Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czedekowski – portrecista wiedeński

8 września 20187 grudnia 2018

Wernisaż: 08 września 2018 r.
godz. 16.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku /
Muzeum Tradycji Szlacheckiej

Wystawa czynna do: 07 grudnia 2018 r.
Kurator: Dobromiła Rzyska-Laube, Maciej Kraiński

Bolesław Jan Czedekowski (1885–1969) urodził się w Wojniłowie we wschodniej Galicji. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, był uczniem Kazimierza Pochwalskiego i Heinricha von Angeliego. Jest uznanym portrecistą elit polskich, austriackich, francuskich, angielskich i amerykańskich. Wśród portretowanych znajdowali się m.in. cesarz austriacki Karol I, Kazimierz Lubomirski (stryj Heleny Sierakowskiej), marszałek Ferdynand Foch, Alfred Chłapowski – dyplomata II Rzeczypospolitej i ambasador RP we Francji, a także prezydent Ignacy Mościcki, bracia Alfred i Jerzy Potoccy z Łańcuta, kardynał August Hlond, gen. George Patton i wiele innych znanych postaci XIX i XX wieku.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Bolesław Czedekowski był autorem ponad 2000 portretów, jednakże nasza wystawa prezentować będzie wycinek twórczości malarza, mianowicie jego prace ze zbiorów łańcuckich. Jedyna córka Czedekowskiego, Helena, we wrześniu 1939 roku poślubiła Adama Sierakowskiego, syna Stanisława i Heleny Sierakowskich, ostatnich właścicieli Waplewa Wielkiego. Po śmierci Czedekowskiego jego druga żona Hertha Aujezdecky przekazała do Muzeum w Łańcucie część spuścizny po malarzu: wyposażenie atelier oraz 15 obrazów wraz ze szkicami. Na wystawę zostanie pokazana cała darowizna żony malarza wypożyczona z Muzeum w Łańcucie, cztery obrazy przekazane na ekspozycję przez prywatnych kolekcjonerów oraz portret Adama Sierakowskiego wykonany przez jego żonę Helenę Czedekowską, podarowany Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim przez Jadwigę Sierakowską-Rey z Luksemburga.

Wystawa zostanie zaaranżowana w małej galerii pałacu w Waplewie, która powstała w miejscu tzw. budynku gospodarczego po rewitalizacji zabytku.

Z okazji wystawy zostanie wydany katalog zawierający reprodukcje eksponowanych portretów, ze wstępem kuratora wystawy Macieja Kraińskiego.

Szczegóły

Start:
8 września 2018
Koniec:
7 grudnia 2018
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl/events/czedekowski-portrecista-wiedenski/

Miejsce

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Muzeum Tradycji Szlacheckiej
Waplewo Wielkie
82-410 Waplewo Wielkie, pomorskie Polska
+ Google Map
Telefon:
55 277 15 68
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl