Wajda

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Teofil Ociepka malarstwo

Sztuka zwana naiwną – prace ze zbiorów Macieja Balceraka

Tatrzańskie pejzaże

Jak to widzisz?

10. Triennale Grafiki Polskiej

Jerzy Antkowiak. Moda Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo

19 stycznia 20182 kwietnia 2018

Zamek Lubelski, 20 stycznia – 2 kwietnia 2018
Otwarcie wystawy: 19 stycznia 2018, godz. 18.00

Wystawa jest poświęcona twórczości Antoniego Michalaka (1899–1975). Początki kariery malarza sięgają wczesnych lat 20. ubiegłego wieku. Okres ten w sztuce polskiej cechował się niezwykłą dynamiką, był to czas ścierania się różnych tendencji awangardowych, ale także poszukiwania korzeni i zasad rodzimej twórczości narodowej, kreowania modelu tożsamości stylistycznej sztuki polskiej po odzyskaniu niepodległości. Michalak nie uczestniczył w eksperymencie nowoczesności, oparł swoją twórczość na tradycji wielkich mistrzów renesansu i baroku, podkreślając rolę technicznego mistrzostwa i doskonałości warsztatowej. Taka postawa została ugruntowana w środowisku warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a ściślej w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego, twórcy tzw. realizmu magicznego. Wyrazem fascynacji dawną tradycją było też Bractwo św. Łukasza, założone przez Michalaka wraz z kolegami od „Prusza”, na wzór renesansowych warsztatów cechowych. Łukaszowcy na miejsce plenerów obrali Kazimierz nad Wisłą, ugruntowując rolę miasteczka, jako siedziby kolonii artystycznej. Sam Michalak zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Artysta bardzo wcześnie wypracował własny, charakterystyczny styl, tylko nieznacznie modyfikowany w latach późniejszych.

Michalak - zapro

Antoni Michalak uznawany jest przez badaczy za czołowego przedstawiciela XX-wiecznego malarstwa religijnego w Polsce. Oprócz licznych dzieł religijnych, rozbudowanych kompozycji alegorycznych i historycznych, odznaczających się nierzadko skomplikowaną kompozycją i zróżnicowaną symboliką, bardzo ważną część jego spuścizny stanowią portrety, w których można odnaleźć wpływy i inspiracje nawiązujące do tradycji wielkiej przeszłości artystycznej, lecz zarazem korzystające z rozwiązań obecnych w sztuce nowoczesnej.

Wystawa jest pierwszym pokazem dorobku Antoniego Michalaka w Muzeum Lubelskim. Prezentuje blisko 150 prac malarskich, a także liczne rysunki, projekty do polichromii i witraży. Obiekty zebrane na ekspozycji pochodzą z wielu instytucji muzealnych, kościelnych i kolekcji prywatnych. Obszerny katalog towarzyszący wystawie zawiera opracowania twórczości artysty, spis jego prac oraz liczne reprodukcje dzieł.
Kurator: Bożena Kasperowicz

Więcej informacji >>

Szczegóły

Start:
19 stycznia 2018
Koniec:
2 kwietnia 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Lubelskie w Lublinie
ul. Zamkowa 9
20-117 Lublin, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 81 532 50 01
Strona internetowa:
http://www.muzeumlubelskie.pl/