aukcja dzieł sztuki fundacja synapsis

XXXI Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki Fundacji SYNAPSIS

Wajda

Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703)

henry moore rzeźba muzeum narodowe w krakowie

Moc natury. Henry Moore W Polsce

Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Tatrzańskie pejzaże

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ave kobieta. Beata Ewa Białecka. Retrospektywa

6 kwietnia 201822 lipca 2018

Wernisaż: 05 kwietnia 2018, godz. 18.00 | Muzeum Narodowe W Gdańsku / Oddział Zielona Brama

Wystawa Ave kobieta. Beata Ewa Białecka. Retrospektywa. w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest przeglądem twórczości malarskiej gdańszczanki – Beaty Ewy Białeckiej.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Artystka jedynym i wyłącznym tematem swoich obrazów uczyniła kobietę. Białecką nie interesuje jednak portret – istotne dla niej jest zobrazowanie, tego, co składa się na kobiecość i buduje jej siłę, określa status, mówi o kondycji i rolach, jakie odgrywa we współczesnym świecie. Bohaterki jej obrazów to postaci współczesne: Marta (2006), Mdłości (2012), mitologiczne: Artemida (2008), Porwanie Europy (2004) a także święci chrześcijańscy: Dobry pasterz (2007), Sebastian (2007). W szerokim wachlarzu kobiecych przedstawień wyjątkowe miejsce zajmuje matka, czego przykładem mogą być obrazy Dwie Matki (2008) czy Gravida (2014). Uniwersalną formę przedstawień artystka osadza we współczesnym kontekście. Często do postaci matek, przyjaciółek, dziewczynek dołącza komentarz – banderole ze sloganami oraz cytatami reklamowymi damskich firm odzieżowych: Ikar – be inspired (2004), Atu (2006).

Z jednej strony jest to malarstwo pełne treści oraz emocji, z drugiej, formalnej – chłodne i surowe, prawie monochromatyczne. W ostatnich latach malarka dopełnia swoje oleje tradycyjnym, pełnym haftem. Ta traktowana jako wyłącznie kobiece zajęcie technika odgrywa istotną rolę w obrazowej narracji, potęguje wymowę i dramatyzm przedstawienia.

Białecka jest się artystką wyjątkową. Stworzyła oryginalny i wyrazisty styl. Wyróżnia ją niezwykłą zdolnością twórczej kontaminacji tradycji dawnego malarstwa, chrześcijańskiej ikonografii ze współczesną narracją i perfekcyjnym warsztatem.

Beata Ewa Białecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień: złota odznaka Primus Inter Pares (ASP w Krakowie), nominacja do Paszportu Polityki, dwukrotna finalistka konkursu Obraz Roku (Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie, 2003, 2005), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień (2003), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na VI Triennale Sztuki Sacrum Sztuka wobec zła (Częstochowa, 2006), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 21. Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego (Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, 2006), wyróżnienie Redakcji kwartalnika ARTLUK (2010). Swoje prace prezentowała na ponad 20 indywidualnych wystawach w Polsce, Niemczech oraz USA i na ponad 40 wystawach zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii.

Szczegóły

Start:
6 kwietnia 2018
Koniec:
22 lipca 2018
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl/events/ave-kobieta-beata-ewa-bialecka-retrospektywa/

Miejsce

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
80-828 Gdańsk, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 307 59 12
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl/our-services/oddzial-zielona-brama/