Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Deski, skóry i klauzury. Dzieła dawnych introligatorów

4 września 20186 stycznia 2019

Wystawa czynna do: 06 stycznia 2019 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie |
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Kurator: Agnieszka Perzanowska

Dawne księgi – jako przedmiot cenny – zabezpieczano solidnymi oprawami. W wiekach XV – XVI, aby usztywnić zszyte arkusze papieru lub pergaminu, najczęściej używano deski pokrytej skórą, później także tektury. Skórę pokrywającą okładki i grzbiet księgi ozdabiano – techniką nacinania lub tłoczeniem specjalnie do tego przygotowanymi narzędziami: tłokami, plakietami i radełkami.

W końcu XV w. zaczęto też stosować tłoczenia złotem, co znacznie urozmaiciło kolorystycznie monotonną – brązową lub jasnokremową – skórę oprawy. Wybór motywów dekoracyjnych, sposoby ich wykorzystania, łączenie różnych technik tłoczeń, zmieniały się w okresie XV – XVIII w. Styl dekoracji opraw był w tym czasie spójny z panującymi stylami artystycznymi, wśród odcisków narzędzi introligatorskich łatwo wskazać te o cechach gotyckich, renesansowych czy rokokowych.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Na oprawach ksiąg chętnie umieszczano znaki własnościowe: superekslibrisy, które zamawiali posiadacze własnych bibliotek. Wśród nich wyróżniają się polscy królowie-bibliofile, np. Zygmunt August.

Po okresie bogatego rozwoju introligatorstwa polskiego w XV i XVI w. nastąpiła – związana bez wątpienia z wydarzeniami politycznymi – stagnacja wytwórczości introligatorów krajowych, którzy w połowie XVII w. wykorzystywali jeszcze wzorce dekoracji, a nawet narzędzia z poprzedniego wieku. W oprawie książek z XVII i XVIII w. widoczne jest z kolei przejęcie wzorów obcych, głównie francuskich, podyktowanych ówczesną modą. Na wystawie w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zaprezentujemy ponad 100 starodruków w oprawach z okresu od ostatnich lat XV do końca XVIII wieku, wykonanych głównie w Krakowie, najprężniejszym przez wieki ośrodku typografii, czytelnictwa i introligatorstwa polskiego.

Szczegóły

Start:
4 września 2018
Koniec:
6 stycznia 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://mnk.pl/wystawy/deski-skory-i-klauzury-dziela-dawnych-introligatorow

Miejsce

Muzeum Narodowe w Krakowie | Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
ul. Piłsudzkiego 12
31-109 Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 58 40