Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Maciej Walczak, Horror vacui, wystawa, Miejska Galeria sztuki w Łodzi

Maciej Walczak. Horror vacui

Mariusz Łukasik malarstwo

Mariusz Łukasik „Czas przemijania minął”

Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego

Idzie Młodość. I Grupa Krakowska

Stanisław Baj – Światło i woda

Soter Jaxa-Małachowski, Łódź rybacka na plaży, malarstwo marynistyczne, sztuka polska, Niezła sztuka

Soter Jaxa-Małachowski. Pejzaże morskie

Wyspiański. Posłowie

Dźwięki pierwotne

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ciężka ręka sprawiedliwości – wina, prawo i kara

5 marca 201928 lipca 2019

Wernisaż: 05 marca 2019 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie|
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Wystawa czynna do: 28 lipca 2019 r.

Człowiek od chwili urodzenia aż do śmierci jest podmiotem prawa. Czym zatem jest prawo i jego skomplikowana oraz wieloznaczna natura? Jak prawo kształtowało i różnicowało się na przestrzeni wieków? Czy było dla ludzi tożsame z pojęciem sprawiedliwości? Co postrzegano jako winę i jakie groziły winowajcom kary?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań próbujemy odnaleźć na kartach dawnych ksiąg prezentowanych na wystawie dotyczącej szeroko pojętej tematyki prawa, winy i kary. Pokazano 79 ksiąg, od najstarszych inkunabułów wydanych jeszcze w końcu XV wieku aż po książki z pierwszej połowy XIX wieku, a także 19 map i atlasów, ukazujących świat i Europę, powstałych od końca XVI do połowy XIX wieku. Wśród zebranych dzieł znalazły się traktaty i rozprawy prawnicze, różne kodeksy i zbiory praw, ustawy konstytucyjne oraz podręczniki do nauki prawa.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Wątki odnoszące się do kwestii winy i kary oraz istoty sprawiedliwości odnajdujemy także w dziełach podróżniczych, historycznych czy literackich. W przewodniku po Paryżu z 1716 roku można zobaczyć rycinę z widokiem Bastylii. W historii magistratów miast polskich z 1845 roku znajduje się litografia ukazująca izbę sądową w Ratuszu krakowskim zburzonym w roku 1820, a w pracy wydanej w Lipsku w 1805 roku pokazane zostały różne rodzaje kar wymierzanych w Rosji na początku XIX wieku.
Wystawa ilustruje rozwój prawa cywilnego, karnego oraz prawa kościelnego w krajach europejskich i Polsce od średniowiecza po wiek XIX. Prawo rzymskie, które znacząco wpłynęło na rozwój prawodawstwa europejskiego, ukazane zostało poprzez Digesta – na wystawie wydanie z 1562 roku – będące efektem wielkiej kodyfikacji prawa rzymskiego dokonanej w pierwszej połowie VI wieku na rozkaz cesarza bizantyjskiego Justyniana I. Towarzyszy im Corpus Iuris Civilis z lat 1594–1595 w redakcji Denysa Godefroya, francuskiego prawnika, który po raz pierwszy użył tego określenia odnoszącego się do całości kompilacji prawa rzymskiego.

Prawo kościelne reprezentują zbiory prawa kanoniczego: Dekret Gracjana z XII wieku, wydany w Paryżu w 1516 roku, oraz Klementyny papieża Klemensa V z roku 1313, wydrukowane w Lyonie w 1548 roku. Oba zbiory weszły w skład Corpus Iuris Canonici, kodeksu prawa kanonicznego kształtującego się od XII do XV wieku.

Szczegóły

Start:
5 marca 2019
Koniec:
28 lipca 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://mnk.pl/wystawy/ciezka-reka-sprawiedliwosci-wina-prawo-i-kara

Miejsce

Muzeum Narodowe w Krakowie | Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
ul. Piłsudzkiego 12
31-109 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 58 40