Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

14 maja 202216 października 2022

Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

Celina Osiecka.
Usługi fotograficzne

14 maja 2022 r. – 16 października 2022 r.
Muzeum Warszawy |
Muzeum Warszawskiej Pragi
Kuratorka: Antonina Gugała

Celina Osiecka. Usługi fotograficzne
Wystawa Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowanie, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi nieprzerwanie do dziś. Od 14 maja fotografie autorstwa Celiny Osieckiej można zobaczyć nie tylko w witrynie przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie, ale także w Muzeum Warszawskiej Pragi!

Celina Osiecka wciąż korzysta z analogowych metod pracy. Wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni. Na koniec retuszuje je tradycyjną metodą ołówkową. W efekcie każda odbitka wykonana w zakładzie jest unikalna. Dawniej wykonywała zdjęcia do dokumentów i okolicznościowe, teraz przede wszystkim pamiątkowe portrety fotograficzne.

Na wystawie pokazane są fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek. Obok fotografii portretowej i okolicznościowej, wystawa przybliża rzemieślniczy aspekt pracy fotografki – technika retuszu ołówkowego i oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy. Zdjęcia z rodzinnego albumu Celiny Osieckiej pokazują zaś historię samego zakładu i zmieniającej się wokół niego rzeczywistości.

Wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki. To także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego. Świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości.

Szczegóły

Początek:
14 maja 2022
Koniec:
16 października 2022
Witryna internetowa:
https://muzeumpragi.pl/wystawa/celina-osiecka-uslugi-fotograficzne/
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.