Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Chopin i przyjaciele

29 grudnia 202011 kwietnia 2021

Kurator Muzeum Fryderyka Chopina: dr Seweryn Kuter
Kuratorzy wystawy: Marta Tabakiernik, Łukasz Kaczmarowski
Projekt wystawy: Karolina Chyziak-Włodarczyk

Przyjaźń to uczucie wyjątkowo piękne, niezależnie od czasów, w których się rodzi. Uczucie odporne na działanie sił historii. Uczucie, które umie pokonywać bariery dzielące ludzi – polityczne, geograficzne czy społeczne. Przyjaźń to uczucie, które wyrażano na różne sposoby, zależnie od epoki i konwencji, które w niej obowiązywały.

Na wystawie „Chopin i przyjaciele” prezentowany jest krąg osób bliskich Fryderykowi Chopinowi. Podjęta została próba zdefiniowania, czym dla Fryderyka Chopina była przyjaźń. Pokazano sposoby wyrażania jej i przeżywania w jego świecie.

Wystawa „Chopin i przyjaciele”, fot. J. Mozolewski, NIFC
Wystawa „Chopin i przyjaciele”, fot. J. Mozolewski, NIFC

Szczególne miejsce poświęcone zostało przyjaźni z Chopinem rozumianej symbolicznie i dzisiaj wciąż bardzo żywej, wyrażającej się troską o dziedzictwo Chopinowskie. Przyjaźń do Fryderyka Chopina sprawia bowiem, że ludzie o szczodrych sercach pomagają chronić jego spuściznę. Hojność donatorów i przyjaciół Muzeum Chopina przyczynia się do rozszerzenia kolekcji pamiątek po kompozytorze, które prezentujemy m.in. na obecnej wystawie.

Wystawa „Chopin i przyjaciele” to próba przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom w życiu Fryderyka Chopina poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla niego osobami – Julianem Fontaną, Augustem Franchomme’em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, Pauline Viardot czy Camille’em Pleyelem. Zaprezentowano 30 eksponatów, które układają się w opowieść o genialnym kompozytorze i niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki.

Wystawa „Chopin i przyjaciele”, fot. J. Mozolewski, NIFC
Wystawa „Chopin i przyjaciele”, fot. J. Mozolewski, NIFC

Jednym z najcenniejszych obiektów prezentowanych na wystawie jest portret Fryderyka Chopina namalowany przez Teofila Kwiatkowskiego. Dzieło zostało zakupione do kolekcji Muzeum dzięki zaangażowaniu Fundacji Orlen. Na ekspozycji prezentowane są także muzyczne autografy-podarunki oraz inne chopiniana, jak chociażby nowo pozyskane do Muzeum listy Chopina do najbliższych przyjaciół.

Cenne muzealia zostały zakupione przez: Fundację Orlen, PKN Orlen, Fundację LOTTO i Totalizatora Sportowego, a także indywidualnych darczyńców m.in. pana Marka Kellera.

Wystawa „Chopin i przyjaciele”, fot. J. Mozolewski, NIFC
Wystawa „Chopin i przyjaciele”, fot. J. Mozolewski, NIFC

Wystawie będą towarzyszyły liczne wydarzenia: zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach Małej Akademii Chopinowskiej, sobotnich spotkaniach w Salonie Chopinowskim czy cotygodniowych oprowadzaniach kuratorskich, tematycznych i muzycznych. W ciągu trwania wystawy, w trakcie ostatniej godziny zwiedzania będzie można w sali koncertowej zasłuchać się w utworach ze specjalnie ułożonej playlisty, przez którą poprowadzi nas komentarz animatora muzealnego.

Ponieważ w czasach Chopina przyjaźń niejednokrotnie znajdowała swój wyraz w listach, w Muzeum stworzono miejsce, w którym każdy może poświęcić chwilę na napisanie własnego listu do przyjaciela – zachęcamy do tego zarówno dzieci, jak i dorosłych.

„Chopin i przyjaciele”
Wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
od 29 grudnia 2020 do 11 kwietnia 2021

Zobacz katalog »

 

Szczegóły

Początek:
29 grudnia 2020
Koniec:
11 kwietnia 2021

Miejsce wydarzenia

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
ul. Okólnik 1
Warszawa, 00-368 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 44 16 251
Witryna internetowa:
https://www.muzeum.nifc.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.