Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Wyspiański. Przestrzeń studyjna

96 x Giewont

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Franciszek Maśluszczak. Coś jeszcze

28 czerwca 20198 września 2019

Wystawa czynna do: 08 września 2019 r.
Galeria Sztuki Wirydarz

Franciszek Maśluszczak urodził się w 1948 roku w Kotlicach k. Zamościa. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w 1974 roku. Jego domeną jest malarstwo, rysunek i grafika. Jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Rady Programowej Związku.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Jest autorem obrazów, rysunków, polichromii sakralnych, witraży, ilustracji książkowych. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jego twórczość prezentowana jest w licznych muzeach krajowych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Zamościu, oraz za granicą: Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Miejskim w Gandawie, Genewie, Helsinkach, Muzeum B. Schulza w Drohobyczu na Ukrainie oraz w kolekcjach prywatnych.

Jest autorem Drogi Krzyżowej w Kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie. Wykonał wiele ilustracji do książek dla dorosłych i dla dzieci, do poezji i prozy. Reprodukcje obrazów artysty zostały wielokrotnie zamieszczone w podręcznikach do nauki języka polskiego dla uczniów gimnazjum i liceum.

Franciszek Maśluszczak współpracuje z wydawnictwami i pismami społeczno- kulturalnymi, m.in. z „Literaturą” , „Polityką”, „Rzeczpospolitą”… Odbył różne podróże artystyczne, m.in. do Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szkocji i Meksyku. Od wielu lat artysta wspiera obrazami, akwarelami i rysunkami aukcje charytatywne- za co został uhonorowany nagrodami im. Św. Brata Alberta i Aukcji Wielkiego Serca.

(…) Bohaterowie Maśluszczakowych obrazów pochodzą z małych miasteczek i nie napinają się by stać się kimś innym. Marzą o lepszym świecie, i być może dlatego są tacy nieobecni. Jednak tkwią wśród domeczków, kościołów, pól i lasów. Są nasi, polscy i być może to jest ta tajemnica, którą kipią te obrazy.(…)

Jego obrazy są jak ludowe przypowieści, zapisy rozmów nieznanych nam osób, spotkań w niewyobrażalnych dla nas sytuacjach. Jego bohaterowie: czy to garbaty właściciel psa, czy samotna dziewczynka, nie trzymają się ziemi, jak postacie z malarstwa Chagalla. Jak oni pojawiają się w charakterystycznym, sielskim pejzażu wiejskim, kreślonym jakby od niechcenia. Postacie nacechowane są wręcz chorobliwą wrażliwością, a przy tym naiwnością wioskowych głupków. Jednak ta odmienność jest niezwykle wyrafinowana, malowana z czułością. Precyzyjnie, choć swoiście kreślone przedstawienia mienią się barwami. Postaci zamyka mocny kontur, to doskonale wpisują się w otoczenie- raz jest kolorowy pejzaż wioskowy, raz zarys miasteczka, raz kwietna łąka. Z reguły na pierwszy plan kompozycji wysuwa się człowiek, jednak czasem jego miejsce zajmuje drzewo, i jak osoba pysznie wychwala swe nędzne wdzięki. (…)

Szczegóły

Start:
28 czerwca 2019
Koniec:
8 września 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://wirydarz.com.pl/franciszek-masluszczak-cos-jeszcze/

Miejsce

Galeria Sztuki Wirydarz
Grodzka 19
20-112 Lublin, Polska
+ Google Map
Telefon:
604 542 612
Strona internetowa:
wirydarz.com.pl