- To wydarzenie minęło.
Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
14 marca 2021 – 13 czerwca 2021
Etnoilustracje. Między światami.
Magia obrzędów wiosennych.
Wernisaż: 14 marca 2021 r.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli |
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
Wystawa czynna do: 13 czerwca 2021 r.
Kurator, współtwórca: Monika Michaluk
Etnoilustracje to zbiór bajkowych scen, które zachwycą międzypokoleniowe grono odbiorców. Projekt w unikalny sposób przybliża wątki związane z rodzimą tradycją. Prace łączą motywy graficzne, inspirowane wzornictwem ludowym, z humorystycznymi gadkami, animującymi przedstawione sceny. Te zabawne anegdoty przywodzą na myśl wieści gminne, charakterystyczne niemal dla każdej małej społeczności. Dzięki Etnoilustracjom widzowie mają szansę na nowo odkryć półfantastyczny świat zdarzeń, przedmiotów i postaci, które inspirują nas do spoglądania w przeszłość – po to byśmy mogli na nowo odkrywać teraźniejszość – wspólne miejsca, wartości i historie. Bajkowe sceny, choć nawiązują do dawnej obrzędowości i obyczajowości, wciąż są aktualne. Odwołują się do źródeł etnograficznych, obiektów i opowieści ludzi, którzy wciąż kultywują swoje tradycje lub są z nimi silnie związani.
Wehikuły czasu
Wystawa Etnoilustracje – między światami została stworzona we współpracy z działem etnograficznym Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Tym razem bajkowe sceny autorstwa Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka stały się zaledwie punktem wyjścia do zaprezentowania sylwetek prawdziwych bohaterów. Są nimi lokalni rzemieślnicy oraz twórcy ludowi. To właśnie ich prace zabiorą nas w podróż ku naturze – prawdziwej skarbnicy inspiracji, wzorów i materiałów. Tutaj magia przeplata się z czasem świątecznym i codziennością. Obiekty zaprezentowane na wystawie mają szczególne znaczenie. Są łącznikiem pomiędzy światami – tym dawnym, będącym naszym wspólnym dziedzictwem – i tym współczesnym, w którym już dorasta najmłodsze pokolenie. Zwiedzający będą mogli poznać sylwetki takich podkarpackich twórców, jak Jan Puk (rzeźbiarz, zabawkarz), Maria Kozłowa (twórczyni ludowa, poetka), Anna Rzeszut (hafciarka, działaczka kulturalna) czy Henryk Kurzyna (garncarz).
Jak jest żytko, to będzie wszytko
Etnoilustracje – między światami to wystawa dedykowana szczególnie dzieciom. Połączenie świata bajki i żywych obiektów to niezwykłe doświadczenie edukacyjne. Oprócz wytworów rękodzielniczych, ważnymi eksponatami będą tutaj również surowce naturalne, które posłużyły twórcom do wykonania przedmiotów użytkowych. Poznamy ich znaczenie i właściwości. To między innymi drewno, wiklina, gałęzie wierzby, glina czy zboże, które jest głównym elementem wystawy. Fazy jego wzrostu od zarania dziejów były nierozerwalnie związane z cyklem agrarnym, który warunkował styl życia dawnych, wiejskich społeczności. Dzięki zasobom Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli widzowie będą mogli poznać różne aspekty związane z wiosenną, lokalną obrzędowością i obyczajowością.