Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Jolanta Królikowska kolaż

Jolanta Królikowska – Okna czasu

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych

Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Martyna Wójcik-Śmierska ilustracja

Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy

Spętany Pegaz. Pokaz obrazu „Pegaz wśród kwiatów” z kolekcji MNP

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Celebration. Polsko-Japońska Wystawa Sztuki Współczesnej

31 maja 201916 czerwca 2019

CELEBRATION | Polsko-Japońska Wystawa Sztuki Współczesnej
100-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Japonią

Wernisaż: 31 maja 2019 r.
Galeria Miejska Arsenał
Wystawa czynna do: 16 czerwca 2019 r.
Kuratorzy: Paweł Pachciarek, Akiko Kasuya

wydarzenia towarzyszące>>

Udział biorą: Robert Kuśmirowski, Łukasz Surowiec, Maria Loboda, Karolina Breguła, Agnieszka Brzeżańska, Pio Bujak, Yuske Taninaka, Masanori Matsuda, Ryosuke Imamura, Tomohiro Higashikage, Yuriko Sasaoka, Okamoto Mitsuhiro, Hyslom ヒスロム, Ishibashi Yoshimasa, Meiro Koizumi, Makiko Yamamoto, Contact Gonzo, Stachu Szumski, Satoshi Kawata, Daniel Koniusz, Alicja Rogalska

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

CELEBRATION to hasło przewodnie wystawy sztuki współczesnej zorganizowanej z okazji rocznicy 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

Punktem wyjścia do przedstawienia twórczości polskich i japońskich twórców była relacja pomiędzy kategoriami estetyki i krytyki, jako tymi które formują obraz tego co możemy nazywać sztuką współczesną, a także tego jak w ujęciu historycznym dochodziło do ich przekształceń w burzliwej przeszłości Polski i Japonii. Z perspektywy dnia dzisiejszego można odnieść wrażenie, że japońska sztuka współczesna zwróciła się silniej w kierunku poszukiwań estetycznych, podczas gdy sztuka polska zanurzona jest niezmiennie w dyskursie krytycznym. Próbując dociec źródeł takiego stanu rzeczy, wystawa będzie starała się ukazać różne odcienie tych dwóch wydających się na odległe względem siebie kategorii i odnaleźć między nimi wspólny język, tak by zdemistyfikować stereotypy w myśleniu o sztuce i szerzej – kulturze danego kraju.

Pierwsza część wystawy otworzyła się 17 maja w Kioto, kolejna odbędzie się w ramach organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu – Poznań Art Week, ostatnia w Szczecinie. Podczas wystawy zaprezentowanych zostaną prace ponad 20 artystów z Polski i Japonii. Istotą wszystkich prac prezentowanych na wystawach były rezydencje artystów w poszczególnych miejscach, dzięki czemu powstały wyjątkowe i związane z miejscem pobytu danego artysty realizacje. I tak np. japońska grupa Contact Gonzo znana z performansów nawiązujących do klasycznych i tzw. miejskich sztuk walki wykorzystała przestrzenie poznańskiego Fortu II (Fort Kultury), Masanori Matsuda dla realizacji w Szczecinie odkrywał we współpracy z Gminą Żydowską poznańską Synagogę, natomiast grupa Hyslom zbuduje w byłym Domu Książki w Poznaniu instalację złożoną z 1000 kartonów…

W ramach wydarzenia zaplanowano wystawy odbywające się w różnych miejscach Poznania, spotkania z artystami, wykłady, performance i koncert fortepianowy Shizuki Okumury.

Niezwykle ważnym pomysłem było włączenie wystawy Celebration w tegoroczną edycję, trzecią już Poznańskiego Tygodnia Sztuki (Poznań Art Week). Jest to znakomita okazja do prezentacji japońskim i polskim artystom i kuratorom poznańskiego środowiska artystycznego.

Szczegóły

Start:
31 maja 2019
Koniec:
16 czerwca 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.arsenal.art.pl/wystawy/celebration-polsko-japonska-wystawa-sztuki-wspolczesnej/

Miejsce

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Stary Rynek 6
61-772 Poznań, Polska
+ Google Map
Telefon:
61 852 9501
Strona internetowa:
www.arsenal.art.pl