Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Danuta Żukowska. Mówię do Ciebie

1 lipca 202231 sierpnia 2022

Danuta Żukowska. Mówię do Ciebie

Danuta Żukowska.
Mówię do Ciebie

01 lipca 2022 r. – 31 sierpnia 2022 r.
BWA Bielska |
Klubokawiarnia Aquarium
Kuratorka: Agata Cygańska

Danuta Żukowska. Mówię do Ciebie
Wystawa Danuta Żukowska. Mówię do Ciebie

Plakaty Danki Żukowskiej inspirują do dyskusji na temat dobrostanu zwierząt, a także roli, jaką możemy odegrać w działaniach na rzecz lepszego jutra.

Cykl pt. „Mówię do Ciebie” to ponad dwadzieścia plakatów, których podmiotem są zwierzęta. Autorką serii jest Danuta Żukowska, laureatka wielu nagród, znakomita polska artystka grafik, która w najnowszych pracach podejmuje temat dobrostanu oraz trudnej relacji świata zwierząt z człowiekiem. Syntetyczna forma plakatów oraz czytelny przekaz sprawiają, że cykl ten stanowi rodzaj kampanii społecznej, której celem jest uwrażliwienie odbiorcy na kwestię dobrostanu zwierząt i roli, jaką w niej odgrywamy.

Danuta Żukowska. Mówię do Ciebie
Wystawa Danuta Żukowska. Mówię do Ciebie

Agata Cygańska, kuratorka wystawy:
„Mówię do Ciebie” to cykl prac poświęconych zwierzętom. Powstały w wyobraźni Autorki plakat stanowi medium, w którym wybrzmiewają istotne problemy zwierząt hodowlanych, domowych i dzikich. To one – nasi bracia i siostry mniejsze – mówią do nas. Rysowane zdecydowaną, a jednak pełną czułości kreską stworzenia komunikują całą gamę emocji – od radości przez nadzieję, troskę i lęk, aż po otwarte wołanie o pomoc. Stajemy w obliczu fenomenu, jakim jest interakcja świata zwierząt z człowiekiem. Szczególnie dziś, w epoce antropocenu, dostrzeganie braku równowagi w tej relacji, sterowanej i zdominowanej przez ludzi, jest tak cenne. Plakaty Danuty Żukowskiej niosą jednoznaczny przekaz. Inspirują do dyskusji na temat dobrostanu zwierząt, a także roli, jaką możemy odegrać w działaniach na rzecz lepszego jutra – także dla innych niż homo sapiens – czujących istot.

O twórczości artystki pisze prof. Henryk Tomaszewski:
(…) Od strony formy, warsztatu, a szczególnie kompozycji, były to propozycje jakby negujące obiegową stylistykę. Intrygowały sprzeciwem wobec estetyki graficznej. Egzystowały niepodlegle. Witały mnie ze słupów ogłoszeniowych, z witryn księgarskich, a ja witałem je często w salach wystawowych. Spotkania były miłe i sprawiały mi zawsze zawodową satysfakcję (…)

Szczegóły

Początek:
1 lipca 2022
Koniec:
31 sierpnia 2022
Witryna internetowa:
https://galeriabielska.pl/wystawa/danuta-zukowska-mowie-do-ciebie

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.