Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

Otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Feliks Smoliński. Artysta Outsider

13 kwietnia 201924 maja 2019

Wernisaż: 13 kwietnia 2019 r.
godz: 19:00
Expositorium Art Gallery
Wystawa czynna do: 24 maja

„Trzeba umyć zęby, żeby zobaczyć witraże” – tak zatytułował jedną ze swoich wczesnych prac Feliks Smoliński (1947 Aleksandrów Łódzki – 2017 Łódź). To zdanie oddaje krytyczny stosunek, jaki miał ten można powiedzieć zbuntowany, niezależny artysta do sposobu konsumpcji sztuki przez współczesne mu społeczeństwo. Jak pisze w swojej pracy magisterskiej Agnieszka Pietrowska oraz co potwierdzają osoby dobrze go znające, w tym żona – malarka Jadwiga Smolińska, Mirosław Łącki – przedsiębiorca przez lata wspierający małżeństwo Smolińskich i udostępniający w swojej firmie ich prace, tworzenie obrazów było sensem życia Feliksa Smolińskiego przez 20 lat. Od tragicznych zdarzeń w 1996 r. malarstwu poświecił się dosłownie całkowicie, a zwykła, codzienna egzystencja była tłem jego intensywnej twórczości.

źródło: materiały organizatora

źródło: materiały organizatora

Feliks Smoliński tworzył imperatywnie, malował często bez przerwy i odpoczynku, zaczynając nowy obraz, gdy na poprzednim jeszcze nie wyschły farby. Mimo to, był artystą niezwykle świadomym, poszukującym i nieustannie doskonalącym technikę. Pozostawił po sobie kilkaset prac, stworzonych między 1996 a 2017 rokiem, które charakteryzują się niezwykłą spójnością kreski oraz kolorystki. Osiągnął niepowtarzalny styl, wyróżniający jego prace bezbłędnie spośród wielu innych obrazów zgromadzonych w naszej galerii – historie i tematy zawarte w obrazach zawsze przedstawiał w sposób wyrazisty, stosując najczęściej dynamiczną paletę barw. Pod względem tematów prace sygnowane pseudonimem FELIX są bardzo różnorodne, ale bez trudu można wyróżnić w 20-letnim dorobku artysty kilka wyraźnych nurtów – poczynając od obrazów tworzonych jeszcze w ramach 4-letniej szpitalnej arteterapii, w których rozprawiał się z demonami zarówno swojej awanturniczej przeszłości jak i powypadkowej traumy, spowodowanej ciężkimi obrażeniami głowy doznanymi w wyniku potrącenia przez pijanego kierowcę, poprzez wariacje kubistyczne i surrealistyczne inspirowane dziełami Picassa, Legera, Kantora, Baj’a, Dalego, Magritte’a, a kończąc na poszukiwaniach i wykształceniu własnej oryginalnej stylistyki, tematyki i charakterystycznych bohaterów.

Analizując twórczość Felixa, Pani Magdalena Ujma – krytyczka sztuki, eseistka, autorka książek o sztuce, kuratorka wielu wystaw napisała: „Specyficzny rodzaj deformacji mówił mi, że autor nawiązuje do grafiki pop artu, do psychodelicznych rysunków z Żółtej łodzi podwodnej czy w Polsce – do prac (…) Jana Sawki, (…) Wiesława Obrzydowskiego.” O ile do tej pory obszerna twórczość Feliksa Smolińskiego obejmująca scenki rodzajowe i baśniowe, portrety, idylliczne miejskie i wiejskie pejzaże oraz martwe natury, nie była znana szerszej publiczności, to jego prace regularnie brały udział i były nagradzane czy wyróżniane w wielu konkursach. Od pierwszego wejrzenia zachwycają odważną kolorystyką, uderzają szczerością, zaskakują tematyką i symboliką – zapadają w pamięć, każdemu, kto się z nimi zetknął. „Artysta Outsider” jest pierwszą, monograficzną wystawą ukazującą retrospektywny przekrój twórczości tego łódzkiego malarza samorodnego. Wystawę objęła honorowym patronatem żona artysty – Jadwiga Smolińska. Podczas wernisażu prezentującego 100 prac Felixa zostanie przeprowadzona charytatywna licytacja obrazu należącego do wdowy po artyście. Cały dochód z tej licytacji zostanie przekazany Jadwidze Smolińskiej, która znajduje się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej i życiowej. Prace Felixa z kolekcji naszej galerii będzie można nabyć podczas wernisażu i wystawy, która potrwa do 24 maja. Gorąco zapraszamy do Expositorium Art Gallery na Wiśniową 46 w Warszawie.

Szczegóły

Start:
13 kwietnia 2019
Koniec:
24 maja 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://pl-pl.facebook.com/events/320487135198394/

Miejsce

Expositorium Art Gallery
ul. Wiśniowa 46
02-520 Warszawa, Mazowieckie Polska
+ Google Map
Telefon:
513 196 004
Strona internetowa:
http://www.expositorium.pl/