Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aukcja Ilustracji Jana Marcina Szancera

24 lutego 2018 • 17:0019:00 CET

Aukcja Ilustracji Jana Marcina Szancera

24 lutego 2018 r. godz. 17:00

zobacz katalog » 

wystawa przedaukcyjna od 10 lutego
adres: Sopocki Dom Aukcyjny,
ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot


Szancer_okladka1


Dwa dziurawe buty szły po podłodze,
W każdym bucie było po jednej nodze,
A na dwóch nogach ubranych w spodnie
Jan Marcin Szancer przechadzał się godnie.
To ten artysta, słynny ilustrator,
Znany od Amsterdamu aż po Ułan Bator.

Jan Brzechwa, Dziurawe buty, Sto bajek, 1958

*   *   *

Z wielką przyjemnością zapraszamy do zapoznania się z katalogiem Aukcji Ilustracji Jana Marcina Szancera, wybitnego rysownika, na którego dziełach wychowało się kilka pokoleń dzieci. Do historii przeszedł jako ilustrator książek Akademia Pana Kleksa, O Janku, co psom szył buty, Pinokio, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Dziadek do Orzechów, Baśnie Andersena. Bywa określany malarzem dziecięcych marzeń.

Na aukcji oferujemy między innymi oryginalne ilustracje powstałe do bajek Jana Brzechwy, Ewy Szelburg – Zarembiny, Braci Grimm, Edith Nesbit oraz projekty pocztówek z motywami zaczerpniętymi z bajek, czy polskich legend. Na szczególną uwagę zasługuje projekt okładki do książki Brzechwa dzieciom, która doczekała się kilkunastu wydań, z charakterystycznym globusem otoczonym przez zwierzęta – bohaterów kultowych wierszyków, a także wspaniałe wizerunki Pana Kleksa, Lisa Witalisa, Pchły Szachrajki, Rycerza Szaławiły.

Przygotowania do tej aukcji, kiedy to z czystym sumieniem w godzinach pracy mogliśmy zagłębić się w lektury czasów dzieciństwa, sprawiły nam ogromną radość i mamy nadzieję, że Państwo również chętnie wyruszą w tę sentymentalną podróż, odkrywając na nowo artyzm ilustracji Szancera.

/Katarzyna Dąbrowska


Jan Marcin Szancer (1902 Kraków – 1973 Warszawa)

Jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX wieku, autor bajek, felietonów, scenariuszy, scenografii, kostiumów, był także pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej telewizji oraz profesorem warszawskiej ASP. Wbrew woli rodziny, która nalegała, by został farmaceutą, Szancer ukończył w 1926 roku krakowską Akademię Sztuk Pięknych z oceną bardzo dobrą. „Miałem jakąś piekielnie przekorną naturę, bo w czasie wykładów na uniwersytecie rysowałem pilnie, a na Akademii Sztuk Pięknych czytałem Schopenhauera, Nietzschego i Platona” – wspominał ten okres swojego życia. Był uczniem Ignacego Pieńkowskiego, Władysława Jarockiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Karola Frycza, natomiast do grona jego kolegów należeli Artur Nacht Samborski, Zygmunt Waliszewski, Józef Jarema, Józef Czapski i Jan Cybis. Po studiach artysta przez jakiś czas mieszkał w Krakowie, gdzie podjął pracę w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym”. Po konflikcie ze swoim przełożonym przeprowadził się do Warszawy, której pozostał wierny aż do śmierci. W stolicy zaprzyjaźnił się z Julianem Tuwimem i Antonim Słonimskim. Wspólnie z Władysławem Broniewskim i Wandą Wasilewską pracował w zespole redakcyjnym młodzieżowego pisma „Płomyk”. Podczas II wojny światowej artysta współpracował z armią podziemną. W swoim mieszkaniu przechowywał konspiracyjne dokumenty, szyfry i druki. W czasie okupacji cały czas tworzył ilustracje do książek, zamawiane przez zapobiegliwych wydawców, gromadzących materiał do publikacji po wojnie. W czasie Powstania Warszawskiego stracił cały swój dobytek oraz bogate archiwum.
Po wojnie współtworzył czasopismo „Świerszczyk”, jednocześnie pracował nad scenografiami i kostiumami dla teatrów i filmów. Od 1951 r. był wykładowcą warszawskiej akademii. W 1952 roku został pierwszym w historii kierownikiem artystycznym polskiej telewizji, która wtedy nosiła nazwę Doświadczalnego Ośrodka Telewizji Warszawa. Szancer był przyjacielem i współpracownikiem Jana Brzechwy, z którym łączyła go zażyła przyjaźń sięgająca okresu okupacji. Żona poety wspominała, że obaj mieli podobny typ wyobraźni i ogromne poczucie humoru – starsi już panowie zachowywali się jak dwaj rozbrykani chłopcy. Ten twórczy tandem pozostawił po sobie takie niezapomniane dzieła, jak Pan Kleks, Od baśni do baśni, Oto bajka, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa i wiele innych.

Szczegóły

Data:
24 lutego 2018
Czas:
17:00 – 19:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Sopocki Dom Aukcyjny
Bohaterów Monte Cassino 43
81-767 Sopot, Polska
+ Google Map
Telefon:
58 551 22 89
Strona internetowa:
http://sda.pl