Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Franciszek Orłowski. Ta krew jest dla ciebie

29 kwietnia 202216 października 2022

Franciszek Orłowski, Ta krew jest dla ciebie, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka

Franciszek Orłowski. Ta krew jest dla ciebie
29.4 – 16.10.2022
MOCAK, Galeria Beta
Kurator: Betina Fekser

więcej informacji »


Projekt Ta krew jest dla ciebie został zainicjowany przez Franciszka Orłowskiego w 2016 roku. Artysta zaprosił wtedy do oddania krwi osoby mieszkające w Warszawie, a pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Pobrana krew trafiła do polskiego banku krwi. Akcja była dokumentowana. Portrety dawców zostały podpisane ich imionami oraz krajami, z których pochodzą. Dwa lata później artysta zrealizował taki projekt w ramach festiwalu zorganizowanego przez Konstmuseum w Uppsali.

Franciszek Orłowski, Ta krew jest dla ciebie, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka
Franciszek Orłowski, Oliwia, Polska, z cyklu Ta krew jest dla ciebie | 2022, projekt partycypacyjny, fotografia, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin, © Franciszek Orłowski & MOCAK

Na wystawie w MOCAK-u pokazujemy trzecią, zrealizowaną w Krakowie i rozszerzoną wersję tego przedsięwzięcia. Przedstawiamy dokumentację pobierania krwi od osób różnych narodowości (w tym migrantów), ich portrety oraz krótkie wywiady z nimi.

Migracje są obecnie nieodłączną częścią rzeczywistości. Ich uczestnicy wchodzą w świat dla siebie nieznany, gdzie panują inne prawo, inne zwyczaje oraz inne oczekiwania. Mogą zostać przyjęci przyjaźnie, ale mogą również być potraktowani jak osoby niepożądane, czy nawet wrogowie. Jednym z podstawowych zadań współczesnej kultury społecznej jest wypracowanie metod porozumienia i zaprzyjaźniania się z osobą „chwilowo obcą”.

Oddanie krwi jest dowodem ludzkiej solidarności, ponieważ krew to lek, którego nie można niczym zastąpić. Istotną częścią projektu Franciszka Orłowskiego było przynajmniej częściowe ujawnienie tożsamości dawców krwi, tak by publiczność, czyli potencjalni biorcy, zdawała sobie sprawę z jej pochodzenia.

Franciszek Orłowski, Ta krew jest dla ciebie, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka
Franciszek Orłowski, Ta krew jest dla ciebie | 2022, projekt partycypacyjny, wideo, Kolekcja MOCAK-u, © Franciszek Orłowski & MOCAK

Bohaterowie projektu Orłowskiego podarowali swoją krew Polakom. Nasz naród – w większości – nie jest przyjaźnie nastawiony do Obcego. Mamy problem z identyfikowaniem się z ludźmi innych kultur. Projekt Ta krew jest dla ciebie skłania do przepracowania doświadczenia obcości, do zobaczenia, w jak prosty i oczywisty sposób Obcy może stać się integralną częścią nas samych. W momencie ratowania życia pochodzenie etniczne, wyznanie, kolor skóry i narodowość przestają być istotne i dzielące.

Szczegóły

Początek:
29 kwietnia 2022
Koniec:
16 października 2022

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.