków, jak i mniej znanych artystów. Zaprezentowane zostaną dzieła m.in. Jerzego Tchórzewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Piotra Potworowskiego i Alfreda Lenicy.

Tomasz Tatarczyk, "Ślady na śniegu", 1997, olej, akryl, węgiel/papier, 71 x 98 cm (w świetle ramy) | DESA Unicum

Tomasz Tatarczyk, „Ślady na śniegu”, 1997, olej, akryl, węgiel/papier, 71 x 98 cm (w świetle ramy) | DESA Unicum

Szczególną uwagę warto zwrócić na obrazy dwóch głośnych twórców okresu powojennego, autorów szeroko rozpoznawalnych cyklów malarskich. Płótna Tomasza Tatarczyka to enigmatyczne fragmenty rzeczywistości, które mają charakter intymnego obcowania z naturą. Takimi obrazami są między innymi licytowane „Ślady na śniegu” czy dyptyk „Czarne Wzgórze”. Podobną atmosferę niepokoju i tajemnicy wywołują post-katastroficzne abstrakcje Jerzego Tchórzewskiego. Wydarzeniem będzie licytacja „Pogoni”, która była wystawiana na przełomowym V Biennale Sztuki w São Paulo w 1959 roku. Biennale było pierwszą okazją dla polskich twórców do zaprezentowania swojej sztuki międzynarodowej publiczności w czasach odwilży.

Jerzy Tchórzewski, "Pogoń", 1958, olej/płótno, 93,5 x 132 cm | DESA Unicum

Jerzy Tchórzewski, „Pogoń”, 1958, olej/płótno, 93,5 x 132 cm | DESA Unicum

Popularność cykl ART OUTLET zawdzięcza nie tylko rozpoznawalnym artystom, ale przede wszystkim atrakcyjnym cenom wywoławczym. Ciekawostką będzie pojawienie się serii nietypowych obiektów, nierzadko pochodzących z wczesnych okresów twórczości. Pod młotek pójdzie m.in. praca na papierze Jerzego Nowosielskiego, którego licytacja zacznie się od 3 tys. złotych. Wiejski pejzaż z 1946 roku powstał zanim autor zainteresował się malarstwem ikonowym. Niespotykanym obiektem będzie również „Westerplatte” Teresy Pągowskiej, obraz utrzymany w stylu realizmu socjalistycznego. Licytacja rozpocznie się od 6 tys. złotych. Na aukcji nie zabraknie prac zagranicznych twórców. Ekscentryczny Hans Richter, niemiecki artysta i reżyser, był jednym z współtwórców międzynarodowego ruchu dadaistycznego. Pod młotek pójdzie praca narysowana pastelami pochodząca z późnego okresu twórczości autora – „Neuer Edelstein für Fuse” z ceną wywoławczą tysiąc złotych.

Alfred Lenica, "Astronauta i kobiety", 1960-69, kolaż, olej/deska, 44,5 x 39 cm | DESA Unicum

Alfred Lenica, „Astronauta i kobiety”, 1960-69, kolaż, olej/deska, 44,5 x 39 cm | DESA Unicum

Wszystkie prace dostępne na najbliższej aukcji, zanim  trafią do prywatnych  kolekcji, będą prezentowane  na wystawie w siedzibie  domu  aukcyjnego.


Aukcja ART OUTLET: Sztuka Współczesna: 2 lutego, godz. 19:00 Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 25 stycznia – 2 lutego 2017,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Szczegóły

Start:
25 stycznia 2017
Koniec:
2 lutego 2017
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce

Prywatny: Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Marszałkowska 34/50
00-554 Warszawa, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.desa.pl