mirziamov

ABC Awangardy: Ikony – cykl wykładów online

Kata/Kami. Wystawa online

Marian Eile. Artysta i redaktor

Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

Wirtualna wystawa Polish Modern Glass Art

17. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska w Łodzi

Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aukcja dzieł sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

2 maja 2016

27.-M.2.16.24_szajna

Józef Szajna, Prezentacja | 1986

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkową aukcję, na której wystawione zostaną dzieła sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.

Piotr Dmochowski jest profesorem prawa na paryskim uniwersytecie, marszandem i propagatorem twórczości Zdzisława Beksińskiego. Wspólnie z żoną Anną od lat 80. zbierali prace artystów „ekspresywnych”, wyrażające silne uczucia, często surrealistyczne w klimacie, świetne warsztatowo. Wśród oferowanych na aukcji dzieł znaleźć można cztery obrazy Zdzisława Beksińskiego, a także wielkoformatowe dzieła Franciszka Starowieyskiego – Salome, w rzadko stosowanej przez niego technice olejnej oraz znakomity pastel, powstały w 1978 roku podczas pobytu artysty w Nowym Jorku. Obok obrazów klasyków sztuki współczesnej, jak Józef Szajna, czy Stasys Eidrigevicius licytowane będą prace artystów mniej znanych w Polsce, choć odnoszących sukcesy za granicą, jak Gabriela Morawetz, Hanna Zawa-Cywińska, czy Bogdan Korczowski. Uwagę przykuwają prace Henryka Cześnika oraz ogromne płótna Józefa Walczaka. Ciekawostką na aukcji jest wczesna praca Normana Leto, z czasów gdy podpisywał się jeszcze jako Łukasz Banach i tworzył prace inspirowane Beksińskim (które w większości zniszczył w 2001 roku).

Henryk Cześnik, Bez tytułu

Henryk Cześnik, Bez tytułu

Pasję kolekcjonerską Dmochowskich zapoczątkowało zetknięcie ze sztuką Beksińskiego i wywołany nią absolutny zachwyt. W 1983 roku Pan Piotr rozpoczął promocję twórczości Beksińskiego za granicą, poświęcając swój czas, energię i pieniądze, organizując m.in. wystawy w Paryżu i Antwerpii, oraz w Cannes, tuż obok festiwalowego pałacu, czy też finansując powstanie filmu dokumentalnego o malarzu. Chociaż nieraz balansował na granicy bankructwa, a z artystą łączyła go bardzo trudna relacja, twierdzi że nie żałuje lat poświęconych na popularyzację osoby Beksińskiego i określa je mianem przygody swojego życia. W 1989 roku zdecydował się otworzyć własną galerię przy Rue de Quincampoix, tuż obok Centrum Pompidou, gdzie mógł stale wystawiać prace ulubionego malarza, a także innych twórców, tworzących w podobnym, mrocznym stylu.

fot. materiały organizatora

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu | 1991

Większość z oferowanych na naszej aukcji dzieł było wystawianych w Galerie Dmochowski – Musée-galerie de Beksinski w Paryżu, a później prezentowanych szerokiej publiczności w Polsce na głośnej wystawie Visions des Tenebres (Mroczne wizje) w muzeach Częstochowy, Warszawy i Gdańska w 2004 roku. Państwo Dmochowscy stworzyli niezwykle spójną kolekcję, konsekwentnie wybierając obrazy o dużym ładunku emocjonalnym, pobudzające do refleksji na temat ludzkiej egzystencji. Wszystkie prace bez wyjątku zawierają pierwiastek tajemniczości, odnosząc się do duchowej, metafizycznej sfery życia. Mamy nadzieję, że docenią Państwo ich nieoczywiste i nienachalne piękno.
Katarzyna Dąbrowska, kurator wystawy

Szczegóły

Data:
2 maja 2016
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny
Bohaterów Monte Cassino 43
81-767 Sopot, Polska
+ Google Map
Telefon:
58 551 22 89
Strona internetowa:
http://sda.pl