aukcja dzieł sztuki fundacja synapsis

XXXI Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki Fundacji SYNAPSIS

Wajda

Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703)

henry moore rzeźba muzeum narodowe w krakowie

Moc natury. Henry Moore W Polsce

Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium

Wojciech Grzymała

„Rękoczyny” Wojciecha Grzymały w Płockiej Galerii Sztuki

Wyspiański. Nieznany

Leonardiana w kolekcjach polskich. Wystawa w 2020 r.

Tatrzańskie pejzaże

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ewa Braun. Odtwarzanie minionych światów…

28 lipca 201830 września 2018

Wydarzenie Nawigacja

Ewa Braun. Odtwarzanie minionych światów…
Wernisaż: 28 lipca 2018 / godz. 15:00
Termin wystawy: 29 lipca – 30 września 2018
Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19,
Kazimierz Dolny
Projekt wystawy: Agata Zalewska
Producent techniczny: Marcin Moszyński
Koordynacja: Barbara Żarinow
Kurator ze strony MNKD: Seweryn Kuter

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun. Wystawa zatytułowana Odtwarzanie minionych światów… zaprezentuje dorobek wybitnej scenografki i dekoratorki wnętrz, zdobywczyni Oscara. Otwarcie wystawy, które odbędzie się w sobotę 28 lipca o godz. 15:00, uświetni 12. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.

ewa braun scenografka wystawa kazmierz dolny

fot. Dawid Jacewski/ materiały organizatora

– Na wystawie można obejrzeć efekty mojej pracy w filmach, które są mi szczególnie bliskie oraz z warsztatów ze studentami, jakie prowadzę w Szkole Filmowej – mówi Ewa Braun na wernisażu wystawy „Odtwarzanie minionych światów”. – Dekorator wnętrz próbuje odtworzyć czas miniony, z okruchów kultury materialnej, za pomocą różnych przedmiotów, kreuje nową rzeczywistość filmową. Jednak fenomenem scenografii filmowej jest to, że wraz z zakończeniem zdjęć przestaje istnieć – tłumaczy.

Ewa Braun współpracowała z wybitnymi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą („Wielki tydzień”, 1995), Agnieszką Holland („Europa Europa”, 1990), Krzysztofem Zanussim („Brat naszego Boga”, 1997; „Dotknięcie ręki”, 1992; „Życie za życia. Maksymilian Kolbe”, 1991; „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”, 1988; „Spirala”, 1978), Peterem Kassovitzem („Jakub Kłamca”, 1999), Januszem Majewskim („C.K. Dezerterzy”, 1985, „Zaklęte rewiry” 1975, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, 1982, „Sprawa Gorgonowej”, 1977), Wojciechem Jerzym Hasem („Nieciekawa historia”, 1982, „Pismak”, 1985), Volker Schlöndorff („Król Olch”, 1996). Pracowała także przy serialach i produkcjach telewizyjnych, takich jak „Kariera Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego, „Królowa Bona” Janusza Majewskiego czy „Zaklęty dwór” Antoniego Krauze.

– Większość filmów, przy których pracowałam, to były tzw. „filmy z epoki”, w których oprawa scenograficzna stanowiła istotną rolę – podkreśla Ewa Braun. – Pełniąc obowiązki dekoratora wnętrz, musiałam się zmierzyć z różnorodnością wyzwań, od wykreowania przekonującej wizji rzymskiej uczty w domu patrycjusza, realiów życia ostatnich Jagiellonów, czy dworskich i mieszczańskich salonów aż do odtworzenia trudnej rzeczywistości okupacyjnej czy peerelowskiej. Doświadczenia te nauczyły mnie, że wyposażyć wnętrza zgodnie z potrzebami scenariusza to nie wszystko. Prawdziwym twórczym wkładem jest nadanie wnętrzom wyrazistego i indywidualnego charakteru.

ewa braun scenografka wystawa kazmierz dolny

Ewa Braun, fot. materiały organizatora

Największym sukcesem w karierze zawodowej Ewy Braun jest Oskar za dekorację wnętrz do „Listy Schindlera” (1994) w reżyserii Stevena Spielberga, którego z rąk Toma Hanksa odebrała razem ze scenografem Allanem Starskim. Projektantka podkreśla, że była oszołomiona wyróżnieniem, ale nie zmieniło ono, ani jej prywatnego, ani zawodowego życia. – Naturalnie, jest to nagroda, o której marzą filmowcy. Pojawiają się nowe szanse, ale skorzystanie z nich to kwestia osobistych wyborów – mówi w wywiadzie udzielonym I Programowi Polskiego Radia. – Trzeba podjąć decyzję, czy chce się pracować na rynku amerykańskim, bo to stamtąd głównie pojawiają się propozycje. Ja jednak postanowiłam wrócić do Polski i tu realizować swoje plany.

Ewa Braun – scenografka i dekoratorka wnętrz. Laureatka Oscara za dekorację do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Członkini przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne Dziecko” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Pracowała przy realizacji około 60 filmów fabularnych i wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa. Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: A.Wajda, K.Kieślowski, K.Zanussi, A.Holland, W.J.Has, T.Konwicki, J.Majewski, J. Irvin, C. Gavras, S. Spielberg, P. Kassavitz, V. Schlöndorff. Kilkakrotnie była członkinią jury m.in.: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Festiwalu Scenografów i Kostiumografów Vizu-Art. Rzeszów, Oskarów Mody, „Doskonałości Mody” Twojego Stylu. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej. W 2014 r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wystawa stworzona przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.

Więcej informacji >>

Szczegóły

Start:
28 lipca 2018
Koniec:
30 września 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
ul. Rynek 19
24-120 Kazimierz Dolny, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 81 881 02 88
Strona internetowa:
http://www.mnkd.pl